Puchar Świata w skokach – Zakopane

Piątkowe kwalifikacje w Zakopane wygrał Norweg Johann Andre Forfang.W niedzielnym konkursie skoków zobaczymy 11 Polaków, czyli wszyscy, którzy brali udział, przebrnęli przez  kwalifikacje przed konkursem Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. W trakcie piątkowych kwalifikacji choć nie było mrozu śnieg sypał co  sprawiało  niesamowitą atmosferę. Chociaż w piątek na trybunach nie było kompletu widzów to  sobotnie i niedzielne skoki obejrzy komplet widzów.

 

Biało Czerwona kraina niestety przez dwa dni odbywa się bez oprawy muzycznej ale i tak kibice przyjmują skoczków bardzo gorąco i entuzjastycznie.W sobotę odbędzie się konkurs drużynowy, początek o 16.15, a w niedzielę indywidualny – start o 16.00.Na liście startowej kwalifikacji znalazło się 66 zawodników.


Pierwszych pięciu to byli „Biało-Czerwoni”. Najlepiej z nich spisał się Aleksander Zniszczoł, który skoczył 128,5 m. Nota 118,9 pkt pozwoliła mu na spokojny awans do konkursu, a ostatecznie zajęcie szóstego miejsca, najlepszego  z Polaków.

Zdjęcia i tekst Mariusz Kunicki

Znamy program 40 PPA

Na wtorkowej konferencji w Teatrze Muzycznym Capitol poznaliśmy program jubileuszowego #40PPA.  O tegorocznym festiwalu opowiedział szef artystyczny, Cezary Studniak oraz Martyna Majewska, reżyserka części konkursowej Finału, i Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol, członek rady artystycznej PPA. 

Jubileuszowy 40. Przegląd Piosenki Aktorskiej już w marcu w dniach 22-31.03 Bilety od 20 stycznia godz.11.00 !!!!

Koncert holenderskiej wokalistki Sevdalizy, spektakl, w którym brytyjski zespół The Tiger Lillies zmierzy się z polską literaturą i podwodny koncert duńskiej grupy Between Music, odbędą się podczas 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, który w dniach 22-31 marca odbędzie się we Wrocławiu. Podczas koncertu „Przybora na 102”, Magda Umer i kabaret Mumio wykonają najbardziej znane piosenki Kabaretu Starszych Panów. W programie znalazł się także spektakl „Wieloryb The Globe” w reżyserii Evy Rysovej. Pełny repertuar na stronie Teatru muzycznego Capitol.
Organizatorem PPA jest wrocławski Teatr Muzyczny Capitol.

Tekst Maria Nawrot

Zdjęcia Mariusz Kunicki

Samorząd Dolnego Śląska walczy z wykluczeniem społecznym 

 W konferencji wzięli również udział Jerzy Komorowski, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych oraz Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób Niepełnosprawnych.

W ramach konkursu wspierane będą przedsięwzięcia i wydarzenia związane z poszerzaniem wiedzy, a także kampanie społeczne, akcje i działania promujące oraz wspierające wolontariat w różnych obszarach życia społecznego oraz umożliwiające wymianę doświadczeń i dobrych praktyk. Konkurs wystartował wczoraj, 15 stycznia, a oferty można składać do 1 lipca 2019 r. lub do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na konkurs. Pierwsze posiedzenie komisji konkursowej odbędzie się 11 lutego br.

− Widząc rosnącą potrzebę realizacji działań mających na celu aktywizację społeczeństwa obywatelskiego, integrację i rozwijanie różnych form wsparcia dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym zwiększyliśmy w tym roku wysokość środków finansowych na realizację konkursu. Naszym obowiązkiem jest pomaganie osobom potrzebującym i ważna jest tutaj duża odpowiedzialność oraz wrażliwość społeczna  − zaznacza wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

W ramach konkursu będzie można otrzymać wsparcie finansowe na realizację zadań, których celem jest włączanie społeczno-obywatelskie osób dotkniętych zagrożeniem wykluczenia społecznego, w tym osób z niepełnosprawnościami, a także działań integracyjnych i wyrównujących szansę różnych środowisk i grup społecznych w formie m.in.: warsztatów, szkoleń, konferencji czy kampanii.

