Lady Pank w Opolu

Piątek 9 listopada to w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu wielkie muzyczne święto. Koncert Lady Pank został wyprzedany w kilka dni po jego ogłoszeniu i tylko grupie ok.500 osób( tyle mieści sala ) dane było posłuchać największych hitów kapeli.

Opole było 6 miastem na trasie LP1 w takcie której zespół gra utwory z pierwszej płyty w nowych aranżacjach.Kryzysowa narzeczona, Mniej niż zero, Zamki na piasku, Vademecum skauta to tylko kilka utworów które można było posłuchać i pośpiewać wraz z zespołem.

Płyta PL1 przeszła już do historii polskiego rocka jako klasyk. Przez wielu jest określana mianem The Best Of, bo to właśnie z niej pochodzą największe przeboje grupy.Jan Borysewicz i Janusz Panasewicz przez blisko dwie godziny nie dają wytchnienia a każdy kolejny utwór zawsze wzbudza emocje.

Zespół zadbał oprócz pięknej oprawy muzycznej i wizualnej o swoich fanów ponieważ w autoryzowanym sklepiku można kupić płyty koszulki oraz inne gadżety z logo. Organizatorem koncertu było NCPP które ma dla miłośników dobrej muzyki ciekawe koncerty warto więc śledzić stronę https://ncpp.opole.pl/.

 

Zdjęcia i tekst Mariusz Kunicki

Zwycięzcy Świdnickiego Festiwalu SPEKTRUM

Znamy już zwycięzców Konkursu Polskich Filmów Krótkometrażowych oraz Konkursu Głównego podczas 4. Świdnickiego Festiwalu SPEKTRUM!

Trwający od 6 do 10 listopada 4. Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM zakończył się rozdaniem nagród. W Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych po raz pierwszy laureatów wybrało jury w składzie: Emilia Mazik, programerką poznańskiego Short Waves Festival, Przemysław Chruścielewski – montażysta m.in. „Ostatniej rodziny” i „Serca miłości” oraz Błażej Hrapkowicz, krytyk i dziennikarz filmowy. Jurorzy postanowili przyznać nagrodę filmowi „Fascinatrix” w reżyserii Justyny Mytnik za świadomość języka filmowego, odważne korzystanie z gatunkowych konwencji oraz wykreowanie wiarygodnego i wizualnie spójnego świata, którego jakość – pod względem reżyserii, scenografii, kostiumów – jest godna podziwu. Wyróżnienie przypadło „Zwykłym losom Zofii” Dominiki Gnatek, natomiast Specjalne Wyróżnienie otrzymała Daria Polunina za główną rolę w filmie „Saszka” Katarzyny Lesisz.

W Konkursie Głównym, jak w poprzednich latach, swojego laureata wybrali widzowie. Spośród dziesięciu wyselekcjonowanych filmów trzecie miejsce w głosowaniu publiczności zajął „Kler” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Zwycięskimi filmami okazały się ex aequo „7 uczuć” Marka Koterskiego oraz „Dziewczyna” Lukasa Dhonta.

Rozdaniu nagród towarzyszył seans „Juliusza” w reż. Aleksandra Pietrzaka oraz spotkanie z Wojciechem Mecwaldowskim, po którym odbył się koncert Better Person i potańcówka w rytmach lat 80. i 90. Tym samym czwarta edycja Festiwalu SPEKTRUM dobiegła końca – do zobaczenia w Świdnicy za rok!

Organizatorami Festiwalu są Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica i ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdjęcia Jerzy Wypych