Męskie Granie znów zachwyciło we Wrocławiu!

Skąpana w feerii barw Pergola, imponujące wizualizacje i doskonała polska muzyka – za nami Męskie Granie we Wrocławiu. Podczas kolejnej odsłony trasy, sponsorowanej przez markę Żywiec, zagrali m.in. Dawid Podsiadło, L.Stadt, Natalia Przybysz i THE DUMPLINGS Orkiestra. Nie zabrakło również występu Męskie Granie Orkiestra oraz wykonania singla „Początek” promującego Męskie Granie 2018.

Męskie Granie Wrocław, 28.07.2018
Męskie Granie Wrocław, 28.07.2018
Męskie Granie Wrocław, 28.07.2018
Męskie Granie Wrocław, 28.07.2018
Męskie Granie Wrocław, 28.07.2018
Męskie Granie Wrocław, 28.07.2018
Męskie Granie Wrocław, 28.07.2018
Męskie Granie Wrocław, 28.07.2018

Wrocławskie Męskie Granie zaczęło się od koncertu zespołu L.Stadt, który sięgnął po klimatyczne utwory z ostatniej płyty – „L.Story” W trakcie występu do muzyków dołączył Andrzej Zieliński ze Skaldów. Artyści wspólnie wykonali „Od wschodu do zachodu słońca” i „Oczy kamienic”. Następnie na scenę wkroczył duet THE DUMPLINGS w towarzystwie Orkiestry, która nadała elektronicznym dźwiękom zupełnie nowej głębi. Ku uciesze publiczności utwór „Kto zobaczy” z THE DUMPLINGS Orkiestra wykonał SKUBAS, co spotkało się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem zebranych gości. Fantastycznie we Wrocławiu zaprezentowała się również Natalia Przybysz, której i tu – podobnie jak w Katowicach – na scenie towarzyszyli rodzice. Wspólnie zaśpiewali utwór „Dzieci malarzy”, którego emocjonalne wykonanie poruszyło słuchaczy. Do artystki dołączył także Wojciech Waglewski, z którym razem zagrali „Przeze mnie”. Po godzinie 20 na scenie pojawili się muzycy z zespołu LAO CHE, którzy zaprezentowali głównie materiał z najnowszego wydawnictwa – „Wiedza o Społeczeństwie”. Także podczas tego koncertu nie mogło zabraknąć na scenie niezapowiedzianego gościa – przy aplauzie publiczności do zespołu dołączył Krzysztof Zalewski, wykonując z muzykami utwór „Wojenka”. Później zebranych na Pergoli czekała muzyczna zmiana klimatu. Swój niezwykle energetyczny repertuar zagrał KULT z charyzmatycznym Kazikiem na czele. Kiedy po tym występie na scenę wkroczył Dawid Podsiadło, zawrzało. Artysta zagrał znane utwory w nowych aranżacjach oraz dał przedsmak tego, co czekać będzie gości podczas jego solowej trasy.

Koncert Dawida Podsiadło stanowił preludium do wielkiego finału. Publiczność szalała, gdy na scenie pojawiła się Męskie Granie Orkiestra w składzie KORTEZ, PODSIADŁO, ZALEWSKI, Marcin Macuk, Olek Świerkot, Kuba Staruszkiewicz, Pat Stawiński i Andrzej Markowski. Artyści zaczęli od wykonania „Początku”, czym podbili serca słuchaczy. Później zaprezentowali jeszcze nowe aranżacje znanych utworów, w tym m.in. „Wyspa, Drzewo, Zamek”, „Granda”, czy „Sorry Polsko”. Utwór „”Niezwyciężony” zagrał z muzykami Tomasz Budzyński, a „Gołota” – Kazik. Na koniec artyści raz jeszcze niezwykle energetycznie wykonali singiel promujący tegoroczną trasę, świetnie bawiąc się przy tym ze śpiewającym z nimi pod sceną chórem na kilka tysięcy gardeł.

Uczestnicy wrocławskiego Męskiego Grania docenili również koncerty pod sceną Ż. Zaczęło się od intrygującego występu młodego zespołu z Żywca – Sonbird, po którym zagrał jeden z najciekawszych współczesnych młodych artystów – BARANOVSKI. Trzeci koncert nastroił publiczność do zabawy dzięki gitarowemu graniu zaserwowanemu przez MUCHY. Na zakończenie swoim głosem hipnotyzowała gości Anna Rusowicz w ramach nowego projektu – niXes.

fot. d.kramski

Rozpoczyna się jazzOVO

Już dzisiaj 27.07  zielone patio OVO Wrocław wypełnią dźwięki jazzu. Rusza nowy wakacyjny cykl koncertów jazzOVO. Zainauguruje go występ Anny Marii Mbayo. W kolejne piątkowe wieczory wystąpią m.in. Natalia Lubrano i Maciej Czemplik. Wszystkie koncerty są bezpłatne. 

