10. Noc Muzeów już w sobotę

Jubileuszowa edycja cieszącej się niezwykła popularnością Nocy Muzeów, to ponad 80 miejsc pełnych atrakcji i setki wydarzeń dostępnych za darmo. W sobotę, 18 maja, wrocławskie instytucje kultury, muzea i galerie otworzą się na zwiedzających nawet do 3 nad ranem!


Noc Muzeów jest już doskonale znana wrocławianom. Impreza cieszy się niesłabnącą popularnością, a przez te wszystkie lata setki tysięcy osób miały okazję skorzystać z przygotowanych z tej okazji atrakcji. Wrocławianie i turyści całymi rodzinami uczestniczą w bezpłatnych wydarzeniach, przygotowanych także specjalnie do dzieci.

Instytucje kultury, muzea, galerie, domy kultury, kościoły, kina, Narodowe Forum Muzyki, Hydropolis, a nawet Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w sumie aż 83 placówki zdecydowały się w tym roku na przyłączenie do akcji, otwarcie swoich siedzib do późnych godzin nocnych i przygotowanie specjalnej oferty . Tego wieczora i nocy odbędą się liczne wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady czy koncerty. Trzeba jednak pamiętać, że na niektóre wydarzenia obowiązują wcześniejsze rezerwacje.

Ta majowa noc, kiedy wrocławianie masowo wychodzą z domów, by skorzystać z oferty kulturalnej miasta to już nasza wrocławska tradycja – mówi Prezydent Jacek Sutryk. – Propozycje są najróżniejsze, z pewnością każdy znajdzie coś na siebie. Pogoda ma być niezła, więc szykuje się bardzo ciekawe wydarzenie, zachęcam, by wybrać te mniej znane i rzadziej odwiedzane instytucje i placówki.

Wrocławskie instytucje zadbały także o najmłodszych. Dobra Nocka, bo tak nazywa się Noc Muzeów dla dzieci, to oferta 30 wydarzeń dla najmłodszych w różnym wieku.

Podobnie jak w ubiegłych latach, uruchomione zostaną specjalne, bezpłatne linie komunikacji zbiorowej obsługiwane zabytkowym taborem. Wokół centrum miasta w godzinach 17.00-23.00 kursować będą co 15 minut tramwaje Konstal linii M1, zaś do dalej położonych placówek dowiozą nas kultowe Ikarusy linii autobusowej M2, które będą odjeżdżać z przystanków pomiędzy stacją kolejową Wrocław-Osobowice (Muzeum Militarne), a Grabiszyńską (Centrum Historii Zajezdnia, co 30 minut, w godzinach 16.00-24.00).

Materiały informacyjne związane z Nocą Muzeów 2019 będą dostępne w punktach informacyjnych oraz we wszystkich instytucjach biorących udział w tegorocznym wydarzeniu.

Pełny program Nocy Muzeów:

https://www.wroclaw.pl/files/KULTURA/noc%20muzeow/nm-2019-broszura-PL_%20do%20publikacji.pdf

Pełny program Dobrej Nocki:

https://www.wroclaw.pl/files/KULTURA/noc%20muzeow/nm-2019-dobranocka%20web_.pdf

Finisz 3 Majówki


Trzeci Dzień 3-majówki rozpoczął się smutną wiadomością na profilu facebookowym imprezy ponieważ organizatorzy ogłosili że z powodu choroby na imprezie nie pojawi się Kazik Staszewski z grupą Kult. Wokalista w trakcie koncertu który grał dzień wcześniej i niestety tak nadwyrężył głoś że lekarze zakazali mu występu. Choć pogoda ostatniego dnia nas nie rozpieszczała w sercach i pod sceną i tak panowała gorąca atmosfera.

