American Film Festival już za dwa tygodnie

Równo za dwa tygodnie rozpocznie się 9. edycja American Film Festival – prezentacja wszystkich stanów kina z USA. W ciągu sześciu dni widzowie zobaczą aż 88 filmów pełnometrażowych, z czego 57 zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy.

Joaquin Phoenix (left) stars as “Charlie Sisters” and John C. Reilly (right) stars as “Eli Sisters” in Jacques Audiard’s THE SISTERS BROTHERS, an Annapurna Pictures release.
Credit : Magali Bragard / Annapurna Pictures

 

23 października AFF otworzy przebój festiwalu w Wenecji, znakomicie przyjęte przez krytyków Narodziny gwiazdy (A Star Is BornBradleya Coopera, w których – oprócz samego autora – w roli głównej występuje także Lady Gaga. Na zakończenie pokazani zostaną Bracia Sisters (The Sisters Brothers) Jacquesa Audiarda, nagrodzonego Srebrnym Lwem za reżyserię w Wenecji. W ekranizacji bestsellerowej powieści Patricka deWitta swój aktorski popis dają m.in. John C. Reilly, Joaquin Phoenix i Jake Gyllenhaal. Bracia Sisters łączą w sobie najlepsze elementy komedii absurdu w stylu braci Coen i epickich westernów doby Marlona Brando.

Hity światowych festiwali

W programie znalazł się też hit festiwalu w Toronto – Wymazać siebie (Boy Erased) – poruszający dramat w reżyserii Joela Edgertona, z Lukasem Hedgesem, Nicole Kidman i Russellem Crowem w rolach głównych. We Wrocławiu pokazana zostanie także Góra (The Mountain) – nowy film Ricka Alversona, autora Komedii (3. AFF) i Rozrywki (6. AFF). W rolach głównych Jeff Goldblum i Tye Sheridan (gwiazda Player One Stevena Spielberga), który odwiedzi Wrocław w ramach AFF. Podczas festiwalu będzie miał miejsce także jedyny polski pokaz przedpremierowy Suspirii – najnowszego filmu Luki Guadagnina, autora Tamtych dni, tamtych nocy (w filmie występują m.in. Tilda Swinton i Dakota Johnson). W programie American Film Festival znajdą się również m.in.: Damulka (Damsel) Davida Zellnera i Nathana Zellnera – przewrotny antywestern z Robertem Pattinsonem i Mią Wasikowską, Bez obaw, daleko nie zajdzie (Don’t Worry, He Won’t Get Far on Foot) Gusa Van Santa, ze znakomitym Joaquinem Phoenixem w roli głównej, Zatrzyj ślady (Leave No Trace) – nowy film Debry Granik, jednej z najważniejszych amerykańskich twórczyń kina niezależnego, Her Smell Alexa Rossa Perry’ego – z Elisabeth Moss – znaną m.in. z Opowieści podręcznej, odjechana Mandy Panosa Cosmatosa – z genialnym Nicolasem Cagem, wyreżyserowana przez Jennifer Fox Opowieść (The Tale) z Laurą Dern, Złe wychowanie Cameron Post (The Miseducation of Cameron Post) Desiree Akhavan (w roli tytułowej Chloë Grace Moretz), High Life w reżyserii Claire Denis (nowatorski dramat z Robertem Pattinsonem), Assassination Nation Sama Levinsona czy Nienawiść, którą dajesz (The Hate U Give) George’a Tillmana Juniora. W trakcie AFF zobaczymy też Ethana Hawke’a w podwójnej roli – jako reżysera Blaze i aktora filmu Pierwszy reformowany (First Reformed).

W programie nie zabraknie najważniejszych amerykańskich dokumentów minionego roku – m.in. Free Solo Jimmy’ego China, Bliskich nieznajomych (Three Identical Strangers) Tima Wardle’a, Weed The People Abby Epstein czy RBG Julie Cohen.

boy_erased_20180503_05_R1
Nicole Kidman stars as “Nancy” and Russell Crowe stars as “Marshall” in Joel Edgerton’s BOY ERASED, a Focus Features release.
Credit: Focus Features

Sekcje

Jednym ze znaków rozpoznawczych American Film Festival są sekcje konkursowe: Spectrum (12 filmów) – przegląd nowych tendencji i młodych talentów kina USA, oraz American Docs (15 filmów) – najgłośniejsze dokumenty prezentujące różne oblicza Ameryki. Oceniane przez widzów filmy będą ubiegać się o nagrody w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. Nagrody w obu konkursach ufundowała firma BNY Mellon.