Premierowy cykl koncertów na patio budynku OVO Wrocław rusza już dziś . Przed nami sześć muzycznych spotkań wypełnionych jazzem. – To pierwsza edycja jazzOVO. Co tydzień na patio rozbrzmiewać będzie jazz w wykonaniu wspaniałych młodych muzyków. To propozycja zarówno dla miłośników jazzu, jak i osób, które szukają ciekawej propozycji na piątkowy wieczór – mówi Matthias Herd, dyrektor generalny hotelu DoubleTree by Hilton Wrocław, współorganizator koncertów.

Sceną jazzOVO jest zielone patio w słynącym z niezwykłej architektury budynku OVO Wrocław. Niedawno powstała tu plaża restauracyjna OVO Beach Club z owocami morza w menu, a kawiarnie i restauracje przyciągają letnią ofertą – od sezonowych tapas i koktajli (OVO Bar & Restaurant), steków (Campo), dań kuchni czeskiej (Drevny Kocur), czy azjatyckich pierożków (Dim Sum Garden) po piwo rzemieślnicze z browaru Pinta, czy wrocławską kawę z Etno Cafe. – Klimat patio w OVO jest wyjątkowy. To prawdziwa oaza w sercu miasta. Z jednej strony można rozsiąść się na leżaku lub kocu i wsłuchać w muzykę, a z drugiej dzięki otoczeniu barów i restauracji połączyć koncert z dobrą kolacją– zachęca Shuckie Ovadiah, CEO OVO Wrocław.

JazzOVO dzień po dniu

Jako pierwsza, już dzisiaj 27 lipca, zaśpiewa Anna Maria Mbayo – wokalistka, kompozytorka i dyrygentka chóru Gospel Life. Wszechstronna Anna Maria Mbayo wystąpi w repertuarze jazzowym, bluesowym i soulowym. Towarzyszyć jej będzie zespół w składzie: Olek Miśkiewicz (piano), Piotr Mazurek (bas) oraz Jarosław Korzonek (perkusja). Anna Maria Mbayo jest absolwentką wrocławskiej Akademii Muzycznej. Od najmłodszych lat uczyła się gry na fortepianie, później na saksofonie, jednak jej największą pasją jest śpiewanie. Doskonale odnajduje się nie tylko w muzyce gospel. Ma na swoim koncie występy m.in. u boku Leszka Możdżera. Współpracuje z Teatrem Muzycznym Capitol. O sobie pisze, że w muzyce najbardziej ceni to, że cały czas ją czegoś uczy.

Kolejny piątkowy wieczór (3 sierpnia) będzie należał do Quantum of Jazz. Przez rok istnienia zespół z Wrocławia zdążył zasłynąć z zamiłowania do muzyki improwizowanej oraz nieszablonowych interpretacji jazzowych standardów. Równie ciekawie zapowiada się trzeci koncert, 10 sierpnia – na patio wystąpi wybitny wrocławski wokalista, Tomasz Krajewski z zespołem. Możemy spodziewać się zarówno interpretacji, jak i autorskich kompozycji. Czwarty wieczór (17 sierpnia) to z kolei spotkanie z muzyką filmową w jazzowych aranżacjach. Zaśpiewa Natalia Lubrano, której wrocławianom przedstawiać nie trzeba. Towarzyszyć jej będzie trójka muzyków, która wraz z nią stworzyła projekt „Stopklatka”. W przedostatni piątek sierpnia na patio wystąpi Jakub Olejnik Quartet. Muzyka kwartetu łączy elementy europejskiej i amerykańskiej tradycji. Na repertuar składają się zarówno własne kompozycje, jak również standardy w ciekawych aranżacjach z elementami jazzu, soulu i muzyki etnicznej. Cykl jazzOVO 31 sierpnia zamknie Maciej Czemplik Trio z utalentowaną wokalistką Sonią Hornatkiewicz. Muzycy zaprezentują program składający się z własnych interpretacji oraz kilka utworów autorskich. Organizatorami jazzOVO są DoubleTree by Hilton Wrocław i OVO Wrocław. Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 19.00. Na wszystkie wstęp jest bezpłatny.

 jazzOVO – OVO Wrocław (ul. Podwale 83)

27.07.2018 Anna Maria Mbayo z zespołem

03.08.2018 Quantum of Jazz

10.08.2018 Tomasz Krajewski z zespołem

17.08.2018 Stopklatka i Natalia Lubrano

24.08.2018 Jakub Olejnik Quartet

31.08.2018 Maciej Czemplik Trio ft. Sonia Hornatkiewicz

Wstęp wolny

18 MFF Nowe Horyzonty

18. MFF Nowe Horyzonty – Klub festiwalowy w Arsenale | Taste, That’s Why. Na początek pokaz „Bestii” z muzyką na żywo od Włodka Pawlika. Wstęp wolny!