Koncerty na scenie ZOO pojawili się: BITAMINA,OSTR,ANIA DĄBROWSKA,NOSOWSKA czy zespół ŁĄKI ŁAN. Największe przeboje Ani Dąbrowskiej „Charlie” czy „Nigdy więcej nie tańcz ze mną”śpiewali wszyscy obecni na jej koncercie. Wokalistka przedstawiła też swoje chórzystki. Dwie z nich tworzą zespół „Siostry Melosik”(zdobyły one nagrodę publiczności w 2018 na KFPP w Opolu) i podczas koncertu Ani można było usłyszeć ich piosenkę „Równocześnie” z przygotowywanego przez nie albumu.Kolejne gwiazdy które pojawiły się na scenie Pergola to: LUXTORPEDA, ILLUSION, HAPPYSAD, TARJA TURUNEN która już po raz kolejny występowała we Wrocławiu.

Wśród publiczności byli nawet Finowie (przypomnijmy, że była wokalistka zespołu Nightwish pochodzi właśnie z Finlandii).Tarja pozostawiła ludzi z bardzo pozytywną energią.Była to ostania gwiazda która wystąpiła w ramach 3-majówki.Choć imprezę podobnie jak dzień wcześniej zakończyło Kino Nocne, Silent Disco i występy na scenie nocnej:MERY SPOLSKY, PABLOPAVO czy GOORALA. Podsumowując 3 -majówka to największy festiwal w mieście od kilu lat który gromadzi fanów dobrej muzyki zarówno z kraju jak i ze świata. Organizatorzy co roku dbają oto aby zaskoczyć doborem artystów ale również stawiają na sprawdzone zespoły.Warto śledzić stronę zarówno gitarowego rekordu jak i https://www.3-majowka.pl/ bo tu zawsze pojawiają się wszystkie szczegóły  imprezy.

Tekst i zdjęcia Mariusz Kunicki

Opolska Noc Kabaretowa

Opolska Noc Kabaretowa to wyjątkowe widowisko w wyjątkowym miejscu – OPOLSKIM AMFITEATRZE. To szczególne wydarzenie, oprócz warstwy uśmiechu będzie również poruszało ważne tematy dotyczące bieżącej sytuacji w naszym kraju, pracy i domu. Twórcy nawiążą do legendarnego programu „S tyłu sklepu” Kabaretu Tey. Nasza scena będzie miejscem do spotkania i życiowych rozmów, akcja widowiska będzie dotykała zarówno warstwy społecznej, gospodarczej, jak i politycznej.

Opolska Noc Kabaretowa to widowisko zasługujące na wyjątkową oprawę. Zadbamy, o jakość, rozmach, piękną scenografię i rozrywkę na najwyższym poziomie. W Opolu ponownie spotka się elegancja, klasa i najlepszy polski humor. Proponujemy dynamiczny, lekki, otwierający letni sezon program kabaretowy.

Autorem scenariusza Opolskiej Nocy Kabaretowej jest Robert Górski, gospodarzami Kabaret Moralnego Niepokoju, a tematem przewodnim będzie słynny obecnie PRZEKOP czyli od morza do Żoliborza. Po wielkim sukcesie budowy Dworca Centralnego inżynier Karwowski, w towarzystwie gwiazd polskiego kabaretu, rusza nad Zalew Wiślany, żeby nadzorować kolejny ważny dla kraju projekt. W Opolskiej Nocy Kabaretowej udział wezmą: Grupa MoCarta, Kabaret Nowaki, Kabaret Jurki, Kabaret Czesuaf, Kabaret na Koniec Świata, Igor Kwiatkowski, Marcin Daniec, Artur Andrus, Zbigniew Zamachowski, oprawa muzyczna The Jobers.

Przebojowe Opole

Już po raz drugi Opole rozpocznie wakacje w rytmie największych polskich i zagranicznych hitów. Koncert Przebojowe Opole po zeszłorocznym sukcesie wraca na deski Opolskiego Amfiteatru w świeżej i lekkiej formule. Zapraszamy na wieczór w towarzystwie prawdziwych gwiazd królujących na listach przebojów, wśród których pojawią się najwięksi artyści rodzimej i zagranicznej sceny.

Koncert poprowadzi Barbara Kurdej-Szatan oraz Maciej Rock, a za humorystyczną oprawę wieczoru odpowiadać będzie Kabaret Nowaki.