Pióro Fredry już dziś na 27 WTDK

Książka Roku 2018

Pierwszego dnia Targów poznamy Książkę Roku 2018 – laureata konkursu edytorskiego „Pióro Fredry”. Spośród zgłoszonych do konkursu książek jury wyłoniło piątkę finalistów: Wydawnictwo Znak Emotikon (za książkę „Mały książę”, Antoine de Saint-Exupery, przekład Henryk Woźniakowski, opracowanie graficzne i ilustracje Paweł Pawlak), Wydawnictwo Karakter (za książkęO krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich” autorstwa Piotra Sommera, opracowanie graficzne Przemysław Dębowski), Wydawnictwo Czarne i Muzeum Etnograficzne w Krakowie (za książkę „tuż obok” autorstwa Wojciecha Nowickiego, opracowanie graficzne Witold Siemaszkiewicz), Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie i Wydawnictwo Dwie Siostry (za książkę „Zwierzyniec. Okazy wybrane”, tekst Maciej Byliniak, opracowanie graficzne Ewa Stiasny), Wydawnictwo Bosz (za książkę „Oto sztuka polskiego plakatu”, koncepcja merytoryczna, tekst, wybór i układ ilustracji Dorota Folga-Januszewska, koncepcja artystyczna i projekt graficzny Lech Majewski). Laureata poznamy wieczorem 29 listopada podczas uroczystej gali Nagrody Pióro Fredry 2018.

Konkurs Off na 40. PPA rozstrzygnięty.

 Widzowie zobaczą 8 spektakli

Jury Nurtu Off w składzie: Cezi Studniak, szef artystyczny PPA, Paweł Krupski, główny producent i Joanna Zabuska, producentka spektakli off, wybrało osiem najlepszych scenariuszy do realizacji na 40. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej.

Konkursowa poprzeczka w tym roku zawisła bardzo wysoko, a wybór scenariuszy do realizacji był wyjątkowo trudny. Ta edycja offów to absolutne szaleństwo gatunków, konwencji i stylów: będzie science fiction i baśnie, improwizacja i performance, multimedia i lalki, nieznane instrumenty i punkowy band. Wszystkie spektakle przygotowują teatralni zawodowcy – na offowej scenie Przeglądu wystąpią między innymi aktorki Pożaru w Burdelu, Teatr Improkracja, Emose Uhunmwangho, Karolina Micuła, wśród scenarzystek są Weronika Murek i Maria Wojtyszko, w gronie reżyserskim Katarzyna Szyngiera i Michał Walczak.

Off na PPA po raz 14.

Konkurs Off na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu organizowany jest od 2006 roku. Podczas każdej edycji PPA widzowie mogą obejrzeć od sześciu do dwunastu offowych przedstawień. Autorzy projektów otrzymują dofinansowanie i wsparcie produkcyjne, a najlepsze przedstawienie nagradzane jest statuetką Tukana Off i nagrodą w wysokości 10 tysięcy zł.

Bilety na spektakle Nurtu Off kosztują 1 zł, sprzedaż rozpocznie się pod koniec stycznia.

„2039. Radioland”

Scenariusz i reżyseria: Mateusz Baran, występują: Laura Samojłowicz i Wojtek Kalita, na perkusji gra Wojtek Kurek

Spektakl s-f inspirowany albumem „Radioaktivität” Kraftwerku i cyklem „Metro 33” Dmitrija Głuchowskiego. Akcja dzieje się w ruinach Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, w roku 2039. 20 lat po katastrofie, która zdziesiątkowała ludzkość i zniszczyła większość nośników danych, grupa śmiałków próbuje wskrzesić ideę corocznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej.