Bohaterem tegorocznej retrospektywy będzie Hal Ashby – jeden z czołowych przedstawicieli nurtu New Hollywood; kultowy buntownik, który oddychał rewolucją 1968 roku. Podczas 9. AFF zobaczymy 7 filmów reżysera (m.in. Harolda i Maude czy Szampon) oraz Hal – pokazywany na Sundance dokument w reżyserii Amy Scott.

Indie Star Award

Alexandre Rockwell i Sara Driver odbiorą we Wrocławiu Indie Star Award – nagrodę honorującą wybitnych twórców niezależnego kina amerykańskiego.  Alexandre Rockwell to autor m.in. nagrodzonego na Sundance Ugotowanego (In the Soup) czy noweli The Wrong Man – wchodzącej w skład Czterech pokoi (Four Rooms), współreżyserowanych przez Quentina Tarantino. Gościem AFF będzie także Sara Driver – producentka wczesnych filmów Jima Jarmusha (prywatnie jego partnerka) i reżyserka uznanych przez krytykę filmów fabularnych oraz dokumentów – w tym najnowszego – Basquiat: nim nadeszła sława (Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat).

Gościem specjalnym festiwalu będzie również Flynn McGarry – bohater filmu Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata (Chef Flynn) – nastoletni szef kuchni, który szturmem zdobył ekstremalnie wymagający świat nowojorskich restauracji. Wspólnie z Justyną Słupską-Kartaczowską (szefową kuchni i właścicielką restauracji jadka) oraz Mariuszem Kozakiem (szefem kuchni Hotelu Monopol), Flynn McGarry przygotuje wyjątkowe menu (23 października, Hotel Monopol we Wrocławiu; dzień później w Warszawie).

Po raz kolejny odbędzie się także wydarzenie branżowe US in Progress, zorganizowane dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku głównym partnerem inicjatywy jest firma Papaya Films. W ramach projektu polskie firmy postprodukcyjne pomagają ukończyć niezależne filmy amerykańskie, a producenci mają okazję poznać polskie uwarunkowania koprodukcyjne oraz spotykać potencjalnych partnerów wśród polskiej branży filmowej.

Na 9. American Film Festival zapraszamy od 23 do 28 października. Pełny program festiwalu wraz z kalendarium seansów i opisami filmów  można znaleźć na stronie www.americanfilmfestival.pl.

Sprzedaż biletów na pojedyncze pokazy rozpocznie się w czwartek, 11 października, o 12:00.

Teatr Muzyczny Capitol zaprasza

Teatr Muzyczny Capitol w tym tygodniu wznawia „Novecento” na Scenie Restauracja i jedzie do Zakopanego ze spektaklem „Po Burzy Szekspira”. Na Dużej Scenie będziemy mogli uczestniczyć w  gali nagrody literackiej Angelus.

  • „Novecento” to monodram Błażeja Wójcika według tekstu Alessandra Baricco, autora słynnego „Jedwabiu”. To opowieść o losach genialnego pianisty-samouka o przydomku Novecento, który jako niemowlę został porzucony przez rodziców na statku kursującym między Europą a Ameryką i nigdy nie zszedł na stały ląd. Historię Novecento opowiada jego najbliższy przyjaciel – trębacz z okrętowej orkiestry. Na podstawie tego tekstu Giuseppe Tornatore nakręcił słynny film „1900: człowiek legenda (La leggenda del pianista sull’oceano)” z Timem Rothem w tytułowej roli.
  • SONY DSC

    Zapraszamy na Scenę Restauracja w sobotę o godz. 18 i w niedzielę o godz. 19. Bilety w cenie 25 zł można kupić w kasie teatru lub online na www.teatr-capitol.pl

