Zespół Perfekt w Hali Stulecia już w listopadzie

wROCKfest.pl z przyjemnością zaprasza do Wrocławia na koncert legendy polskiego rocka.
16 listopada w Hali Stulecia swoje największe przeboje zagra zespół Perfect!
Obecny od kilkudziesięciu już lat na polskiej scenie zespół, obecnie nieczęsto koncertuje – nie można przegapić okazji do udziału w pełnowymiarowy koncercie Perfectu we Wrocławiu!
Rezerwujcie czas – info o biletach wkrótce.

Perfect to polski zespół rockowy, założony w 1977 roku. Pierwszy koncert grupy w składzie: Zbigniew Hołdys, Grzegorz Markowski, Ryszard Sygitowicz, Piotr Szkudelski , Zdzisław Zawadzki miał miejsce w sylwestra 1980 roku w warszawskim klubie studenckim Stodoła. W tym składzie PERFECT stał się na początku lat osiemdziesiątych najpopularniejszą grupą rockową w Polsce.

Zespół wziął udział w najważniejszych imprezach rockowych w Polsce, m.in.: Rock Arena w Poznaniu, Rock w Opolu, Festiwal Muzyki Rockowej w Jarocinie, Rock Jamboree w Sali Kongresowej w Warszawie . Największą popularnością cieszył się do rozwiązania w 1983 roku. Z tego okresu pochodzą największe przeboje grupy: „Nie płacz Ewka”, „Chcemy być sobą”, „Ale wkoło jest wesoło”, „Niewiele ci mogę dać”, „Autobiografia”. W 1993 roku zespół został reaktywowany (bez udziału Zbigniewa Hołdysa) i działa do dziś.
W 2014 roku ukazał się krążek „DaDaDam”, który zdobył status platynowej płyty. Jesienią 2016 roku premierę miał album „Muzyka”, a w kwietniu 2017 ukazał się trzypłytowy album „Perfect Live April 1, 1987”- reedycja z okazji 30 -lecia koncertu. Perfect to zdobywcy SuperJedynki za utwór „Wszystko ma swój czas” w kategorii Super Przebój oraz SuperJedynki widzów na 52 Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Piosenki Perfectu to głos polskiego pokolenia lat 70. i 80. To dzięki nim wiemy więcej na temat codzienności minionego ustroju politycznego. O wolności słowa, miłości i wyborów opowiadają w rockowo-popowej formie. Ich ostatnie hity “Niepokonani” czy “Wszystko ma swój czas” w niczym nie ustępują dawnym przebojom. Koncert Perfect to wyjątkowe, międzypokoleniowe spotkanie z muzyką i historią.

16.11.19 godz.19.00 Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1
PERFECT
miejsca siedzące (trybuna główna): 90 zł – do 30.09, 100 zł – przedsprzedaż, 110 zł – w dniu koncertu
miejsca siedzące (trybuny boczne): 75 zł – do 30.09, 85 zł – przedsprzedaż, 90 zł – w dniu koncertu
miejsca stojące (płyta): 55 zł – do 30.09, 65 zł – przedsprzedaż, 70 zł – w dniu koncertu

Bilety dostępne w sieci salonów Empik i MediaMarkt w całej Polsce
oraz w serwisach: www.wrockfest.pl/bilety-online/, www.biletin.pl, www.biletyna.pl, www.eventim.pl, www.ebilet.pl, www.kupbilecik.pl
rezerwacje: bilety@o2.pl

Uwaga, kupuj bilety wyłącznie w autoryzowanych punktach!
Zakup biletów poza autoryzowanymi punktami sprzedaży (Facebook, aukcje internetowe, systemy odsprzedaży biletów itp.) stwarza ryzyko zakupu biletów nieoryginalnych lub nieważnych, które nie umożliwią wejścia na koncert.