 „Baśniowe skrzypotrąby”

Śpiew: Emose Uhunmwangho,  muzycy: Beata Wołczyk, Wojciech Czemplik, Dariusz Wołczyk, Kinga Chudzikowska, Roman Ślazyk, teksty: Bianka Kunicka Chudzikowska

Muzyczna baśń na podstawie wątków z twórczości JK Rowling. Na unikatowych, wykonanych przez lutnika instrumentach zagra jedyny na świecie kwartet skrzypotrąbowy. Skrzypotrąby istnieją naprawdę, zostały opatentowane w 1899 roku, a do lat 20. XX wieku był to jeden z najważniejszych instrumentów w przemyśle studyjnym. Ich niezwykły dźwięk, śpiew Emose Uhunmwangho i poetyckie teksty złożą się na baśniowy spektakl dla dzieci i dorosłych.


„Casting”

Scenariusz: Weronika Murek, reżyseria: Katarzyna Szyngiera, scenografia i kostiumy: Agata Baumgart, muzyka: Kamila Salach, choreografia: Agata Obłąkowska, występują: Kamila Salach, Agata Obłąkowska, Karolina Micuła

Krytyka środowiska teatralnego z jego hierarchicznością, podskórnym szowinizmem i seksizmem. Komisja castingowa, inspirowana programem „Przy kawie o sprawie”, przeprowadzi procedurę konkursową dla Polskiego Teatru. Będą kpiny z dyrektorów, festiwali i komisji artystycznych, obalanie autorytetów i świętości, wytyczanie nowych granic – a wszystko to w rytm musicalowych przebojów.


„Kronika polska”

Reżyseria: Katarzyna Dudzic-Grabińska, muzyka: Mateusz Winsław, dramaturgia: Agnieszka Wolny-Hamkało, scenografia, kostiumy, lalki: Anna Adasiak, występują: Karolina Gorzkowska, Karolina Micuła, Jerzy Górski, muzycy: Mateusz Winsław, Adam Garnecki, Filip Turkowski, Anna Waluśkiewicz.

Opera lalkowa w na podstawie „Kroniki polskiej” Galla Anonima. W jaki sposób pokazać na scenie tak szacowny zabytek literatury? Twórczynie i twórcy spektaklu z fascynującą wyobraźnią i wiedzą przekładają „Kronikę” na język teatru – żonglując tradycjami i  technikami, swobodnie miksując epoki i style, bawiąc się kontekstami i interpretacjami. Może uda się znaleźć przy tym odpowiedź na pytanie, jakie ślady pozostawił w naszej tożsamości ów zalążek polskiej literatury? Czy jesteśmy „Kroniką polską” skażeni? Jakie narodowe cnoty i grzechy mogła w nas zaszczepić?


„Papety po raz pierwszy w Polsce”

Tekst: Maria Wojtyszko, reżyseria: Michał Derlatka, muzyka: Przemysław Bartoś, Marcin Gałązka, scenografia: Anna Dobrowolska, występują: Wojciech Stachura, Olga Ryl-Krystianowska, Zofia Bartoś, Piotr Srebrowski

Dramat rodzinny z elementami śpiewogry rozpisany na sześć pacynek i czterech aktorów. Rzecz dzieje się we Wrocławiu. Po tajemniczej śmierci rodziców 17-letnie bliźnięta, Marlenka i Mirek, wracają z emigracji w Anglii i trafiają do polskich dziadków. Marlenka jest faszystką i chce spalić kukłę Żyda, Mirek chciałby zostać filmowcem, ale w Polsce w ogóle mu się nie podoba. Dziadkowie skrywają mroczne tajemnice, a dzieci – no cóż, dorastają.


„Pokój na Ziemi”

Scenariusz, reżyseria: Mariusz Sibila, koncepcja scenograficzna: Olaf Brzeski, ruch, performance: Monika Konieczna, animacje, video, obraz „Niebo”: Hubert Pokrandt, elementy scenografii i kostiumów: Olaf Brzeski, Monika Konieczna, Hubert Pokrandt, kompozycja: Adam Porębski, podkład rytmiczny/perkusyjny: Karol Radek

Spektakl-eksperyment narracyjny, opowieść-wykład-prezentacja o podboju Kosmosu w kontekście ówczesnych wydarzeń społecznych i politycznych na Ziemi. Niezwykła fuzja dokumentu i literatury z bogatą sferą audio, malarstwem i multimediami.