  • „Po Burzy Szekspira”, spektakl Agaty Dudy-Gracz, pokażemy w Teatrze Witkacego w Zakopanem w ramach Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych „Pępek świata” w niedzielę, 14 października. Interdyscyplinarne spotkania twórców, uczonych i publiczności organizowane są w Zakopanem – „pępku świata” – od trzech lat, tematem przewodnim tegorocznej edycji jest sens twórczości.
  • Tegoroczną Galę Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus reżyseruje Tomasz Man, oprawa muzyczne jest dziełem Włodka Pawlika, scenografię i kostiumy tworzy Anetta Piekarska-Man, wizualizacje – Zuzanna Piekarska. Gale poprowadzi Artur Orzech, na scenie zobaczymy: Dorotę Landowską, Katarzynę Pietruską, Magdalenę Wojnarowską, Mariusza Bonaszewskiego, Jacka Braciaka, Andrzeja Chyrę i Pawła Krupskiego.

Opole Songwriters Festival

Opole Songwriters Festival to kolejny muzyczny festiwal ,który gości w Opolu od 29-30 września 2018.Tegoroczna siódma już edycja przeszła do historii. Impreza gościła w tym roku w NCPP gdzie przez 3 dni na dwóch scenach zaprezentowało się 12 artystów krajowych  i zagranicznych.

W piątek na scenie On Lemon Polska która znajdowała się w namiocie festiwalowym zagrali Michał Przerwa-Tetmajer oraz duet Kwiat Jabłoni, natomiast na scenie NCPP tego dnia pojawił się Oxford Drama oraz kolejny duet Coals. Opole Songwriters Festival to „najintymniejszy festiwal muzyczny w Polsce” prezentujący twórców piosenki autorskiej z kraju i zagranicy, w tym najciekawszych debiutantów. Mogliśmy o tym przekonać się w trakcie sobotnich koncertów, które jak się później okazało zostały uznane za najlepsze koncerty dotychczasowych edycji. Muzyczną ucztę poprzedziło spotkanie i dyskusja”Jak nie pisać piosenek?”.

Tego dnia na scenie w namiocie pojawił się Francis Tuan (właśc. Fryderyk Nguyen) który jest muzykiem o Polsko-Wietnamskich korzeniach. Niestety drugi z koncertów został przeniesiony z powodu zapowiadanych na wieczór niekorzystnych warunków atmosferycznych do Narodowego Centrum Polskiej Piosenki. Pierwszym zespołem który tu wystąpił był duet Kraków Loves Adana którzy graja osobliwą wersje popu.Następnie na scenie pojawiła się SYLVIE KREUSCH (BE) – wokalistka i modelka, znana z występów w belgijskiej formacji Warhaus.

Drugi dzień zakończył koncert Wczasów grupy która jest jak niskobudżetowe wakacje – nieprzewidywalna. Warto wspomnieć że w 2014 roku na festiwalowej scenie debiutował Kortez – laureat Fryderyka, autor bestsellerowych płyt „Bumerang” I „Mój dom”. Wielu innych młodych polskich artystów pojawiło się na festiwalu zanim usłyszała o nich reszta kraju. Niedziela to koncerty na scenie On Lemon Postman, Izzy and the Black Trees oraz na scenie kameralnej Gemmy Ray oraz bardzo oczekiwanej jednej z najlepszych songwriterów na Wyspach Brytyjskich, lidera kultowej, dream-popowo-shoegaze’owej formacji Slowdive -NEIL HALSTEAD.

 

W 2014 roku wspólnie z reaktywowaną grupą Slowdive wystąpił w roli headlinera OFF Festivalu. To jego pierwszy występ w Polsce z solowym materiałem, a jednocześnie niepowtarzalna okazja, aby w kameralnej oprawie wysłuchać pięknych kompozycji Halsteada.

Tekst i zdjęcia Mariusz Kunicki

 

Krzysztof Cugowski w Opolu

Sezon koncertowy w Opolskim Amfiteatrze za nami. Gwiazda która jako ostatnia pojawiła się na tych legendarnych deskach występowała tu i święciła sukcesy zarówno w trakcie Opolskich Festiwali jak i po za nimi.