Zdjęcia i tekst Mariusz Kunicki

Non Sola Scripta, zmiany w programie

Z przyczyn osobistych na wrocławskim festiwalu nie usłyszymy duetu gitarowego Agnieszki i Witolda Kozakowskich – nie ma jednak wapliwości, że koncert zastępującego ich Krzysztofa Pełecha słuchaczy nie zawiedzie. Pełech jest jednym z najaktywniejszych muzyków młodego pokolenia: uczestniczył w festiwalach i konkursach w całej Europie oraz w wielu krajach świata. Znany ze współpracy z wybitnymi kompozytorami i gitarzystami – m.in. Jorge Morelem (który zadedykował mu jedną ze swoich kompozycji), Tommym Emmanuelem i z zespołem Joscho Stephana. Jego debiutancki album „Dua Guitarinet” był nominowany do Fryderyka w 2000 roku; od tego czasu wydał jeszcze 15 płyt.

Krzysztof Pełech w utworze „Tango en Skaï” Rolanda Dyensa: LINK

W najbliższą niedzielę, 14 lipca, w Kościele Świętego Krzyża odbędzie się drugi koncert w ramach XXVI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta. Obok włoskiego organisty Olimpio Medoriego na Ostrowie Tumskim wystąpi Krzysztof Pełech – instrumentalista trzykrotnie wyróżniony w plebiscycie „Gitarowy Top” tytułem najlepszego polskiego gitarzysty klasycznego. Bilety w sprzedaży.

Olimpio Medori, który w niedzielę zasiądzie za organami Kościoła Świętego Krzyża, to włoski organista, pianista i klawesynista. Współpracował m.in. z Orchestra da Camera Fiorentina (Florencja), orkiestrą Szkoły Muzyki w Fiesole czy transgraniczną grupą Musica Ricercata. W swoim dorobku ma premierową na skalę światową rejestrację „Ricercar Tabulatura” XVII-wiecznego niemieckiego kompozytora Johanna Ulricha Steigledera dokonaną na monumentalnych organach w Kościele Zwiastowania Najświętszej Marii Panny we Florencji. Koncertuje na całym świecie, na stałe związany jest jednak z kościołem San Filippo Neri we Florencji, którego jest organistą tytularnym.

Repertuar najbliższego koncertu Non Sola Scripta będzie przeplatał utwory klasyczne ze współczesnymi: obok kompozycji Bacha (wstęp i fuga z kantaty „Ich hatte viel Bekümmernis”), Verdiego („Agnus Dei” z „Messa da Requiem”) czy patrona festiwalu Brahmsa (preludium chorałowe „Herzlich tut mich verlangen” op. 122 nr 10) pojawią się też melodie stworzone przez artystów współczesnych – m.in. latynoamerykańskie kompozycje Kubańczyka Leo Brouwera i Tunezyjczyka Rolanda Dyensa.

Drugi koncert XXVI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Non Sola Scripta odbędzie się 14 lipca o godzinie 19:00 w Kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim. Bilety (15-20 zł) nabyć można na stronie strefakultury.pl, w Barbarze (ul. Świdnicka 8B) oraz na miejscu koncertu przed jego startem. Wciąż można też kupić karnety, które umożliwiają uczestnictwo we wszystkich festiwalowych wydarzeniach – dostępne są w obniżonej cenie       130 zł.

Co nowego w DCF ?

Wakacyjne pokazy filmów dla najmłodszych 

Zapraszamy do skorzystania ze specjalnej oferty kinowej, jaką przygotowaliśmy na czas wakacji. Seanse dla najmłodszych widzów są realizowane w 2 blokach godzinowych: 1 blok: godz. 10.00, 2 blok: godz. 11.00. W nadchodzącym tygodniu na ekranach: „Aladyn” i „Agent kot”

BILETY: 12 ZŁ

Pokazy przedpremierowe

„DIEGO” 

Finał niezwykłej trylogii nagrodzonego Oscarem reżysera filmów „Amy” i „Senna” – ostatnia część fascynującej opowieści o ikonach popkultury, sławie i fatum. 13 lipca o 20.00 zapraszamy na pokaz przedpremierowy filmu „Diego” Asifa Kapadii o fascynującym życiu Diego Maradony.

