Piknik Wolności już w najbliższą niedzielę

Już w najbliższą niedzielę 3 czerwca przy Pergoli w kompleksie Hali Stulecia będzie można wspólnie świętować stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapraszamy na Piknik Wolności – w programie m.in. atrakcje muzyczne, filmowe, sportowe i kulinarne.

4 czerwca 1989 roku to data, która całkowicie zmieniła nasz kraj – to dzięki niej ponownie w naszym kraju zagościła demokracja, a Polska odzyskała po kilkudziesięciu latach wolność. W tym roku do tego wydarzenia dodać można jeszcze jedną znamienitą rocznicę – 100-lecie odzyskania niepodległości nad Wisłą. I właśnie tym dwóm niezwykle ważnym datom poświęcone jest niedzielne wydarzenie. A że pogoda już iście letnia, to najlepszym sposobem świętowania obu rocznic jest piknik.

Zapraszamy do spędzenia niedzielnego popołudnia (od 13:30 do 20:00) na Pergoli i wokół niej. W programie Pikniku Wolności m.in.:

gotowanie na żywo: Stanisław Huskowski i Józef Pinior gotować będą pod czujnym okiem Roberta Makłowicza,

projekcja inspirowanego autentycznymi wydarzeniami filmu pt. „80 milionów” (reż. Waldemar Krzystek), którego akcja rozgrywa się w 1981 r. na Dolnym Śląsku,

występ Chóru Komentujących Wrocławian,

występ tercetu Girls On Fire,

Jednym z głównych punktów Pikniku Wolności będzie – otwarty drużynowy konkurs grillowy z nagrodami. Wystarczy zebrać drużynę i stanąć w kulinarne szranki. W dniu wydarzenia każda ekipa otrzyma zestaw produktów – jej zadaniem będzie przygotowanie dań, które zachwycą Jury. Drużyny otrzymają ten sam pakiet podstawowy (wybrane mięso, ryba i owoce morza), a dodatkowo będzie można korzystać ze wspólnej puli produktów dodatkowych (warzywa, zioła, przyprawy itd.). Potrawy degustować i oceniać będzie m.in. Robert Makłowicz. Do wygrania atrakcyjne nagrody!

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy wypełnić i wysłać formularz znajdujący się pod linkiem: http://halastulecia.pl/piknik-wolnosci/

Ponadto przy Pergoli znajdą się stoiska z regionalną żywnością, plac zabaw dla dzieci, food trucki, oraz strefa chill out z przyjazną muzyką. Będzie też można skorzystać z trawników wokół fontanny – wystarczy tylko zaopatrzyć się we własny zestaw piknikowy i koc. Pomyślano również o sympatykach aktywności ruchowej – w dniu pikniku powstanie mini miasteczko sportowe, w którym (pod okiem trenera osiedlowego) będzie można uczestniczyć w grach i zabawach zaproponowanych przez Wrocławski Szkolny Związek Sportowy.

WSPÓŁORGANIZATOREM PIKNIKU JEST Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Impreza została wpisana do kalendarza Miesiąca Rodziny 2018.

Koncert JEDZIEMY NA WAKACJE

Wakacje muszą zacząć się z przytupem. Koncert w Opolskim Amfiteatrze pozwoli zrealizować ten zamiar w stu procentach. Koncert w lekkiej formie pozwoli wprowadzić widzów w letni, lekki klimat nadchodzących wakacji. Przedstawimy piosenki – największe polskie i zagraniczne hity, przy których najlepiej podróżuje się na wakacje. Wystąpią najbardziej lubiane gwiazdy, bez których rozpoczynające się wakacje nie mogą się obyć.

Sprawdzimy jak przygotowuje się do wyjazdu na wymarzone wakacje tradycyjna polska rodzina. Nad morze czy w góry, jak się spakować, kogo i co zabrać ze sobą, samochodem czy innym środkiem lokomocji, prywatnie czy z biurem turystycznym, do rodziny czy ośrodka wypoczynkowego, aktywnie czy „na leżąco”? Te zadawane we wszystkich polskich domach pytania, zawsze są pretekstem do zabawnych sytuacji, które zaprezentujemy „w krzywym zwierciadle” podczas specjalnie przygotowanych wejść kabaretowych.

Na serio, ale w lekkiej formie poznamy letnie plany polskich gwiazd oraz ich podróżniczą playlistę. Nasi goście opowiedzą także, o swoich najgorszych doświadczeniach wakacyjnych i najbardziej zaskakujących wydarzeniach, jakie spotkały je podczas wypoczynku.

