4 Nations Cup w Opolu

Pierwszy dzień turnieju 4 Nations Cup w Opolu za nami. W meczu o awans biało-czerwoni pokonali w konkursie rzutów karnych 4:3 zespół Japonii.W regulaminowym czasie gry na tablicy widniał remis 25:25.

Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrany został grający na pozycji obrotowego Kamil Syprzak. Polacy rozpoczęli grę bardzo dobrze i prowadzili 3:1. Niestety, od tego momentu zaczęli popełniać fatalne błędy, tracili piłkę i nie potrafili celnie trafiać do siatki. Mimo to ambicję i chęć zwycięstwa oraz zadziorność powodowała że każda udana akcja była natychmiast przez kibiców doceniana.Większość meczu to pogoń naszych zawodników za wygrana ale Japończycy skutecznie pilnowali 2-3 punktowej przewagi.Dopiero w końcówce doszli oni rywali a nawet przez chwilę prowadzili to jednak nie wystarczyło i po 60 minutach na tablicy widniał remis.

Zwycięstwo w rzutach to dobra praca naszego bramkarza tu na parkiecie pojawił się grający w Gwardii Opole ulubieniec opolskiej publiczności Adam Malcher.

Na naszych zawodników w finale czeka drużyna z Rumuni która w drugim półfinale ograła Czechów 27:26. Bilety na sobotnie spotkanie są jeszcze do kupienia w kasach Stegu Areny więc zapraszamy bo emocji na pewno nie zabraknie.

Nowy sprzęt dla szpitala

Aparaturę medyczną za ponad 100 tys. złotych przekazał dzisiaj Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Sprzęt trafił do kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Chałubińskiego.

– To już tradycja, że tuż po świętach Bożego Narodzenia nasza klinika otrzymuje wsparcie Urzędu Miejskiego we Wrocławiu – mówi prof. Lidia Hirnle, kierownik  kliniki Ginekologii i Położnictwa USK przy ul. Chałubińskiego. – Dzięki temu wrocławianki mogą korzystać z najnowszego sprzętu medycznego. Ratujemy coraz mniejsze noworodki. Wskaźnik umieralności okołoporodowej jest coraz niższy, zwłaszcza że liczba kobiet z patologią ciąży rośnie, bo matkami zostają coraz starsze kobiety.

W tym roku wrocławski magistrat ufundował zakup trzech aparatów do KTG w tym do ciąży bliźniaczej oraz nowoczesny aparat do telemetrii. W ubiegłych latach szpital otrzymał także nowoczesny aparat do USG oraz inkubator.
W sumie we Wrocławiu w latach 2008-2018 miasto wsparło opiekę nad mamami i dziećmi, w ramach programu „Zdrowa matka i dziecko”, kwotą 5 mln zł.

– Opieka nad kobietami w ciąży i noworodkami jest na Dolnym Śląsku coraz lepsza – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Szpitale m. in. dzięki wsparciu samorządów dysponują coraz lepszym sprzętem diagnostycznym. Dzięki temu wady, które niedawno były trudne do wykrycia, są obecnie leczone jeszcze w trakcie trwania ciąży.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny ma dwie kliniki ginekologiczne o najwyższym III stopniu referencyjności: przy ul. Chałubińskiego oraz w szpitalu przy ul. Borowskiej. Oddziały te zapewniają pełną diagnostykę i opiekę nad pacjentkami podczas najbardziej skomplikowanych porodów. W sumie w obu klinikach ginekologicznych USK rocznie na świat przychodzi blisko 4 tys. dzieci.

– To dzięki umiejętności, wiedzy i zaangażowaniu lekarzy, w naszym szpitalu przyszło na świat dziecko, które przez 55 dni podtrzymywane było w łonie matki, która była w stanie śmierci mózgowej – mówi Piotr Pobrotyn, dyrektor USK. – W naszym szpitalu na pomoc mogą także liczyć rodzice, dzieci z wadami letalnymi, którym pomagamy przejść przez dramat związany z narodzinami nieuleczalnie chorego dziecka.

W tym roku miasto dofinansowało również:
·        zakup 2 specjalistycznych łóżek intensywnej terapii dla szpitala przy ul. Borowskiej. Zakup ten umożliwi podniesienie jakości opieki, zapobiega powikłaniom, takim jak np. zakażenia szpitalne, atrofia mięśni czy odleżyny,
·        zakup sprzętu do doposażenia nowej izby przyjęć w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc,
·        zakup kardiomonitorów dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego, 
a także:
·        zakup sprzętu i remont Ośrodka Koordynacyjno –Rehabilitacyjno –Opiekuńczego prowadzonego przez Fundację Promyk Słońca w ramach programu „Za życiem”,
·        wyposażenie pięciu gabinetów stomatologicznych działających we wrocławskich szkołach.

W sumie w 2018 roku miasto wsparło wrocławskie szpitale oraz podmioty medyczne kwotą 1,2 mln zł.

Nagrody Marszałka dla dolnoślaskich sportowców

Samorząd Województwa Dolnośląskiego docenił sportowców i trenerów, którzy zdobyli medale na najważniejszych imprezach sportowych w 2018 r. Dziś marszałek Cezary Przybylski oraz Michał Bobowiec, członek zarządu województwa wręczyli nagrody naszym mistrzom.


Nagrodzonych zostało 32 zawodników i trenerów. To przedstawiciele kilkunastu dyscyplin sportowych, m.in:. siatkarze, pływacy, szachiści, kajakarze, szermierze i przedstawiciele sztuk walki. Łączna kwota przyznanych nagród w tej transzy to 67 600 zł. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. Aleksander Śliwka i Damian Wojtaszek (siatkarscy mistrzowie świata), Jacek Gaworski (srebrny medalista mistrzostw Europy we florecie, uprawiający szermierkę na wózku), Konrad Powroźnik (multimedalista pływackich mistrzostw Europy Głuchych) oraz Wojciech Kordyalik (medalista Mistrzostw Europy w judo).

 

− To spotkanie tuż przed Nowym Rokiem jest okazją do złożenia gratulacji i podziękowań za Wasz wysiłek, determinację oraz znakomite wyniki.  Życzę Wam dalszych sukcesów oraz zapału do walki o najwyższe miejsca na podium – mówił podczas konferencji marszałek Cezary Przybylski.

− Jesteście najlepszą promocją naszego województwa nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na całym świecie. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy i obiecujemy, że będziemy Was wspierać w dalszym rozwoju – zaznaczał Michał Bobowiec, członek zarządu województwa.

To kolejne nagrody w tym roku. Wcześniej zostały przyznane min. mistrzom i rekordzistom świata halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce (Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina), biathlonie (Kamila Żuk) i kolarstwie torowym (Szymon Sajnok), laureatom plebiscytów Gazety Wrocławskiej i Słowa Sportowego, wybitnym sportowcom niepełnosprawnym (m.in. Lucynie Kornobys, Pawłowi Piotrowskiemu, Marcie Piotrowskiej, Jakubowi Tokarzowi, Katarzynie Sobczak), Mai Włoszczowskiej, medalistom największych sportowych imprez w kategoriach juniorskich oraz ich trenerom. Nagrodę za całokształt kariery sportowej odebrała biathlonistka Weronika Nowakowska i skoczek na trampolinie Łukasz Tomaszewski.  Łącznie w tym roku Samorząd Województwa Dolnośląskiego przyznał nagrody sportowe 95 sportowcom i trenerom w kwocie niemal 300 tys. zł.