Gitarowy Rekord – Harmonogram

Wszystko co musicie wiedzieć o Gitarowym Rekordzie Guinnessa 2018 we Wrocławiu!

Zgodnie z tradycją 1 maja spotykamy się we wrocławskim Rynku, by kolejny raz podjąć próbę pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa, który stał się już wizytówką Wrocławia w całej Europie i świecie. W tym roku zagramy już po raz szesnasty. Nasz rekord ustanowiony w roku 2016, gdy Wrocław był Europejską Stolicą Kultury, to 7356 gitarzystów, wspólnie grających nieśmiertelne „Hey Joe” Jimiego Hendrixa, ale wiemy, że z Waszą pomocą stać nas na więcej! Pamiętajmy, że wystarczy tylko jedna gitara więcej, by znów przejść do historii. Przed Wami krótka instrukcja jak przygotować się do tegorocznego Gitarowego Rekordu Guinnessa.

Czytaj dalej Gitarowy Rekord – Harmonogram

V Polonijny Rajd PTTK w Berlinie

Korespondencja własna z Berlina  
W dniu 22.kwietnia 2018 odbył sie w Berlinie V Polonijny Rajd PTTK.
Organizatorami tegorocznego Rajdu Pieszego byly dwa berlinskie kluby PTTK, Klub PTTK Berlin (zalozony w  2007 r. na czele z obecna prezeska Elzbieta Potebska) i Klub PTTK im. W.Korfantego ( zalozony w 2012 r. prezes Piotr Swiderski, wspolzalozyciel dwoch klubow PTTK w Berlinie ).
Poraz piaty przy wsparciu Wydawnictwa „Klon”, Konsulatu Polski w Berlinie oraz Polskiej Rady w Berlinie udalo sie organizatora przygotowac naprawde wspaniala wedrowke, w ktorej wzielo udzial dokladnie 110 osob.

Czytaj dalej V Polonijny Rajd PTTK w Berlinie

Laureaci „Okiem Młodych”- nagrody rozdane

Jedenasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy dobiegła końca – poznaliśmy laureatów Konkursów Głównego oraz Młodzieżowego.

Jury Konkursu Głównego w składzie: Anna Gawlita, Anna Zamecka, Mariusz Szczygieł, Petr Vlček i Hans Rombach postanowiło przyznać Grand Prix Małgorzacie Goździk za film „Tort” – za to, jak „młode oko” zobaczyło starość, za tort jako metaforę życiowego celu, za pokazanie celebracji dnia codziennego. Nagroda Specjalna Jury za odwagę w dopuszczeniu do swojej intymności, za ważny współczesny temat, za otwartość w pokazywaniu własnej niedojrzałości, za konsekwentne dokumentowanie procesu przemiany trafiła do Macieja Millera, reżysera obrazu „Między nami”. Kapituła zdecydowała również o przyznaniu Wyróżnienia dla Karen Vasquez Guadarramy za film „Kwiat tysiąca barw” za świetną pracę kamery i empatię wobec bohaterki.

Nagroda dla filmu o szczególnych wartościach przyrodniczych przypadła Bognie Kowalczyk za „Klimat i Wanilię”, a Nagroda Kolei Dolnośląskich – Zuzannie Grajcewicz za „Wycinkę”.

 

Swojego faworyta wybrało również jury młodzieżowe w składzie: Natalia Szymańska, Małgorzata Cichowicz, Urszula Szuter, Szymon Sokołowski i Igor Grodowski – Nagrodę Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica przyznali Karen Vazquez Guadarramie za „Kwiat tysiąca barw”. Faworytem publiczności również okazał się film „Kwiat tysiąca barw”.

Jury Konkursu Młodzieżowego w składzie: Natalia Nikolska, Karol Piekarczyk oraz Jakub Radej postanowiło nagrodzić „Lubi, nie lubi” Julii Polkowskiej, za to, że przy pomocy prostych środków filmowych, w szczery i zaskakujący sposób przypomina nam, że nasze nastawienie definiuje to, jak odbieramy świat.

Kolejny raz swoją nagrodę przyznało jury więzienne z Aresztu Śledczego. „Kinematografek” trafił do Macieja Millera za „Między nami”, drugie miejsce zajęła Katarzyna Ewa Żak, reżyserka filmu „Świat Marysi”, a na trzecim znalazł się Konrad Puchalski z „Drogą do Mekki”.

11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” odbył się w Świdnicy między 18 a 22 kwietnia pod hasłem „Inni”. Więcej informacji o Festiwalu znajdą Państwo także na naszym fanpage’u na Facebooku i na stronie internetowej. Organizatorami 11. „Okiem Młodych” byli Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa, a także Miasto Świdnica.

Na zdjęciu Małgorzata Goździk, autorem jest Jerzy Wypych.