Via Crucis w Operze Wrocławskiej

Dzisiaj druga premiera Via Crucis w Operze Wrocławskiej. Wybieram się na godz. 19.00. Byłam jednak na próbie prasowej i konferencji prasowej i zapewniam, że warto to misterium obejrzeć . Doskonała reżyseria Tomasza Mana, nowatorska scenografia Anetty Piekarskiej – Man / prywatnie żony reżysera i wykładowcy na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu /.Postać Chrystusa i jego animacja przez trzy Maryje to majstersztyk. Kompozytor Paweł Łukaszewski pochodzi z Częstochowy i specjalizuje się w muzyce sakralnej. Zdobywca wielu nagród , wykładowca akademicki. Stworzył spójne, podniosłe oratorium. Warto ten wyjątkowy dzień poświęcić na tego rodzaju kontemplację. Ja poświęcę.

Młynarski ma własny skwer we Wrocławiu

W sobotę 24 marca o godz. 15 przed Teatrem Muzycznym Capitol odbyła się uroczystość odsłonięcia tabliczki z imieniem nowego patrona skweru.

– Wojciech Młynarski, poeta piosenki, autor tekstów i librett, tłumacz, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej, satyryk i artysta kabaretowy, pomagał pokoleniom interpretować rzeczywistość, uczył i przypominał nam siłę i znaczenie słowa – powiedział Paweł Krupski, główny producent Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wspominał Mistrza i mówił o tym, jak ważne są dziś jego słowa dla młodzieży, a Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol, wyraził nadzieję na zmianę adresu teatru na „skwer im. Wojciecha Młynarskiego 1”.

Tablicę odsłonili Rafał Dutkiewicz i Jan Emil Młynarski, syn Wojciecha. Mówił on o związkach ojca i rodziny Młynarskich z Wrocławiem, o tym, że Wrocław jako pierwszy nadał imię Wojciecha Młynarskiego w przestrzeni publicznej, i o nadziei na to, że odwiedzający ten skwer będą przypominać sobie frazy z utworów ojca.

Studentki Studium Musicalowego Capitol: Anna Mazurek, Aleksandra Szurgot, Katarzyna Miednik, Julia Stalończyk, Malwina Kulisiewicz, Karolina Moc i Barbara Gołębiowska zaśpiewały fragmenty piosenek z tekstami Wojciecha Młynarskiego (Tak bym chciała kochać już, Balladę o strachu na wróble, Po co babcię denerwować, Jeszcze w zielone gramy, Balladę o chirurgii plastycznej, Moje serce to jest muzyk). Akompaniował im Piotr Dziubek.
j.Kiszkis

Ochrona Danych Osobowych RODO

Każdy podmiot przetwarzający dane osobowe musi przygotować się na ważne zmiany. W 2016 r. weszły w życie, a od 25 maja 2018 r. zaczną obowiązywać przepisy europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO).

Leszek Malinowski certyfikowany trener biznesu członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce mówi o tym ,kogo obejmie RODO, od kiedy wejdzie w życie i jak się do niego przygotować. SKwP Jelenia Góra.

Tydzień włoski w Kinie Nowe Horyzonty z Kasią Smutniak

Kasia Smutniak gościem Cinema Italia Oggi w Kinie Nowe Horyzonty

Made in Italy

Tydzień z najnowszymi filmami z Włoch: od 6 do 12 kwietnia zapraszamy do wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty na przegląd Cinema Italia Oggi – prezentację 11 produkcji, które podbiły serca włoskiej publiczności. Gościem wydarzenia będzie Kasia Smutniak – aktorka urodzona w Polsce, od lat mieszkająca i pracująca we Włoszech; laureatka prestiżowych nagród za swoje osiągnięcia artystyczne.

W programie Cinema Italia Oggi znajdą się m.in. „Made In Italy” Luciano Ligabue – słodko-gorzki portret współczesnych Włoch, obsypane nagrodami „Wszystko, czego pragniesz” Francesco Bruniego – historia przyjaźni przekraczającej barierę wieku, „Ostatnie Prosecco” Antonio Padovana – kryminał z przymrużeniem oka, „Dziewczyna we mgle” Donato Carrisiego, z Tonym Servillo – ulubionym aktorem Paolo Sorrentiono – w roli głównej czy rozgrywająca się na granicy jawy i snu „Sicilian Ghost Story” Antonio Piazzy.

