Strefa Kultury Wrocław

Strefa Kultury Wrocław działa już od od pół roku.Instytucja, za której powołaniem optowała Rada Miejska, wyrosła na bazie doświadczeń obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i Biura Festiwalowego Impart 2016. Na konferencji prasowej w dniu 20 czerwca 2018 posumowano i przedstawiono program działania strefy. Oparła ona swoją działalność na organizacji festiwali, prowadzeniu programów animacyjnych i edukacyjnych oraz miejsc kultury, firmowała już dziesiątki wydarzeń.

Jazz nad Odrą, Europejska Nocy Literatury i WROsound to duże imprezy w których mogliśmy uczestniczyć. Jazz nad odrą to 35 tys. melomanów i tu jak dodaje Leszek Możdżer „publiczność dopisała, artyści dojechali Organizacyjnie także wyszło bardzo dobrze, więc można powiedzieć, że festiwal stoi na wysokim poziomie. Dominika Kawalerowicz, dyrektor programowa Strefy Kultury Wrocław odpowiadała natomiast o 7. Europejskiej Nocy Literatury i zapowiedziała że w kolejnym roku możemy ponownie oczekiwać na spotkanie z literaturą. Przedmieście Oławskie w trakcie nocy odwiedziło 12 tys wrocławian i gości aby posłuchać m.in Magdalenę Kumorek, Dawida Ogrodnika, Halinę Rasiakównę, Justynę Sobolewską, Zofię Wichłacz, Grażynę Wolszczak, Wiktora Zborowskiego. Kolejnym festiwalem który został podsumowany był WROsound tu mowa była o zmianie formuły i daty na czerwcową co okazało dobrym krokiem.Szczegóły zakończonego 16 czerwca WroSound przedstawiła Daria Kubasiewicz, odpowiedzialna za promocję festiwalu.

25 Jubileuszowa Non Sola Scripta to wydarzenie na które zapraszał Andrzej Chorosiński, dyrektor artystyczny festiwalu i podkreślał on że czeka nas sporo premier oraz ciekawych koncertów.Odbywać się one będą co niedziele, do 2 września w kościele Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim. Festiwal startuje już 1 lipca a bilet można kupować na stronie strefakultury.pl, w kasie Impartu oraz na platformie eventim.pl i w stacjonarnych punkach sprzedaży Empik, Media Markt i Saturn. Music Power Explosion już 13 lipca zawita na Stadionie Wrocław jest to możliwość zobaczenia po raz drugi w naszym kraju czołówki najlepszych DJ światowych. Organizatorem jest Strefa Kultury Wrocław w kooperacji z agencją Prestige MJM. Wejściówki po 299 zł (płyta stadionu) i 315 zł (trybuny) na ebilet.pl oraz w stacjonarnych punkach sprzedaży Empik, Media Markt i Saturn.

6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Dziecinada” to ostatnia z dużych imprez która zawita do Wrocławia już 4 października i potrwa do 7 października br. tu o szczegółach opowiadała Wiktoria Wiktorczyk koordynatorka festiwalu. By nie przegapić kulturalnych informacji warto wchodzić na stronę https://strefakultury.pl/ bo są tu wszystkie szczegóły kulturalnych wydarzeń.

Tekst i zdjęcia Mariusz Kunicki DTV24 Opole

Święto Ulicy Włodkowica 2018

Koncerty plenerowe i klubowe, kiermasze, imprezy dla dzieci, świętojańska parada bębniarzy – to tylko niektóre atrakcje imprezy  obywającej się w ramach WrocLove Fest – Święto Wrocławia 2018.

Świętować będą z nami m.in. Kapela ze Wsi Warszawa, Bubliczki, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, EKT – Gdynia, Beltaine, Krakow Street Band, Bethel oraz Hurt.

Jedna z najbardziej znanych ulic na wrocławskim Starym Mieście, przy której mieści się siedziba Gminy Żydowskiej, serce Dzielnicy Czterech Świątyń, ale też jedno z ulubionych miejsc wrocławian i turystów, których przyciągają zabytkowe kamienice i klimatyczne kluby i restauracje – oto ulica Pawła Włodkowica, która  już w czerwcu obchodzić będzie swoje święto.

Koncerty

Święto Ulicy Włodkowica odbędzie się w dniach 21-24 czerwca, a wystąpią polskie i zagraniczne gwiazdy. Koncerty odbywać się będą w Synagodze Pod Białym Bocianem i Starej Piwnicy, a na Bulwarze Tadka Jasińskiego nad fosą stanie scena plenerowa na potrzeby imprez Nocy Świętojańskiej. Będą kiermasze, imprezy dla dzieci oraz świętojańska parada bębniarzy, a lokale, które wezmą udział w wydarzeniu,  przygotują na ten czas specjalne menu i inne niespodzianki dla klientów.

W Synagodze Pod Białym Bocianem, na jedynym koncercie w Polsce, wystąpi Oumou Sangaré – afrykańska gwiazda world music, laureatka nagrody Grammy 2011 oraz głównej nagrody Womex 2017. Zaśpiewa także Fatoumata Diawara, wspaniała  wokalistka i aktorka filmowa z Mali oraz polski zespół Laboratorium Pieśni, którego koncert rozpocznie się tuż przed północą z 23 na 24 czerwca – podczas najkrótszej nocy w roku.

Klub Stara Piwnica zaprosi na najgłośniejsze spotkanie z muzyką folkową – 21 czerwca zagra czołówka polskiego folk-metalu: Percival Schuttenbach, Loopus Duo, Runika oraz Helroth. Dzień później odbędzie się tam zakończenie sezonu szantowych koncertów klubowych z gwiazdami sceny żeglarskiej w rolach głównych. Zagrają EKT- Gdynia i W Stronę Portu oraz obchodzący swoje XXX urodziny zespół Mietek Folk.