„PAVAROTTI”

14 lipca o 18.00 zapraszamy na pokaz przedpremierowy filmu „Pavarotti” – niezwykle poruszającej historii ukochanego śpiewaka operowego wszech czasów. Film zdobywcy Oscara – Rona Howarda, reżysera „Pięknego umysłu”.

Kino letnie Zajezdni

Dzięki współpracy DCF z Centrum Historii Zajezdnia odbywa się trzecia edycja Kina Letniego w Zajezdni. To dzięki połączeniu naszych sił widzowie mogą spędzać piątkowe wieczory na seansach wyselekcjonowanych filmówWstęp wolny.

12.07.2019, godz. 21:30 | „Mad Max: Na drodze gniewu”

Wystawa „JazzStories: Giganci Jazzu wg Szymona Palki”

Od 11 do 21 lipca w Chill Roomie DCF będzie prezentowana wystawa plakatów Szymona Palki promująca album „JazzStories: Giganci Jazzu wg Szymona Palki”. Wernisaż z niespodzianką odbędzie się 12 lipca o godz. 18.00. Wstęp bezpłatny.

Wakacyjne warsztaty filmowe w DCF

Wciąż trwa nabór na wakacyjne warsztaty filmowe w DCF!  Jest to szansa dla miłośników kina na poznanie tajników produkcji filmowej, pisania scenariuszy, budowania języka filmowego, zgłębienia technik rejestracji i przenoszenia obrazu a także tworzenia scenografii. Są one skierowane do osób powyżej 16 roku życia interesujących się kinem, pragnących realizować własne projekty filmowe i przygotowujących się do studiów artystycznych.

PREMIERY:

  • 12 lipca Yesterday      

W CYKLACH:

Filmowy Klub Seniorów – Seanse – wtorki, godz. 12.00 | Bilety – 12 złotych

16 lipca, BOSO PO ŚCIERNISKU, reż. JAN SVERAK – Czechy, Słowacja, Dania – 2017 – 110 min.

WYDARZENIA SPECJALNE:

Wakacyjne pokazy filmów dla najmłodszych 

12-18 lipca | Godz. 10:00, 11:00

„Aladyn”, reż. Guy Ritchie, USA, 2019

Klasyczną animację Disneya twórca wzbogacił o wartką akcję i typowe dla siebie zaczepne poczucie humoru. Fabularna adaptacja „Aladyna” zyskała też moc ekspresji i zupełnie nową siłę wyrazu. Duża w tym zasługa nie tylko znakomitego reżysera, lecz także odtwórców najważniejszych ról, jak choćby Willa Smitha („Ali”, „Faceci w czerni”, „W pogoni za szczęściem”), który wciela się w Dżina. Przebojowy aktor znany przede wszystkim z kina akcji i ról komediowych kreuje w „Aladynie” charyzmatyczną postać, która może w znaczący sposób zaważyć na losach wszystkich bohaterów filmu.

„Agent kot”, reż. Christoph Lauenstein, Wolfgang Lauenstein, Belgia, Niemcy, 2018

Poznaj futrzaki, które nie grają w pchełki, bo właśnie prowadzą śledztwo i ścigają przestępców! A może tylko tak im się wydaje…? Wyreżyserowana przez zdobywców Oscara – braci Lauenstein („Luis i obcy” i wyróżniona Nagrodą Amerykańskiej Akademii „Równowaga”) animacja „Agent Kot” to pełna gagów i sympatycznych bohaterów komedia (prawie)sensacyjna, która z łatwością podbije serca widzów w każdym wieku.

Pokazy przedpremierowe 

„DIEGO” – 13 lipca, godz. 20.00

Finał niezwykłej trylogii nagrodzonego Oscarem reżysera filmów „Amy” i „Senna” – ostatnia część fascynującej opowieści o ikonach popkultury, sławie i fatum. 13 lipca o 20.00 zapraszamy na pokaz przedpremierowy filmu „Diego” Asifa Kapadii o fascynującym życiu Diego Maradony.