Siatkarskie emocje w Opolu

Siatkarskie emocje w Opolu. Polacy wygrali z Kanadą 3:2. Był to ostatni sprawdzian przed rozpoczynającą się w naszym kraju Ligą Narodów.

Kibice którzy pojawili się tego dnia w Hali Widowiskowo Sportowej od samego początku mocno dopingowali Polaków. Tradycyjnie zdobycie biletów było strasznie trudne a tym szczęśliwcom którym się udało siatkarze dostarczyli niesamowitych emocji.Gra była bardzo wyrównana choć przegraliśmy pierwszego seta 22-25 nikt z tego powodu jeszcze nie rozpaczał.

Drugi set to również nasza porażka 27:29. Po krótkiej przerwie w nasza drużynę wstąpiła nowa energia. Nasi kadrowicze doprowadzili do wyrównania w setach 25:17, 25:18. Potwierdzając tym samy odwieczne hasło „jeżeli nie wygrywasz 3:0, to przegrywasz 2:3”. Tie-break to ostania odsłona w której nasi siatkarze nie pozostawili złudzeń rywalom i wygrali pewnie 15:9. Mecz w Opolu to podziękowanie dla kibiców z okazji 90 lecia polskiej siatkówki ale również 60 lecia Opolskiego Związku Piłki Siatkowej.

tekst i zdjęcia Mariusz Kunicki

Dzień dziecka z Teatrem Polskim

Teatr Polski we Wrocławiu serdecznie zaprasza dzieci, młodzież i rodziców na niezwykły spektakl “Królewski wróbel”. Baśń będzie można zobaczyć 1 czerwca o godz. 10.00 i 12.00 na Scenie Kameralnej przy ul. Świdnickiej 28.

Barwna adaptacja starej, japońskiej baśni to okazja do poznania tradycyjnego, bo wywodzącego się z XVII wieku, teatru japońskich lalek zwanych popularnie bunraku. Wyróżniają się one nie tylko wyjątkową urodą, ale i faktem, że animowane są przez trzech współgrających ze sobą aktorów.

Autor – Izumi Yoshida
Reżyseria – Waldemar Wolański
Scenografia – Joanna Hrk
Muzyka – Tomasz Walczak
Asystent reżysera – Izumi Yohida

Obsada:
Dorota Fluder,
Lidia Lisowicz,
Katarzyna Morawska,
Jacek Maksimowicz,
Tadeusz Ksiądzyna,
Sylwester Kuper

Ceny biletów: 25 zł – bilet normalny, 20 – bilet ulgowy/grupowy, 0 zł – opiekunowie

Dni Opola zakończone

Tegoroczne Dni Opola zakończyły się w niedzielę. Mieszkańcy naszego miasta, turyści oraz zaproszeni goście z miast partnerskich mogli wybierać w dużej ilości wydarzeń.

Można było posłuchać Kamila Bednarka, zatańczyć tango nad Stawem Zamkowym, przywitać założyciela miasta, księcia Kazimierza I Opolskiego czy wspólnie z zespołem Sound’n’Grace pośpiewać i potańczyć. Na zakończenie obejrzeliśmy wyjątkowe widowisko audiowizualne „Niepodległa”. Zostało ono przygotowane z okazji 100 lecia niepodległości. Każdemu z wydarzeń towarzyszyły tłumy i dobra pogoda. Pomnik założyciela który stanął przy opolskim ratuszu jest autorstwa Wita Pichurskiego. Uroczystego odsłonięcia dokonał artysta wraz prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim.

Pomnik to efekt obchodzonych w ubiegłem roku 800 lecia miasta. Po odsłonięciu pomnika została również wmurowana obok kapsuła czasu w której umieszczono m.in życzenia opolan dla potomnych. Kolejną atrakcją był pokaz rycerzy oraz możliwość otrzymania precli opolskich. Wieczorem odbył się koncert który organizowało Narodowe Centrum Polskiej Piosenki. Na scenie zaprezentował się zespół który w Opolu pojawił się już po raz trzeci i miejmy nadzieję że nie ostatni chór Sound’n’Grace któremu gościnnie towarzyszył Filip Lato . Wszyscy którzy zdecydowali się na przyjście na rynek wraz z artystami śpiewali piosenki tańczyli oraz dobrze się bawili. Na kolejne Dni Opola trzeba będzie poczekać ale warto bo organizatorzy na pewno nas pozytywnie zaskoczą.

Zdjęcia i tekst: Mariusz Kunicki Opole