„The Improv Musical Show”

Reżyseria, scenariusz, teksty piosenek i ruch sceniczny: tworzone na poczekaniu przez Teatr Improwizacji Improkracja, kierownictwo muzyczne: Karol Bulski, Improband, kierownik wokalny: Jakub Tarka, produkcja: Patrycja Wróbel, występują: Natalia Cyran, Michał Gruz, Artur Jóskowiak, Joanna Jóskowiak, Tomasz Marcinko, Mateusz Płocha, Mateusz Skulimowski, Anna Wojtkowiak-Williams, zespół muzyczny Improband: Karol Bulski (instr. klawiszowe), Tomasz Kamiński (instr. perkusyjne), Filip Nowak (gitara elektryczna), Andrzej Kaszuba (gitara basowa), Bartek Wielgosz (saksofony)

Musical w stu procentach improwizowany. Aktorzy Improkracji z zespołem muzycznym Improband wymyślą na poczekaniu piosenki i scenki na temat zadany przez publiczność. Zaśpiewają, zatańczą, zagrają i rozbawią widownię do łez.


„Żelazne Waginy 2. Cześć i chwała bohaterkom”

Scenariusz i reżyseria: Michał Walczak, występują: Monika Babula, Karolina Czarnecka, Ada Fijał, Agnieszka Przepiórska

Kobiecy odłam „Pożaru w Burdelu” w połączeniu performansu, koncertu i punkowego spektaklu komediowego. Odnaleziona w antykwariacie płyta winylowa pierwszego na świecie feministycznego zespołu punkowego, w skład którego wchodziły Maria Skłodowska-Curie, Aleksandra Piłsudska i inne ikony polskiego ruchu kobiecego, staje się inspiracją do nagrania drugiej płyty Żelaznych Wagin. Aby sprofesjonalizować produkcję, dziewczyny zatrudniają menadżerkę – byłą prezydentkę Warszawy, HGW – i jadą w trasę po Polsce.

Sylwia Grzeszczak TEN TOUR

Jedna z najbardziej popularnych i utalentowanych polskich wokalistek. Kompozytorka i autorka tekstów, której hity zdobywają listy przebojów. Właśnie mija 10 lat od wydania przez Sylwię Grzeszczak jej debiutanckiego albumu „Ona i On”. Z okazji tego niezwykłego jubileuszu artystka rusza w trasę koncertową pod tytułem TEN. W największych miastach Polski usłyszycie najpopularniejsze przeboje Sylwii w aranżacjach przygotowanych specjalnie na 10lecie pracy artystycznej piosenkarki. TEN to spotkanie z Sylwią Grzeszczak jakie jeszcze nie znacie, ale jednego możecie być pewni – nie zabraknie ogromnego talentu, świetnego kontaktu z publicznością i piosenek, które nuci cała Polska!

Bilety dostępne na www.kulturairozrywka.pl, www.sylwiagrzeszczak.pl oraz w sieci sklepów EMPiK

Terminy koncertów w ramach trasy Sylwii Grzeszczak TEN TOUR

Warszawa, 06 października 2018, godz. 19:00

Poznań, 07 października 2018, godz. 15:30

Poznań, 07 października 2018, godz. 19:00

Katowice, 21 października 2018, godz. 18:30

Łódź, 27 października 2018, godz. 19:00

Toruń, 16 listopada 2018, godz. 19:30

Kraków, 24 listopada 2018, godz. 19:00

Wrocław, 25 listopada 2018, godz. 18:30

Bydgoszcz, 16 lutego 2019, godz. 17:30

Szczecin, 16 marca 2019, godz. 18:30

Zielona Góra, 23 marca 2019, godz. 18:30

Kalisz, 24 marca 2019, godz. 17:30

Częstochowa, 30 marca 2019, godz. 19:00

Lublin, 31 marca 2019, godz. 18:30

Gdańsk, 06 kwietnia 2019, godz. 18:30

Płock, 10 maja 2019, godz. 19:30

Opole, 11 maja 2019, godz. 19:30

PATRYCJA MARKOWSKA I GRZEGORZ MARKOWSKI W DUECIE!