Młody, niezwykle utalentowany chłopak zostaje ściągnięty do włoskiego klubu Napoli. Trafia w sam środek neapolitańskiego kotła: mafijnych rozgrywek, sukcesów, uwielbienia i skandali. Jego geniusz i charyzma wkrótce robią z Napoli najlepszą drużynę świata. W mieście, w którym piłka to religia, Maradona staje się świętym. Na boisku dokonuje cudów, ale gdy gasną światła, wszystko wymyka się spod kontroli. Diego nie potrafi udźwignąć swojej sławy, a miasto, które zrobiło z niego boga, z dnia na dzień staje się jego przekleństwem.

„PAVAROTTI” – 14 lipca, godz. 18.00

Zapraszamy na pokaz przedpremierowy filmu „Pavarotti” – niezwykle poruszającej historii ukochanego śpiewaka operowego wszech czasów. Film zdobywcy Oscara, Rona Howarda, reżysera „Pięknego umysłu”.

Pavarotti: prawdziwa gwiazda rocka w operowych wydaniu, nieziemski głos, wspaniały człowiek, legenda. Tylko on mógł nakłonić lady Dianę do tego, by słuchała go moknąc w deszczu, tylko on jeździł po świecie z własnym jedzeniem, wiadomo – Włoch! Film zawiera nagrania niezapomnianych występów, w tym fragmenty z koncertu Trzech Tenorów oraz nigdy wcześniej niepublikowane materiały archiwalne i wypowiedzi najbliższych, w tym drugiej żony Pavarottiego – Nicoletty, a także Jose Carrerasa, Placido Domingo i frontmana U2 Bono.  

Kino letnie Zajezdni

Z przyjemnością informujemy, że dzięki współpracy DCF z Centrum Historii Zajezdnia odbędzie się trzecia edycja Kina Letniego w Zajezdni. To dzięki połączeniu naszych sił widzowie będą mogli spędzić piątkowe wieczory na seansach wyselekcjonowanych filmówWstęp wolny.

Letnie Kino Zajezdni już od trzech lat przyciąga na ulicę Grabiszyńską tysiące miłośników światowej kinematografii. W tym roku motywem przewodnim cyklu będzie podróż w czasie. Filmowe superprodukcje niczym czasoprzestrzenny tunel zabiorą nas w podróż do minionych i przyszłych dziejów.

Podczas nadchodzących wakacji, na placu przed Centrum Historii Zajezdnia odbędzie się osiem projekcji, na które widzowie wejdą za darmo. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną najsłynniejsze produkcje filmowe ostatnich lat, których wspólnym mianownikiem będzie czas. Piątkowe seanse filmowe będą rozpoczynać się godzinie 21:30, warto jednak przyjść do Zajezdni wcześniej. Plac przed Centrum zamieni się w specjalnie przygotowaną dla potrzeb kinomanów przestrzeń. Na miłośników kina będą czekać wygodne leżaki i krzesełka oraz ciepłe koce na chłodniejsze wieczory. Nie zabraknie również muzyki oraz food-trucków z przekąskami. Do dyspozycji zmotoryzowanych widzów oddany zostanie parking przy Zajezdni, a filmy będzie można obejrzeć także z wnętrza własnego auta, słuchając ścieżki filmowej za pomocą radia.

Cykl Kina Letniego Zajezdni rozpocznie się od najgłośniejszego filmu polskiego ostatnich lat – obsypanej nagrodami na całym świecie „Zimnej Wojny” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Nominowany do Oscara film opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku. Film zostanie zaprezentowany w wersji z angielskimi napisami.

Kino Letnie w Centrum Historii Zajezdnia | Repertuar:

  • 12.07.2019, godz. 21:30 | „Mad Max: Na drodze gniewu”
  • 19.07.2019, godz. 21:30 | „Najlepszy”
  • 26.07.2019, godz. 21:30 | „Zaklęci w czasie”
  • 02.08.2019, godz. 21:30 | „Interstellar”
  • 09.08.2019, godz. 21:30 | „Operacja Argo”
  • 16.08.2019, godz. 21:30 | „Wielki Gatsby”
  • 23.08.2019, godz. 21:30 | „Teoria Wszystkiego”

Wystawa „JazzStories: Giganci Jazzu wg Szymona Palki”

Od 11 do 21 lipca w Chill Roomie DCF będzie prezentowana wystawa plakatów Szymona Palki promująca album „JazzStories: Giganci Jazzu wg Szymona Palki”. Wernisaż z niespodzianką odbędzie się 12 lipca o godz. 18.00. Wstęp bezpłatny.

