Koncert „Noc w Wielkim Mieście” na PPA

Koncert w ramach 39 Przeglądu Piosenki Aktorskiej – „Noc w Wielkim Miescie” . Całe przedsięwzięcie jest skupione wokół Adama Astona – najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego oraz Henryka Warsa – najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora.

Marcin Masecki – pianino, aranżer, dyrektor muzyczny Jan Emil Młynarski – śpiew, bandżola Jerzy Rogiewicz – perkusja, Piotr Wróbel – tuba, Tomasz Duda – saksofon Jarosław Bothur – saksofon, Michał Fetler – saksofon, Wiesław Wysocki – saksofon

39 Festiwal Piosenki Aktorskiej za nami

39.Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu już za nami. W miniony weekend na przebywających w mieście czekało wiele atrakcji. Piątek to Koncert Finałowy w Teatrze Muzycznym Capitol. Na scenie dwukrotnie zaprezentowali się młodzi wykonawcy którzy rywalizowali o nagrody. Jury Konkursu Aktorskiej Interpretacji w składzie: Maja Kleszcz, Agnieszka Szydłowska, Jan Nowicki, Jacek Ostaszewski i Cezary Studniak, Grand Prix 39. Przeglądu Piosenki Aktorskiej – Złotego Tukana oraz 25 tys. zł przyznało Stanisławowi Linowskiemu który odebrał nagrodę z rąk prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. To niejedyna nagroda dla Stanisława Linowskiego otrzymał on również nagrodę akredytowanych przy przeglądzie dziennikarzy ( Tukan Dziennikarzy) którą wręczyła Małgorzata Waszkiewicz, dziennikarka Radia TOK FM. Nagroda w postaci koncertu RAM Session zorganizowanego przez radio RAM we Wrocławiu – nagrodę wręczył Piotr Bartyś również powędrowała do Stanisława.Kolejną nagrodą był Tukan Publiczności który również powędrował do Linowskiego. Nagrodę specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za najlepsze wykonanie polskiej piosenki, 10 tys. zł, którą wręczył Rafał Bryndal powędrowała do Małgorzaty Walendy. W jej ręce trafiła również nagroda Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Kulturalnego Polonica w wysokości 3 tysięcy zł wraz z zaproszeniem do udziału w Festiwalu Rock & Chanson w Kolonii. Kolejny nagroda to Tukan Off i 10 tys. zł nagrody dla spektaklu Can I Be Whitney? Tomasza Szczepanka. Jury Off przyznało również dwa wyróżnienia dla spektaklu Gender Unplugged Natalii Orkisz oraz Wkurwionym kobietom w leju po Polsce Mai Staśko i Przemka Wojcieszka. Kapituła im. Aleksandra Bardiniego postanowiła w tym roku swoją nagrodą uhonorować Ewę Kaim ,która otrzymała Dyplom Mistrzowski z rąk Romana Kołakowskiego przewodniczącego Kapituły.Statuetki Tukanów są autorstwa Joanny Hrisulidu i Tomasza Szydełko.

Druga część koncertu finałowego to spektakl muzyczny „Co to za dom!” na scenie wystąpili: Aleksandra Adamska, Weronika Kowalska, Katarzyna Nosowska, Ewelina Przybyła, Roman Gancarczyk, Krzysztof Globisz, Jerzy Trela oraz 12-osobowy zespół muzyczny. Był to naprawdę wzruszający występ a piosenka „Dziwny jest ten świat” wykonana przez Krzysztofa Globisza który po chorobie wraca do sił spowodowała, że część widzów uroniła łzy i autentycznie się wzruszyła. Mistrz otrzymał owację na stojąco a publiczność długo oklaskiwała jego wykonanie. Sobota to osłonięcie przed Capitolem tablicy na skwerku im.Wojciecha Młynarskiego którego dokonali Jan Emil Młynarski, syn Wojciecha oraz prezydent miasta Rafał Dutkiewicz. Syn artysty opowiedział o związkach ojca z Wrocławiem i PPA, podkreślił że Wrocław jako pierwszy nadał imię Wojciecha Młynarskiego w przestrzeni publicznej.

Można było również posłuchać koncertu w wykonaniu Studentek Studium Musicalowego Capitolu. Sobota i Niedziela to również koncert galowy który czterokrotnie obył się w Tatrze Polskim przy pełnej widowni. Reżyserką koncertu była Agnieszka Glińska poświęcony był on piosenką i skeczom Wojciecha Młynarskiego. „Mili panie i panowie bardzo mili” to tytuł gali w trakcie której na scenie wystąpili m.in Karolina Czarnecka, Kinga Preis, Anna Radwan, Helena Sujecka, Emose Katarzyna Uhunmwangho, Karolina Wasilewska, Mateusz Bieryt, Konrad Imiela, Marcin Januszkiewicz, Tomasz Schuchardt.Aranżacje i kierownictwo muzyczne to dzieło Jana Emila Młynarskiego który również pojawił się na scenie śpiewając i akompaniując występującym na perkusji.

Teksty Młynarskiego w nowych aranżacjach nabrały świeżości i lekkości, a publiczność przyjęła je z entuzjazmem. Niedziela to oprócz gali finałowej koncert na scenie Capitolu Needcompany: The Blind Poet na zakończenie Przeglądu. Klub Festiwalowy również nie zasypiał przed weekendem w piątek DJ Profan, sobota DJ Romek Rege a na zakończenie na scenie pojawiła się Formacja Chłopięca Legitymacje czyli Konrad Imiela, Sambor Dudziński i Cezary Studniak. Formacja zagrzała publiczność, która pomimo późnej godziny i panującego na dworze chłodu szczelnie wypełniła klub. Kolejny 40.Przegląd Piosenki Aktorskiej już za rok w dniach 22-31 marca więc warto już rezerwować czas.

Tekst i zdjęcia Mariusz Kunicki – Oddział Opole