Patrycja Markowska i Grzegorz Markowski w duecie!
Premiera singla i wyjątkowy koncert! 13 kwietnia
Łódź, Atlas ArenaWyczekiwany przez fanów duet wreszcie stał się faktem! Już dziś
(7 listopada) premiera utworu „Na szczycie”, śpiewanego przez Patrycję i Grzegorza Markowskich. W styczniu do sklepów trafi ich wspólny album, a w 13 kwietnia w Atlas Arenie w Łodzi odbędzie się wielki koncert, promujący to unikatowe wydawnictwo.Grzegorz, jako wokalista Perfectu, jest gwiazdą polskiej sceny rockowej od wczesnych lat 80. Patrycja rozpoczęła błyskotliwą karierę od wydanej w 2001 r. płyty „Będę silna”. Pod koniec 2018 r. wreszcie przyszedł czas na połączenie artystycznych potencjałów rockowego herosa i jego utalentowanej córki.

 „Długo czekałam na moment kiedy będę gotowa nagrać płytę z tatą. Kiedy zaczęliśmy razem muzykować, dźwięki przychodziły same. Nie mieliśmy na nic ciśnienia, nie mieliśmy też żadnych oczekiwań wobec siebie. Zgromadziliśmy zaprzyjaźnionych ludzi do pracy nad płytą wierząc, że z przyjaźni powstają najpiękniejsze rzeczy” – opowiada Patrycja Markowska.

Jednym z efektów tego spontanicznego muzykowania jest piosenka „Na szczycie”, nagrana z gościnnym udziałem chóru Sound’n’Grace. Singlowy utwór, autorstwa Piotra „Rubensa” Rubika i Macieja Wasio, uchyla rąbka tajemnicy jak brzmiała będzie cała płyta. Będzie rockowo, bluesowo i trochę niepokornie. Bo mimo, że to tata z córką, to drapieżność mają we krwi.

Pobierz obrazki
 

Premiera wspólnego albumu Patrycji Markowskiej i Grzegorza Markowskiego zapowiadana jest na luty, zaś 13 kwietnia w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się koncert, będący gratką dla fanów obojga artystów. Oprócz premierowych wspólnych piosenek zagrają oni wszystko, co mają najlepszego w dorobku – Patrycja z własnym zespołem, a Grzegorz z kolegami z legendarnego Perfectu!

Organizatorem koncertu jest DM Agency – agencja odpowiedzialna za tegoroczne koncerty Bryana Adamsa i The Rolling Stones w Warszawie.

Pobierz obrazki

 

Bilety na ten wyjątkowy koncert będą do kupienia od środy, 14 listopada, za pośrednictwem serwisu eventim.pl.

 

Muzyczny talk-show na żywo w Capitolu

Do Teatru Muzycznego Capitol powraca Nut Ferment – muzyczny talk-show w formacie telewizyjnym, nagrywany na żywo na Scenie Ciśnień, dostępny na kanale YouTube. Gospodarzem cyklu jest Konrad Imiela.

Nut Ferment ma już swoją historię: dwa sezony w 2014/15 i 2017 roku.
Pierwsza odsłona promowała wrocławskie środowisko muzyczne, do drugiej zaprosiliśmy muzyków z miast, które starały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wystąpili u nas m.in. Tercet Egzotyczny, Zalef, ENDY YDEN, L.U.C, Digit All Love, Blade Loki, Tomasz Lipnicki.

Zapraszamy na trzecią odsłonę cyklu. W nowych odcinkach wystąpią ogólnopolskie gwiazdy, znane zespoły z Wrocławia i artyści debiutujący. Każdy gość zaśpiewa trzy piosenki, w tym cover innego wykonawcy występującego w tym samym odcinku. Każdy koncert rejestrowany jest przez kilka kamer i realizowany video na żywo, dźwięk zapisywany jest w studio nagrań. Nagrania obejrzeć można na nutferment.pl iyoutube.com/nutferment – całe koncerty i pojedyncze utwory.

