Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 9 grudnia 2019 r. uruchomione zostanie bezpośrednie połączenie kolejowe z Wrocławia do Pragi. Obsługiwać je będą pociągi czeskiego przewoźnika Leo Express, które po polskiej stronie, podobnie jak w przypadku połączenia Wrocław – Drezno, obsłużą załogi Kolei Dolnośląskich.

Uruchomienie nowego połączenia to efekt rozmów przedstawicieli władz samorządowych Dolnego Śląska i Kraju Pardubickiego. Szczegóły porozumienia zostały ustalone podczas spotkania Tymoteusza Myrdy, członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego z Michalem Kortyšem, zastępcą Hetmana Kraju Pardubickiego, w którym wzięli też udział przedstawiciele przewoźników odpowiedzialnych za obsługę pasażerów.

Liczę, że ta decyzja wpłynie na zwiększenie ruchu turystycznego, nie tylko Dolnoślązaków w Pradze, ale również gości z Czech na Dolnym Śląsku – powiedział Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Bezpośrednie połączenie kolejowe Wrocław – Praga pojawi się od grudnia w nowym rozkładzie jazdy 2019/2020. Podróżni będą mogli skorzystać z dwóch par pociągów kursujących w każdy weekend, po jednej parze każdego dnia. W pozostałe dni pasażerowie będą mogli skorzystać z działających do tej pory połączeń z przesiadką w Lichkovie i Uściu nad Orlicą.

Cieszę się, że udało nam się dogadać z Czechami, bo zarówno nam, jak i naszym zagranicznym partnerom od dawna zależało na takim połączeniu. Dzięki temu wycieczkę do Pragi i z powrotem będziemy mogli zaplanować nawet w ciągu jednego dnia, chociaż osobiście uważam, że to stanowczo za krótko – dodał Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Nowe połączenie pozwoli skrócić czas podróży do Pragi. Obecne podróż z przesiadkami trwa powyżej pięciu godzin. Bezpośredni pociąg będzie pokonywał trasę w czasie nieco powyżej czterech godzin.

Od stycznia do czerwca 2019 r. Koleje Dolnośląskie przewiozły ponad 6,6 mln pasażerów. Oznacza to wzrost liczby podróżnych rok do roku na poziomie prawie 20 procent. To najlepszy wynik w 11-letniej historii spółki i potwierdzenie coraz większej popularności Spółki wśród pasażerów.

Jesień pełna atrakcji w Kinie Nowe Horyzonty

Krótsze dni i chłodniejsze wieczory nie są nam straszne. Kino Nowe Horyzonty zaprasza na szereg wydarzeń specjalnych, które rozpoczną się wczesną jesienią.

21-29 września – 6. Festiwal Filmowy Kino Dzieci

Filmy dla młodych widzów to niezwykle barwny i różnorodny, ale wciąż niedoceniony segment sztuki filmowej. Festiwal Kino Dzieci nadrabia to niedopatrzenie – już po raz szósty prezentując przegląd najnowszych i najciekawszych produkcji dla dzieci z całego świata. Oprócz pokazów filmowych, w programie znajdą się m.in. warsztaty dla rodziców oraz dyskusje. Organizatorzy zapraszają widzów w wieku 4-12 lat (i zapewniają, że dorośli też nie będą się nudzić).

25 września, godz. 19:30 – Moje filmy: Natalia Grosiak – „Samotni”, reż. David Ondříček

Kontynuacja popularnego cyklu, w ramach którego znane wrocławianki i znani wrocławianie prezentują swoje ulubione filmy (pokaz + dyskusja po seansie; w KNH gościli do tej pory: Olga Tokarczuk, Rafał Dutkiewicz, Lech Janerka i Jan Miodek). Nowy sezon rozpocznie się od spotkania z Natalią Grosiak. Wokalistka związana m.in. z Mikromusic wybrała „Samotnych” – kultowy komediodramat czeskiego reżysera, Davida Ondříčka.

24-29 września – 8. Avant Art Film

Filmowa reprezentacja festiwalu Avant Art. W programie kinowe portrety postaci i zjawisk, które oddychają alternatywą. Wśród nich m.in. „PJ Harvey. A Dog Called Money” – opowieść o pisaniu i nagrywaniu „The Hope Six Demolition Project” czy „Swans. Where Does A Body End?” – portret legendy post-punku.

19 września, godz. 19:30 – Między słowami. Filmowe spotkania psychoanalityczne: „O krok od sławy”

We wrześniu powraca cykl „Między słowami”, organizowany we współpracy z Oddziałem Dolnośląsko- Opolskim Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. W ramach wydarzenia organizatorzy zachęcają do wspólnego spoglądania na film z różnych perspektyw, analizowania i poszukiwania nowych znaczeń. Na otwarcie – nagrodzony Oscarem film Morgana Nevilla, portret chórzystek i chórzystow, ukrytych za sukcesami największych gwiazd muzyki XXI wieku.

W październiku (2-6.10) zapraszamy na siódmą odsłonę MIASTOmovie, której tematem przewodnim będzie architektura publiczna. W listopadzie polecamy jubileuszową, dziesiątą edycję American Film Festival (5-11.11), Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków (15-17.11) i Tydzień Filmu Niemieckiego (22-28.11). Jesienią powrócą także nasze stałe cykle – Akademia Kina Światowego i Akademia Polskiego Filmu; cały czas zapraszamy również na Wózkownię – pokazy dla rodziców z dziećmi, poranki filmowe, Nowe Horyzonty dla Seniora czy transmisje oper, baletów i spektakli teatralnych.

Więcej szczegółów na www.kinonh.pl.