Wystawa promująca album „JazzStories: Giganci Jazzu wg Szymona Palki”, prezentująca plakaty wykonane w technice serigrafii, na których przedstawieni zostali najwięksi wykonawcy jazzowi. Muzycy, począwszy od prekursorów z Nowego Orleanu, przez kolejno pojawiające się stylistyki, opowiadają niejako krótką historię rozwoju tego gatunku. Wernisaż odbędzie się 12 lipca o godzinie 18:00 i rozpocznie się jazzową niespodzianką, która pomoże wprowadzić się w muzyczny nastrój.

„Mało kto o tym wie, ale w Stanach Zjednoczonych byli królowie. Ta opowieść jest właśnie o nich: o królach kornetu, saksofonu i o królach swinga. Jednym słowem o gigantach jazzu. Początki tego gatunku związane są z muzykami, często samoukami, którzy swoją grą w podrzędnych lokalach Nowego Orleanu z początku XX w. wyznaczali nowe szlaki w muzyce. Spośród morza, oceanu wielkich jazzmanów, wyselekcjonowanych zostało ponad 30 artystów, którzy w wielkim stopniu wpłynęli na rozwój gatunku. Zapraszam w podróż po dzielnicy Storyville, gdzie w domach publicznych grał pierwszy jazzowy kompozytor. Będzie można zwiedzić również takie miejsca jak Nowy Jork czy Chicago, gdzie jazz zmienił się w swing, by powrócić później do swych korzeni. Wystawa jest wniknięciem w historię jazzu opowiedzianą dźwiękami instrumentów największych gigantów gatunku, przedstawionych na plakatach i w albumie pod wspólnym szyldem: Jazz Stories.” Szymon Palka

Wakacyjne warsztaty filmowe w DCF

Wciąż trwa nabór na wakacyjne warsztaty filmowe w DCF!  Jest to szansa dla miłośników kina na poznanie tajników produkcji filmowej, pisania scenariuszy, budowania języka filmowego, zgłębienia technik rejestracji i przenoszenia obrazu a także tworzenia scenografii. Są one skierowane do osób powyżej 16 roku życia interesujących się kinem, pragnących realizować własne projekty filmowe i przygotowujących się do studiów artystycznych. Warsztaty są projektem autorskim twórców filmowych i są dofinansowane przez Dolnośląskie Centrum Filmowe. 

Projekt realizowany jest w trzech modułach tematycznych. Warsztaty są zaprojektowane jako odrębne części, które składają się w Letnią Szkołę Filmową. Istnieje możliwość uczestniczenia w dowolnie wybranym warsztacie lub w całym 3-modułowym projekcie. Każdy uczestnik otrzymuje certyfikat potwierdzający udział w warsztatach i zdobycie konkretnej wiedzy.

Pierwsza edycja zajęć pod hasłem „Zobacz kino” rozpoczęła się 8 lipca. Kolejne bloki warsztatowe „Ćwicz kino” i „Rób kino” zaplanowane są na sierpień. Rekrutacja na trwa do 3 lipca 2019 roku.

Wakacyjne warsztaty filmowe w DCF

  • Budowa wypowiedzi filmowej – 5 – 9 sierpnia / zapisy do 28 lipca. Szczegółowy program. Koszt: 250 zł.
  • Przygotowanie i realizacja mikrosceny – 26 – 30 sierpnia / zapisy do 18 sierpnia. Warsztat realizowany we współpracy z CeTA. Szczegółowy program. Koszt: 450 zł.

Więcej szczegółów na: Wakacyjne warsztaty filmowe w DCF

Premiery

„Yesterday”

Zapraszamy na nowy film Danny’ego Boyle’a według scenariusza Richarda Curtisa. Przed nami rock’n’rollowa komedia romantyczna o muzyce, marzeniach, przyjaźni i długiej krętej drodze, która wiedzie do miłości.