W tym roku w Arsenale – Klubie festiwalowym 18. MFF Nowe Horyzonty – królować będą smak i otwartość. Pod hasłem klubu Taste, That’s Why kryją się wydarzenia, które mają za zadanie pobudzić wszystkie zmysły. Po raz pierwszy wstęp na koncerty będzie bezpłatny; nowością jest też większa i otwarta znacznie dłużej strefa gastronomiczna. W programie występy wybitnych przedstawicielek i przedstawicieli sceny awangardowej czy eksperymentalnej. Kuratorem muzycznym Arsenału jest Kostas Georgakopulos.

W dniu otwarcia festiwalu na widzów czekać będzie „Bestia” Aleksandra Hertza z 1917 roku – pokaz z muzyką Włodka Pawlika wykonywaną na żywo. W kolejne dni na scenie zobaczymy i usłyszymy m.in. projekt Nanook of the North (wspólne przedsięwzięcie Stefana Wesołowskiego i Piotra Kalińskiego, inspirowane słynnym filmem Nanuk z Północy Roberta J. Flaherty’ego), irańskiego artystę dźwiękowego SOTE, kompozytorkę i przedstawicielkę norweskiej sceny elektro-akustycznej – Maję S. K. Ratkje. Polskich artystów reprezentować będą m.in. hiphopowy duet Syny oraz ceniony polski klarnecista i kompozytor Wacław Zimpel. Przyjemność dla podniebienia w strefie food trucków zapewnią Kram, Pickup Burger, Pizza Gasi Gastro oraz Curry Karma.

Wszystkie wydarzenia muzyczne w klubie festiwalowym w Arsenale są darmowe. Warunkiem wejścia na teren klubu jest okazanie obsłudze obiektu karnetu, akredytacji, biletu wielokrotnego, biletu filmowego z danego dnia lub darmowej wejściówki. Wejściówki do klubu festiwalowego na dany dzień można odbierać w kasach festiwalowych w Kinie Nowe Horyzonty w dniach 26.07-05.08 lub w Dolnośląskim Centrum Filmowym w dniach 27.07-05.08 w godzinach od 9.00 do momentu rozpoczęcia ostatniego seansu festiwalowego. Pula wejściówek jest ograniczona.

PROGRAM

26 lipca, czwartek, 22:30 – „Bestia” (reż. Aleksander Hertz / Polska 1917) z muzyką na żywo od Włodka Pawlika

Pokaz najstarszego zachowanego filmu z udziałem Poli Negri – najsłynniejszej polskiej aktorki międzywojnia. Odrestaurowaną cyfrowo wersję przygotowała Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Muzykę na żywo wykona Włodek Pawlik – polski kompozytor, pianista jazzowy, laureat Nagrody Grammy.

27 lipca, piątek, 22:00 – Demdike Stare & Michael England

Duet z Manchesteru, który tworzą Miles Whittaker i Sean Canty, proponuje niepowtarzalny miks ziarnistego, szorstkiego techno z klimatami retro. Show duetu uzupełnią w Arsenale wizualne mash-upy stworzone przez Michaela Englanda – artystę znanego m.in. z projektowania okładek dla takich wytwórni jak Warp czy Skam.

28 lipca, sobota, 22:00 – Young Majli / Whyba / PLAL

Young Majli to dziennikarka radiowa, DJ-ka i aktywistka muzyczna, entuzjastka czarnych brzmień, rytmu i bassu. Majli reprezentuje kolektyw artystyczny regime brigade – rozwijający się prężnie label z Wrocławia.

29 lipca, niedziela, 22:00 – Marek Pędziwiatr & Sebastian Jóźwiak

Na co dzień członkowie septetu jazzowego EABS, którzy czasami łączą siły w duecie, żeby w formie back 2 back zagrać set z winyli. Nie zamykają się na gatunki, więc w ich selekcji można znaleźć wszystko: jazz, funk, hip-hop, starą polską muzykę rozrywkową, house, a nawet techno.

30 lipca, poniedziałek, 22:00 – SOTE

Ata Ebtekar – artysta pochodzenia irańskiego; dekonstruktor zasad rządzących muzyką. W swojej pracy twórczej zajmuje się zmienianiem kodów modalnych z ich oryginalnej tonacji i rytmu po to, by wykreować niezwykły dźwiękowy krajobraz.

31 lipca, wtorek, 22:00 – Squid

Duet grający muzykę transcendentną, miejscami surową i mroczną. Kuba Łakomy i Tomasz Grządkowski sami zazwyczaj klasyfikują swoją twórczość jako avant rock. Dwukrotnie supportowali polskie występy Jozefa van Wissema.