Na tym jednak nie koniec. W 2019 r. samorząd województwa planuje również szereg działań na rzecz wsparcia środowiska osób niepełnosprawnych. Już w lutym ogłoszone zostaną konkursy dla organizacji pozarządowych. W sumie z budżetu województwa dolnośląskiego zostanie przeznaczony prawie milion zł. Natomiast tematyka zadań konkursowych poprzedzona zostanie szerokimi konsultacjami z dolnośląskimi NGO – drogą elektroniczną i na FB. W tym celu 25.01. zaplanowano w UMWD przy ul. Walońskiej spotkanie z dolnośląskim organizacjami pozarządowymi, na które serdecznie zapraszamy.

55. Jazz nad Odrą 26-30 kwietnia 2019

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Jazzu nad Odrą – po raz piaty pod kuratelą Leszka Możdżera – oferuje miłośnikom jazzu różnorodny program, w tym kilkadziesiąt koncertów polskich i zagranicznych artystów, premiery płytowe, występy w plenerze, wystawy oraz happeningi w przestrzeni miejskiej.

W kwietniu we Wrocławiu wystąpią mocne, kobiece osobowości muzyczne, m.in. nazywana jazzowym głosem swojego pokolenia Jazzmeia Horn oraz Kandace Springs, przebojowa wokalistka i znakomita pianistka z Nashville. Polscy jazzmani – Adam Bałdych i Kuba Więcekzaprezentują premierowo materiał z nowych wydawnictw, a dyrektor artystyczny wystąpi w aż dwóch specjalnie przygotowanych projektach: z amerykańską saksofonistką – Tią Fuller oraz ze zwycięzcami Grand Prix 2018 – Weezdob Collectiv w towarzystwie orkiestry.

Dla uczczenia ustanowionego przez UNESCO roku Krzysztofa Komedy w programie znalazły się także dwa koncerty z nowymi aranżacjami utworów tego wybitnego muzyka i kompozytora. Tribute to Komeda to projekt Andrzeja Jagodzińskiego, który do współpracy zaprosił dwie znakomite wokalistki jazzowe: Grażynę Auguścik i Agnieszkę Wilczyńską. Natomiast Sławek Jaskułke Sextet zaprezentuje płytę „Komeda Recomposed”, która jest interpretacją i odniesieniem do twórczości Krzysztofa Komedy. – Każdego roku dostajemy masę ofert i przyglądamy im się z wielką uwagą, ale tegoroczny program składa się z występów artystów, których – wraz z Radą Jazzu – wymarzyliśmy sobie nad Odrą – mówi Leszek Możdzer, dyrektor artystyczny festiwalu.

Po raz kolejny festiwalowi towarzyszyć będzie strefa plenerowa, tym razem w dłuższej odsłonie. – W zeszłym roku piknik jazzowy przed Impartem trwał aż trzy dni i to się bardzo dobrze przyjęło, dlatego postanowiliśmy kontynuować tę tradycję i w tym roku gramy na zewnątrz przez cały festiwal – mówi Krzysztof Maj, Dyrektor Generalny Strefy Kultury Wrocław.

Wśród wydarzeń towarzyszących znalazła się pierwsza edycja konkursu fotograficznego im. Marka Karewicza organizowana przez Międzynarodową Fundację Jazz nad Odrą przy współpracy Jazz Forum oraz Strefy Kultury Wrocław. Spośród nadesłanych prac (trzy – wykonane dowolną techniką – zdjęcia o tematyce jazzowej) jury wyłoni 33, które zostaną zaprezentowane na wystawie w przestrzeniach festiwalowych. Kuratorem konkursu został ceniony wrocławski fotograf Lech Basel.

Bilety trafią do sprzedaży 21 stycznia o godz. 12:00