W ramach obchodów Nocy Świętojańskiej na fosą zagrają Kapela ze Wsi Warszawa, Bubliczki, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Beltaine, Krakow Street Band, Bethel i Foliba oraz obędzie się świętojańska parada bębniarzy.

Całość zakończy plenerowy koncert zespołu Hurt, autorów mega hitu „Załoga G.”, a zaraz potem w licznych lokalach przy ul. Włodkowica kibicować będziemy  naszym piłkarzom podczas meczu Polska – Kolumbia.

Lokale przy ul. Włodkowica i w najbliższych okolicach na czas Święta Ulicy przygotowują specjalne menu i inne atrakcje.

Program    24 czerwca, niedziela

godz.17:30 klub muzyczny Stara Piwnica, ul. Krupnicza 15

  • BALKAN FOLK ACOUSTIC
  • wstęp wolny

godz.17.00 Bulwar Tadka Jasińskiego, koło mostku na Dworzec Świebodzki

  • HURT, BETHEL
  • wstęp wolny

godz. 20.00 Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

  • FATOUMATA DIAWARA (Mali)
  • bilety: 120 zł – I miejsca, 90 zł – II miejsca, 60 zł – miejsca stojące, 45 – wejściówki stojące (studenci i uczniowie)

Przebojowe Opole z Polsatem

Piątkowy wieczór to początek dwudniowego festiwalu w opolskim Amfiteatrze który organizuje firma Eskander, Polsat, Ncpp oraz miasto Opole. Przebojowe Opole – Jedziemy na Wakacje to koncert który przyciągnął tłumy, na scenie pojawiły się polskie  i zagraniczne gwiazdy.

Imprezę rozpoczął Alvaro Soler, który roztańczył publiczność już od początku i do samego końca nikt nie myślał o tym aby siedzieć.Podczas przywitania latem z Polsatem wystąpili także: Michał Szczygieł, Lady Pank, Ich Troje, Paweł Kukiz, Perfect, Shangay, Grzegorz Hyży, Michał Szpak, Red Lips, Feel, Gromee i Lucas Meijer.

Koncert prowadzili Maciek Rock i Natalia Szroeder . Na scenie pojawili się również gościnnie Marcin Jędrych z Radia RMF który wręczył nagrodę dla Shangay oraz prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski który wręczył nagrodę dla Alvaro Soler.W trakcie montażu zespołów na scenie publiczność zabawiał kabaret Nowaki.Oczywiście jak przy festiwalu bywa z tyłu sceny na fotoreporterów czekała ścianka, niestety nie cieszyła się ona takim powodzeniem jak w trakcie KFPP ale niektóre gwiazdy dawały się namówić na pozowanie.

Opole po raz kolejny pokazało klasę i to że stolicą Polskiej Piosenki jest nie bez powodu, a wieczór zakończył show w wykonaniu Michała Wiśniewskiego z grupą Ich Troje który pojawił się na legendarnych deskach po 15 latach nieobecności. Po grupie Ich Troje na scenie pojawił się jeszcze opolski akcent czyli zespół Ravel.Drugi dzień to kabaret i duża dawka humoru zapraszamy do Polsatu a szczęśliwców do amfiteatru.

Zdjęcia i tekst Mariusz Kunicki DTV24 Opole

 

Megatrendy w miastach i regionach” Kongres Regionów we Wrocławiu

Najważniejsze w Polsce spotkanie samorządów, biznesu i NGO już 26-27 czerwca we Wrocławiu!

Tegoroczna, dziewiąta już edycja Kongresu Reginów upłynie pod hasłem „Megatrendy w miastach i regionach”. W dniach 26-27 czerwca przedstawiciele samorządu, biznesu i NGO będą rozmawiać w Narodowym Forum Muzyki o wyzwaniach stojących przed miastami.

Panele dyskusyjne podzielone będą na 5 bloków tematycznych, odpowiadających 5 miejskim mega-trendom, takim jak: przyjazna przestrzeń, eko-miasto, mobilność na żądanie, cyfryzacja – zawsze w kontakcie oraz finansowanie w nietradycyjnych modelach ryzyko-zysk.

Nowością podczas tegorocznego Kongresu będzie blok warsztatowy. Uczestnicy warsztatów omawiać będą nowe rozwiązania prawne dla regionów i gmin i konfrontować je z codzienną praktyką. Z kolei podczas serii krótkich prezentacji goście Kongresu zapoznają się z przełomowymi i już testowanymi rozwiązaniami, które mogą ułatwić życie mieszkańcom lokalnych społeczności.  

Wydarzeniem specjalnym będzie certyfikowany warsztat wprowadzający do zintegrowanego i zrównoważonego zarządzania miastem metodą URBACT – europejskiego programu wdrażania i transferowania dobrych praktyk wśród miast Europy. 

Fot . Bartek Sadowski +48 609 120 330 www.barteksadowski.pl

Poza nowościami, na uczestników Kongresu czekać będą stałe punkty programu. Podczas uroczystej wieczornej gali wręczone zostaną prestiżowe nagrody w rankingu Prezydentów Miast N15 (organizowanym przez tygodnik Newsweek) oraz w rankingu „Miasta atrakcyjne dla biznesu” (realizowanym przez miesięcznik Forbes).

Kongres Regionów to cykliczne wydarzenie skupiające wokół siebie liderów samorządów, biznesu i organizacji pozarządowych. Wśród stałych gości najliczniejszą grupę stanowią samorządowcy – prezydenci dużych miast, marszałkowie, burmistrzowie i starości. Biznes reprezentowany jest głównie przez duże i średnie firmy.