Laureat Oscara Danny Boyle („Slumdog. Milioner z ulicy”, „Steve Jobs”) łączy siły z uwielbianym na całym świecie scenarzystą Richardem Curtisem („Notting Hill”, „To właśnie miłość”) w nowej komedii o muzyce, marzeniach, przyjaźni oraz długiej i krętej drodze do miłości życia. 

Jack Malik jest piosenkarzem i autorem tekstów z małej nadmorskiej miejscowości Suffolk położonej na wschodnim wybrzeżu Anglii. Pomimo niewątpliwego talentu Jacka i wysiłków oddanej przyjaciółki z dzieciństwa Ellie, która jest jego menadżerką, osiągnięcie sukcesu wydaje się niemożliwe. Aż do momentu, gdy Jack zderza się z autobusem podczas tajemniczej przerwy w dostawie prądu na całej kuli ziemskiej…. Jack odkrywa, że Beatlesi nigdy nie istnieli, a on jest jedyną osobą, która pamięta ich piosenki, co stawia go w bardzo skomplikowanej sytuacji…. Postanawia ocalić od zapomnienia utwory największego zespołu w dziejach i przy pomocy nowej amerykańskiej agentki Debry jego sława eksploduje.

OBSADA: Ana de Armas, Lily James, Kate McKinnon; REŻYSERIA: Danny Boyle

CZAS TRWANIA: 112′  

CYKLE:

FILMOWY KLUB SENIORÓW

Boso po ściernisku

W najnowszym filmie Jan Svěrák (laureat Oskara za film „Kola” i oglądanej u nas „Szkoły podstawowej”) spogląda w daleką, wojenną przeszłość i sięga wspomnieniami do dzieciństwa. Główny bohater filmu – mały Eda Souček wraz z rodzicami, zmuszony jest opuścić praskie blokowiska i przenieść się tam, gdzie wiejska familia w czasie wojny żyje „między krowami i żołnierzami”, a przemoc przeplata się z życzliwością. Okres dorastania to dla niego czas skradzionych wspomnień i życiowych przygód, które „na dobre i na złe” naznaczą jego przyszłość. Piękne poetyckie i mądre kino!

reż. JAN SVERAK – Czechy, Słowacja, Dania – 2017 – 110 min.

16 lipca, godz. 12:00. Bilety: 12 zł. 

Rekordowe półrocze dla wrocławskiego lotniska

Od stycznia do końca czerwca wrocławskie lotnisko obsłużyło blisko 10% pasażerów więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Największy wzrost odnotowali przewoźnicy sieciowi, ale podróżnych przybywa we wszystkich segmentach ruchu.

 W pierwszym półroczu tego roku z wrocławskiego lotniska skorzystało łącznie już ponad 1,6 mln pasażerów, tj. o 9,6% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. To najlepszy wynik w historii Portu Lotniczego Wrocław. Uwagę zwraca fakt, że znaczący wzrost – o ponad 18% – odnotowali przewoźnicy sieciowi. Co złożyło się na ten wynik? Przede wszystkim, oferta przewoźników sieciowych jest coraz bogatsza. Podróżnych przyciągają zwłaszcza rejsy do największych hubów przesiadkowych. Potwierdza to sukces połączenia do Paryża, uruchomionego przez linie Air France przed rokiem. Już widać, że bardzo dużą popularnością cieszy się również nowe połączenie do Amsterdamu, uruchomione przez linie KLM na początku maja – mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Porcie Lotniczym Wrocław.

 Tanie linie przewiozły w pierwszym półroczu 2019 ponad 1 mln pasażerów, tj. o blisko 7% więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Spory udział ma w tym bardzo duże powodzenie połączeń do Kijowa Boryspola (Ryanair) i Charkowa (Wizz Air), uruchomionych jesienią 2018. Jednak podróżnych systematycznie przybywa również na wielu innych kierunkach, w tym południowych (zwłaszcza do Hiszpanii, Włoch lub Portugalii), na Wyspy Brytyjskie, do Skandynawii, Paryża Beauvais, Brukseli czy Eindhoven. – Segment połączeń niskokosztowych rozwija się bardzo stabilnie, czemu sprzyja rozbudowana siatka i różnorodność kierunków. Fakt, że samoloty na większości tras są wypełnione niemal w 100% przekonuje, że oferta przewoźników jest dobrze dobrana do oczekiwań podróżnych – dodaje Jarosław Sztucki.