1 sierpnia, środa, 22:00 – Wacław Zimpel

Klarnecista improwizator i kompozytor. Głównym źródłem jego inspiracji jest sakralna i rytualna muzyka różnych kultur. W swoich kompozycjach odnosi się do dorobku dawnych kompozytorów, tworząc współczesne polemiki bądź komentarze do muzycznych tradycji.

2 sierpnia, czwartek, 22:00 – Nanook of the North

Wspólny projekt Stefana Wesołowskiego i Piotra Kalińskiego. Na nagranej na Islandii płycie, która jest nową ścieżką dźwiękową do blisko stuletniego dokumentu Nanuk z Północy Roberta J. Flaherty’ego, wspólnie stworzyli miejsce muzycznie piękne i zimne, przyciągające i niepokojące zarazem.

3 sierpnia, piątek, 22:00 – Maja S. K. Ratkje

Kompozytorka utworów na orkiestrę, które wykonywał m.in. zespół The Norwegian Radio Orchestra, a zarazem autorka kawałków elektroakustycznych. Artystka operowa, jednocześnie improwizatorka i eksperymentatorka porównywana do Jaapa Blonka i Phila Mintona. Po koncercie zapraszamy na pokaz filmu dedykowanego twórczości Ratkje (seans w Arsenale).

4 sierpnia, sobota, 22:00 – Syny

Hiphopowy duet z Pomorza Zachodniego, który zadebiutował w 2015 roku krążkiem Orient. Syny komentują rzeczywistość, czeszą pod włos zasady gatunku, tęsknią do tego, co już przebyte, wymyślają i nadają znaczenia emocjonalnej surowiźnie. W kwietniu 2018 roku ukazała się druga płyta duetu zatytułowana Sen.

Na 18. MFF Nowe Horyzonty zapraszamy od 26 lipca do 5 sierpnia. Więcej szczegółów na www.nowehoryzonty.pl.

Master Truck 2018

Malutka miejscowość Polska Nowa Wieś w gminie Komprachcice koło Opola w ten weekend zamieniła się w prawdziwe miasteczko ciężarówek.

Zlot Master Truck po raz 14 zgromadził na lotnisku aeroklubu  opolskiego ciężarówki z Polski  i ze świata m.in. Włoch, Finlandii oraz Danii. Na miłośników dużych aut czekało mnóstwo atrakcji konkursy , koncerty, wesołe miasteczko oraz pokaz świateł MASTER TRUCK OF LIGHT w wykonaniu uczestników zlotu.

Ta część imprezy to najbardziej efektowna część zlotu gdzie kierowcy używając świateł,klaksonów i oświetlenia efektowego tworzą zapierający chwilami dech w piersiach spektakl. Specjalnie malowane tuningowane ciężarówki przyprawiają o zachwyt zarówno  młodych jak i starszych wielbicieli dużych aut.

Trucki które pojawiły się na imprezie to prawdziwe dzieła sztuki. Każdy kto pojawił się na lotnisku oprócz podziwiania ciężarówek miał  szansę wybrać tę najpiękniejszą. Na terenie zlotu oprócz ciężarówek, które same w sobie są atrakcją ,czekało na przybyłych również dobre jedzonko oraz  gwiazdy telewizyjne.  Tradycyjnie pojawił się Piotr Zelt, Sebastian Wątroba czy sobowtór Chucka Norrisa.

Niewątpliwie największą niespodzianką muzyczną tegorocznego Master Trucka był występ Lukasa Gogola zwycięzcy Mam Talent. Po nim na scenie pojawiła się gwiazda światowego formatu, która dała szybki ale bardzo energetyczny show a mowa tu o Danzelu twórcy takich hitów jak m.in Pump It Up czy Put Your Hands Up In The Air. Jego przeboje śpiewali wszyscy bez względu na wiek. Po koncercie chętni mogli liczyć na autografy wokalisty, który niestety nie dał namówić się na pozowanie do zdjęć ponieważ chwilę po występie ruszał w drogę na kolejny koncert.

Krótka przerwa która nastąpiła po jego występie została wykorzystana do przygotowania gali. Tu na scenie pojawili się wszyscy ,którym w trakcie 14 Master Trucka udało się zdobyć nagrody. Sympatycznym akcentem na zakończenie była wspólna fota na której pojawili się wszyscy, którzy wsparli akcje #cuddladawidka. Najlepszą ciężarówką zlotu została DAF X-Men z firmy Gosped Adamscy Sp.J.. Kolejna jubileuszowa 15.edycja już za rok .Warto zaplanować już teraz czas bo niespodzianek na pewno nie zabraknie.

Tekst i zdjęcia Mariusz Kunicki DTV24 Opole