Polish Love w KNH

W programie zatytułowanego „Polish Love” 11. sezonu Polish Cinema for Beginners znalazło się pięć najpiękniejszych polskich filmów miłosnych. Podczas drugiego jesiennego spotkania na ekranie zobaczymy historię uczucia Magdy i Andrzeja – bohaterów „Trzeba zabić tę miłość” Janusza Morgensterna. Bilety w sprzedaży.
Zakochani w sobie Magda (Jadwiga Jankowska-Cieślak) i Andrzej (Andrzej Marzec) wchodzą razem w dorosłe życie. Od razu jednak spotyka ich zawód: nie dostają się na studia. Szukając innych pomysłów na nadchodzący rok, stykają się z brutalnością, ale i pokusami świata, usilnie próbującego być nowoczesnym… Powstały na podstawie scenariusza Janusza Głowackiego film bez zbędnego moralizatorstwa przedstawia sytuację młodych ludzi na przełomie lat 60. i 70., będąc tyleż dramatem miłosnym, co społeczną satyrą.
Gdzieś startują rakiety na Księżyc. Odlicza się – trzy, dwa, jeden, zero… W miłości istnieje też ten moment odliczania czasu w dół. Zero przy starcie w kosmos może być początkiem triumfu. Na zerze kończy się odliczanie miłości – mówił scenarzysta. „Trzeba zabić tę miłość” został uznany przez Martina Scorsese za jedno z arcydzieł polskiej kinematografii. O filmie, a także kinie i społecznych ambicjach lat 70. opowie krytyczka filmowa Kornelia Sobczak, nagrodzona w tym roku w prestiżowym Konkursie im. Krzysztofa Mętraka.
Polish Cinema for Beginners to pierwszy w skali Polski program filmowy tak bezpośrednio zwracający się do publiczności niepolskojęzycznej – prezentujący dzieła polskiej kinematografii z angielskimi napisami. Formuła wrocławskiego przeglądu doceniona została przez Polski Instytut Sztuki Filmowej – cykl w 2016 roku nagrodzony został  jako najlepszy projekt edukacyjny w kraju. Za koncepcję programową PCFB odpowiada Adam Kruk – krytyk filmowy, dziennikarz i filmoznawca, laureat Grand Prix w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, członek FIPRESCI.
Jankowska-Cieslak Jadwiga;
Pokaz „Trzeba zabić tę miłość odbędzie się 25 października o godzinie 19:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety w cenie 17 złotych nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl. Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na: PolishCinema.com.pl i facebook.com/PolishCinema. Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław.
Jankowska-Cieslak Jadwiga;Malec Andrzej;

Dzień Papieski w Opolu

W niedzielę 14 października obchodzony był po raz 18 Dzień Papieski.  W tym dniu w Opolu oddano oficjalnie do użytku przebudowany plac Jana Pawła II. Z tej okazji zorganizowano koncert pt. „Jan Paweł II – świadek nadziei”, jako obchody 40-lecia pontyfikatu papieża Polaka.

Plac który został zrewitalizowany kosztem 5,5 miliona złotych uzyskał nowy blask. Zbudowano fontannę na kształt klawiatury fortepianu, odnowiono murki, wymieniono nawierzchnię,  jest również muzyczny plac zabaw dla dzieciaków.

Otwarcie skwerku poprzedziło przemówienie prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego oraz modlitwa i poświecenie placu przez biskupa. Na przybyłych czekała również możliwość skorzystania z darmowych kremówek, które mogło otrzymać 1000 pierwszych osób.

Koncert pt. „Jan Paweł II – świadek nadziei” który prowadziła Katarzyna Olubińska dziennikarka TVN-u był powodem  wielu wzruszeń , również gwiazdy  zaśpiewały w hołdzie papieżowi.  Na scenie wystąpili między innymi Natalia Niemen, Marika, Joanna Smajdor i Marcin Jajkiewicz.  Mieszkańcy Opola którzy pojawili się tłumnie   na placu byli zachwyceni a na koniec czekała ich jeszcze jedna atrakcja,  pokaz z udziałem Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem – Mantikora.

Tekst i zdjęcia Mariusz Kunicki

Thriller Live na opolskiej scenie

Musical Thriller Live to kolejne wydarzenie które zagościło w Stegu Arenie w sobotę 13 października. W czasie 2 godzin mogliśmy zobaczyć i posłuchać najlepszych i największych utwory Króla Popu.

Thriller Live Został stworzony w hołdzie spektakularnej karierze największego artysty na świecie – Michaela Jacksona. Przeniesiony wprost z kultowej sceny londyńskiego West Endu do sal koncertowych w całej Polsce. Trasa koncertowa objęła największe miasta: Poznań, Warszawa, Wrocław, Gdynia, Opole, Bielsko-Biała i Zabrze. Bilety na całą trasę sprzedawały się bardzo dobrze a wielbiciele Michaela, którzy pojawiali się na koncertach byli zachwyceni. W roku 1991 z inicjatywy Adriana Granta, niezwykle twórczego producenta spektakli muzycznych, długo współpracującego z Michaelem Jacksonem powstał wyjątkowy spektakl muzyczny Thriller Live! poświęcona Królowi Popu.

Thriller Live! okazał się wielkim sukcesem scenicznym, był wielokrotnie wystawiany na nowojorskim Broadway’u i od lat jest stałym punktem na mapie londyńskiego West End’u. Spektakl zaprezentowano do tej pory ponad 5000 razy w 33 krajach świata. Popularność widowiska rosła w siłę do tego stopnia, że w 2001 roku sam Michael Jackson uświetnił swoją obecnością to wydarzenie.

Opisał tę produkcję jako piękną i niewiarygodną. Spektakl obejrzała także rodzina Michaela Jacksona, która była zachwycona rozmachem i w dowód uznania wspiera spektakl na całym świecie. Organizatorem koncertów w Polsce jest firma Sollus Entertainment warto zaglądać też na ich stronę www.sollus.pl bo niedługo czekają nas kolejne muzyczne perełki.

Tekst i zdjęcia Mariusz Kunicki