Jubileuszowa, 10. edycja Dni Seniora – Wrocław 2018!

Jesień we Wrocławiu zapowiada się dla seniorów bardzo interesująco. Przede wszystkim rusza moc atrakcji w związku z Dniami Seniora – Wrocław 2018. To blisko 200 wydarzeń – spotkań, wykładów, spacerów, warsztatów, potańcówek, badań, pokazów, zmagań sportowych, koncertów muzycznych i występów teatralnych w całym mieście!

Od 14 września do 7 października Wrocławiem rządzić będą seniorzy. W tym czasie, jak co roku, odbędzie się szereg imprez dedykowanych najstarszym mieszkańcom naszego miasta i ich rodzinom. Święto Seniorów tradycyjnie zainaugurowane zostanie Marszem Kapeluszy, zwieńczonym biciem Rekordu Polski w kategorii: największa liczba kapeluszy w jednym miejscu (Plac Nowy Targ). O godzinie 11.00 Królowa i Król Seniorów otrzymają symboliczne klucze do bram miasta, a Kapituła składająca się z członków Wrocławskiej Rady Seniora po raz trzeci ogłosi laureatów i przyzna statuetki „Przyjaciel Seniorów” osobom zaangażowanym w działania na rzecz osób starszych we Wrocławiu. Nie zabraknie także rozstrzygnięcia konkursów – głównego, na „Najciekawszą stylizację historyczną”, fotograficznego, pod hasłem „Pasje i zainteresowania seniorów” i międzypokoleniowego, na najdłuższe wąsy i włosy. Na zakończenie Inauguracji wrocławskich Dni Seniora zaplanowany został koncert zespołu Czerwone Gitary, który zamyka pierwszy dzień tegorocznych Dni Seniora. Po szczegółowy harmonogram zapraszamy we wrześniu do Wrocławskiego Centrum Seniora na pl. Dominikański 6, a także na naszą stronę internetową www.seniorzy.wroclaw.pl, gdzie na bieżąco informujemy o tym, co zaplanowaliśmy.

W roku 2018 w ramach Dni Seniora odbędą się między innymi:

 • Targi Senioralne
  (16 września, godz. 10.00, Strefa Kultury Wrocław)
 • Przegląd Kapel Ludowych i Folklorystycznych
  (16 września, godz. 12.00, Strefa Kultury Wrocław)
 • Dzień Seniora w Dolnośląskiej Szkole Wyższej
  (21 września, godz. 15.00, Dolnośląska Szkoła Wyższa)
 • Przegląd Amatorskich Chórów Senioralnych
  (24 września, godz. 10.00, podwórko Teatru Muzycznego Capitol)
 • Akademia Zdrowia Seniora
  (28 września, godz. 10.00, Dolnośląska Szkoła Wyższa)
 • Przegląd Małych Form Teatralnych i Kabaretów
  (2 października, godz. 10.00, Centrum Kultury Agora)
 • Igrzyska Sportowe Senioriada
  (różne daty i różne lokalizacje Wrocławia)

Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM

Szanowni Państwo,

trzy miesiące – dokładnie tyle dzieli nas od rozpoczęcia czwartej edycji Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM, podczas którego udamy się we wspólną podróż po najlepszych filmach wyprodukowanych w ostatnim czasie. Na wspólne seanse zapraszamy znów w listopadzie – tym razem termin Festiwalu przypada na 6-10 listopada 2018 r. Już teraz warto zapisać tę datę w kalendarzu! Jakich niespodzianek możemy spodziewać się w związku z wydarzeniem?

Niezmiennie w programie pojawi się Konkurs Główny, w którym zobaczymy filmy starannie wyselekcjonowane spośród nagradzanych na najważniejszych festiwalach: w Wenecji, Berlinie czy w Cannes. Jurorem tej kategorii pozostanie wyłącznie publiczność SPEKTRUM. Zmiany nastąpią natomiast w ramach Konkursu Polskich Filmów Krótkometrażowych. Do walki o nagrodę stanie dziesięć filmów zaproszonych przez organizatorów, które zostaną poddane ocenie. Nagrodę przyzna jury konkursowe obecne na Festiwalu po raz pierwszy. Zwycięzca otrzyma nagrodę finansową w wysokości 5000 zł i statuetkę. Przypomnijmy, że w poprzednich latach publiczność świdnickiego festiwalu za najlepsze krótkie metraże uznała „Świetne wieści” Kuby Gryżewskiego (2016) i „Milczenie polskich owiec” Macieja Stuhra (2017). Wśród pełnych metraży wygrywały kolejno: „Noc Walpurgi” Marcina Bortkiewicza (2015), „Ja, Daniel Blake” Kena Loacha (2016) i „Twój Vincent” Doroty Kobieli oraz Hugh Welchmana (2017).

SPEKTRUM w tym roku wyjdzie również poza salę kinową zlokalizowaną w Świdnickim Ośrodku Kultury. Dodatkowa przestrzeń na pokazy filmowe zostanie zaadaptowana w Galerii Fotografii. Co się z tym wiąże – czas festiwalowy będzie bardziej intensywny, a program rozszerzony o dodatkowe seanse. W listopadzie do Świdnicy powrócą również spotkania z wirtualną rzeczywistością, które widzowie znają już z poprzednich edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych. Tym razem przegląd Czasoprzestrzenie VR zostanie pełnoprawną sekcją programu SPEKTRUM. Publiczność może liczyć na nowości i kolejną dawkę wyjątkowych doświadczeń. Niezapomnianych momentów podczas Festiwalu będzie oczywiście więcej – nie zabraknie wielu spotkań ze znakomitymi gośćmi, niezwykłymi wydarzeniami towarzyszącymi, a przede wszystkim wspaniałej atmosfery. Pierwsze tytuły, które będzie można zobaczyć na SPEKTRUM, odkryjemy już niebawem. Tymczasem zachęcamy do odwiedzenia naszej strony www oraz fanpage’a w poszukiwaniu kolejnych informacji.

Organizatorami SPEKTRUM pozostają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowy. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica i ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.