Krzysztof Cugowski bo o nim mowa pojawił się na zaproszenie Agencja Wagart która jest organizatorem jego koncertów z zespołem mistrzów. Koncert poprzedziła szkolenie przeciw pożarowe. Warto też wspomnieć że to dzięki Cugowskiemu który był posłem amfiteatr doczekał się remontu. Muzyczna uczta tego wieczoru to zarówno utwory z dorobku Budki Suflera której był liderem, ale również jego solowe projekty. Zespół Mistrzów z który pojawił się wokalista to Robert Kubiszyn,Jacek Królik, Tomasz Kałwak i Cezary Konrad.

Tekst i zdjęcia Mariusz Kunicki

4. Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM

Już za miesiąc wspólnie wyruszymy w interesującą podróż po najlepszych filmach fabularnych nadchodzącego sezonu. Tej jesieni kierunek może być tylko jeden: Festiwal SPEKTRUM w Świdnicy. Pierwszym potwierdzonym gościem jest Jacek Braciak, który przyjedzie na spotkanie z widzami.

4. Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM przyniesie wiele nowości i niespodzianek. Wprawdzie program wydarzenia pozostaje jeszcze owiany tajemnicą, jednak znamy już niepodważalnie mocny punkt Festiwalu. Przedpremierowo w Świdnicy w ramach Konkursu Głównego pokazana zostanie „Córka trenera” – film, który w kinach pojawi się dopiero w marcu 2019r. Historia wyreżyserowana przez Łukasza Grzegorzka została bardzo ciepło przyjęta podczas premiery na tegorocznym MFF Nowe Horyzonty. W głównych rolach: Jacek Braciak jako trener oraz Karolina Bruchnicka – córka trenera.

„Córka trenera” to pełna dyskretnego humoru historia o poszukiwaniu własnej drogi. Maciej Kornet wybiera się w wakacyjną podróż po Polsce wraz 17-letnią córką Wiktorią. Od wielu lat żyją tylko we dwoje, są nierozłączni. Trasę wyznaczają zawody w tenisie ziemnym, w których bierze udział Wiktoria – wielka chluba ojca trenera. Ich mały, bezpieczny świat zostaje zaburzony, kiedy Maciej bierze pod swoje skrzydła młodego, dobrze zapowiadającego się zawodnika. Podopieczny szybko nawiązuje kontakt z Wiktorią, łączą ich wspólne doznania: pierwszy papieros, alkohol, pierwsza miłość. Od tej pory podróżują rozklekotanym vanem we troje, a każdemu przyświeca inny cel. To może oznaczać tylko jedno – zmiany w stabilnej i zamkniętej małej rodzinie Wiktorii i Macieja.

Film, autorem zdjęć do którego jest Weronika Bilska, był jedną z najbardziej oczekiwanych polskich premier tego roku. Dlatego podczas SPEKTRUM nie poprzestaniemy wyłącznie na pokazie „Córki trenera”, ale zgodnie z motywem przewodnim tegorocznej edycji, jakim jest prezentowanie filmu #odkuchni, zadbaliśmy o spotkanie z twórcą. Publiczność Festiwalu porozmawia o kulisach pracy przy produkcji z tytułowym trenerem – Jackiem Braciakiem oraz filmową córką – Karoliną Bruchnicką, która odwiedzi rodzinny Dolny Śląsk (wychowywała się w niedalekim Wałbrzychu).

Jacek Braciak – aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Absolwent Warszawskiej Akademii Teatralnej. Wielokrotnie nagradzany za najlepsze męskie kreacje drugoplanowe: podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2002r oraz wyróżniony Polską Nagrodą Filmową Orzeł w 2003r. za rolę w filmie „Edi”. W roku 2012 oraz 2017 również otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł za kolejno: „Różę” i „Wołyń”. Jedna z czołowych postaci polskiej kinematografii w wydaniu 2018 – poza „Córką trenera” wystąpił również jako jeden z trzech głównych bohaterów głośnego „Kleru” w reżyserii Wojtka Smarzowskiego.

SPEKTRUM odbędzie się w dniach 6-10 listopada w Świdnicy. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na staranną selekcję nastawioną na najlepsze kino przyszłego sezonu – Świdnicę odwiedzi wielu znakomitych gości, których nazwiska w ostatnim czasie pozostają na ustach wszystkich. Sprzedaż karnetów rusza 16.10, pojedyncze bilety będą natomiast dostępne od 19.10.

Organizatorami pozostają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica i ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.