 Imponujące tempo wzrostu od początku roku utrzymuje się w ruchu czarterowym. Z oferty biur podróży skorzystało w okresie od stycznia do końca czerwca ponad 17% pasażerów więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Wśród podróżnych wrocławskiego lotniska największą popularnością cieszą się w tym roku kurorty na Riwierze Tureckiej i Riwierze Egejskiej, greckie wyspy, a także Hiszpania i Bułgaria. Ofertę uzupełniają Egipt, Tunezja, Włochy (Sycylia), Albania czy Madera, portugalska „wyspa wiecznej wiosny” na Atlantyku. Tegoroczną nowością jest Algarve, najbardziej słoneczny region kontynentalnej Portugalii.

 Przybywa podróżnych również w ruchu krajowym. Na trasie na warszawskie Lotnisko Chopina przewoźnik, PLL LOT, odnotował przez pierwsze sześć miesięcy tego roku wzrost o blisko 10%. Ciągle rośnie zainteresowanie połączeniem do Gdańska, obsługiwanym przez linie Ryanair.

W tegorocznym sezonie letnim podróżni wrocławskiego portu mają do dyspozycji w sumie 83 połączenia: 50 niskokosztowych, w tym 18 atrakcyjnych kierunków południowych, 9 sieciowych oraz 24 połączenia czarterowe.

Lotnisko.. z lotu ptaka. Musisz to zobaczyć !

To pierwsze takie fotografie Portu Lotniczego Wrocław. Obiekt udało się uwiecznić z drona. Wymagało to specjalnych pozwoleń m.in. od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

 Niesamowite zdjęcia wrocławskiego lotniska o zachodzie słońca. Do tego z lotu ptaka, a właściwe z lotu… drona. Pierwszy raz w historii możemy oglądać zdjęcia Portu Lotniczego Wrocław robione z powietrza. Niesamowite kadry wykonał wrocławianin Wiktor Woźniak, który pozwolenie na loty dronem posiada od dwóch lat. Jak sam przyznaje najchętniej fotografuje charakterystyczne obiekty wrocławskiej architektury, m.in. Stadion Olimpijski czy wieżowce na Placu Grunwaldzkim. I to najchętniej o zachodzie słońca. – Wtedy słońce nie świeci prosto w obiektyw, a i niebo ma przepiękny kolor. Wrocławskie lotnisko wybrałem, bo lubię fotografować miejsca nietypowe, niedostępne, a lotnisko właśnie takim miejscem jest. Zdjęcia mogłem robić tylko w przerwach między operacjami lotniczymi – mówi Wiktor Woźniak. Na kadrach widzimy bryłę terminalu lotniska z charakterystycznym pofalowanym dachem i obserwujemy codzienny rytm pracy na płycie postojowej dla samolotów. Wiktor Woźniak uchwycił maszyny podpięte do rękawów pasażerskich czy załadunek walizek do luków bagażowych. Na zdjęciach możemy dostrzec także drogę startową i dokładnie przyjrzeć się systemowi świateł podejścia (ILS CAT II).

 Zdjęcia Portu Lotniczego Wrocław wykonane z drona były możliwe dzięki specjalnym pozwoleniom, gdyż poruszanie się w tej strefie reguluje prawo. – To dość skomplikowana procedura, która wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia na lot dronem od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Dodatkowo potrzebna jest również zgoda portu lotniczego na zdjęcia konkretnego dnia i o konkretnej godzinie – mówi Wiktor Woźniak. Przez cały czas fotograf musiał mieć łączność z wieżą kontroli lotów, która każdorazowo udzielała mu pozwolenia na poderwanie drona i zrobienie zdjęcia.