Pierwsze spotkanie już w najbliższą niedzielę, 25 listopada o godz. 19, wystąpią: Kozak System, Wasio i Arek Jakubik z Olafem Deriglasoffem i Kubą Galińskim.

AREK JAKUBIK to aktor filmowy i teatralny, reżyser, wokalista zespołu Dr Misio.
Jego najnowszy muzyczny projekt, tym razem solowy, nosi tytuł „Szatan na Kabatach”.
Płyta jest ambitną, momentami zaskakująco przebojową, ale skierowaną do wyrobionego słuchacza propozycją, muzycznie eklektyczną – od cyber punka, przez elektro-pop, techno, po post new wave – wyraźnie odcinającą się od zespołu Dr Misio. Arek Jakubik odwołuje się tu do swoich idoli z lat 80.: Joy Division, Krafwerk, Bauhaus czy Cabaret Voltaire. Obok Jakubika występują Kuba Galiński i Olaf Deriglasoff.

WASIO to polski kompozytor, autor tekstów i producent. Na rynku funkcjonuje od 15 lat. Na swoim koncie ma nominacje do nagrody Fryderyka oraz setki koncertów u boku takich artystów jak Kings Of Leon, Beyonce czy Rammstein. Doświadczenia zdobywał na festiwalach krajowych (Orange Warsaw Festival, Jarocin Festival, Capital Of Rock) i zagranicznych (Sziget Festival, Reeperbahn Festival).
Na obraną aktualnie solową drogę niewątpliwy wpływ miał wyjazd do Nashville i współpraca z producentem Vancem Powellem (Jack White, The Raconteurs, Arctic Monkeys). Muzycznie Wasio oscyluje pomiędzy subtelnością i tajemnicą Jeffa Buckleya i Bon Iver, a folkowo-songwriterskim światem Becka czy Chrisa Stapletone’a. Wasio to też pełnoprawny zespół, złożony z muzyków, na co dzień grających u boku takich artystów, jak Artur Rojek, Mela Koteluk czy LemON.

KOZAK SYSTEM to mieszanka ska, reggae, punku i folk-rocka, przez wielu uważana za najlepszy muzyczny towar eksportowy Ukrainy.
Kozak System został założony w 2012 roku przez członków słynnego zespołu Hajdamaky. Iwan Łenio, Ołeksandr Demjanenko, Wołodymyr Szerstiuk, Serhij Borysenko i Serhij Sołowij rozpoczęli wtedy pracę nad debiutancką płytą „Szabla”. Do współpracy zaproszono wielu ukraińskich muzyków i literatów (m.in. Saszko Położyńskiego, Andrija Seredę, Katię Chill i świetnego pisarza Serhija Żadana).
W październiku 2013 roku walczący z Aleksandrem Powietkinem Władimir Kliczko poważnie rozważał wyjście do ringu przy dźwiękach utworu Kozak System „Brat za brata”, do czego jednak nie doszło. Ten sam utwór zyskał drugie życie w 2014 roku, kiedy stał się nieoficjalnym hymnem Euromajdanu w Kijowie.
Zespół bardzo mocno zaangażował się w falę protestów, nazywanych ukraińską wiosną. Polscy wykonawcy Enej i Maleo Reggae Rockers wspólnie z muzykami Kozak System nagrali wówczas własną wersję „Brat za brata” w geście solidarności z Ukrainą.
Kozak System był główną gwiazdą Sylwestra 2017 we Wrocławiu. Występ grupy rozgrzał do czerwoności dziesiątki tysięcy gości z Wrocławia i całego świata, którzy ruszyli do szalonego tańca.


Na kolejny odcinek Nut Ferment zapraszamy 16 grudnia, bilety kosztują 45 zł.


Partnerami cyklu Nut Ferment są Grupa Impel, największa w Polsce grupa firm specjalizująca się w outsourcingu usług dla instytucji i przedsiębiorstw i KRUPA GALLERY – nowa galeria sztuki współczesnej we Wrocławiu.