Kasia Smutniak, która weźmie udział w spotkaniu po pokazie filmu „Made in Italy” (piątek, 6 kwietnia), jest uznawana za jedną z najbardziej wszechstronnych włoskich aktorek. Zagrała kilkadziesiąt ról filmowych i telewizyjnych; wiele z nich zostało uhonorowanych prestiżowymi wyróżnieniami. Polskim widzom jest świetnie znana m.in. z „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” Paolo Genovese, zdobywcy dwóch statuetek Davida di Donatello. Jeszcze w tym roku zobaczymy ją także w „Loro” – najnowszym filmie genialnego Paolo Sorrentino, autora nagrodzonego Oscarem „Wielkiego piękna”.

Szczegóły i bilety dostępne na naszej stronie internetowej i w kasach kina.

Cinema Italia Oggi organizowane jest wspólnie z Instytutem Włoskim w Warszawie oraz Cinecittà Luce, przy wsparciu Ambasady Włoch i konsulatów honorowych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA /   Ostatnie prosecco

PROGRAM CINEMA ITALIA OGGI W KINIE NOWE HORYZONTY

6 kwietnia, piątek:

– godz. 18.00: „Żona czy mąż?” („Moglie e marito”), reż. Simone Godano

– godz. 20.15: „Made in Italy”, reż. Luciano Ligabue (po seansie spotkanie z Kasią Smutniak, grającą główne role w filmach „Żona czy mąż?” i „Made in Italy”, poprowadzi Adam Kruk)

7 kwietnia, sobota:

– godz. 18.00: „Terapia małżeńska dla kochanków” („Terapia di coppia per amanti”), reż. Alessio Maria Federic

– godz. 20.15: „Wszystko czego pragniesz” („Tutto quello che Vuki”), reż. Francesco Bruni

8 kwietnia, niedziela:

– godz. 18.00: „Ostatnie prosecco” („Finché c’è prosecco c’è speranza”), reż. Antonio Padovan

– godz. 20.15: „Dziewczyna we mgle” („La ragazza nella nebbia”), reż. Donato Carrisi

9 kwietnia, poniedziałek:

– godz. 18.00: „Syn nieznany” („Il figlio sos peso”), reż. Egidio Termine

– godz. 20.15: „Leżący” („Gli sdraiati”), reż. Francesca Archibugi

10 kwietnia, wtorek:

– godz. 20.15: „Sicilian Ghost Story”, reż. Antonio Piazza, Fabio Grassadonia

11 kwietnia, środa:

– godz. 20.15: „Nieporadne miłości” („Amori che non sanno stare al mondo”), reż. Francesca Comencini

12 kwietnia, czwartek:

– godz. 20.15, „Prywatna sprawa” („Una questione privata”), reż. Paolo Taviani

Port Lotniczy Wrocław, FlixBus i Polbus PKS łączą siły

FlixBus nawiązał współpracę ze spółką Polbus PKS oraz Portem Lotniczym Wrocław. Partnerstwo umożliwi pasażerom jeszcze łatwiejszą przesiadkę i podróż do miast w ramach siatki połączeń przewoźnika.

D.Kuś, M.Leman, K.Balawejder

Od czerwca wrocławskie lotnisko znajdzie się w systemie sprzedaży FlixBus. Pasażerowie lądujący we Wrocławiu zyskają dostęp do pełnej siatki połączeń przewoźnika już po przylocie. Wrocław został ogłoszony jednym z trzech głównych centrów przesiadkowych FlixBusa w Polsce.– Partnerstwo z POLBUS-PKS oraz Portem Lotniczym Wrocław pozwoli nam na stworzenie w stolicy Dolnego Śląska bardzo wygodnego centrum przesiadkowego – mówi Michał Leman, Dyrektor Zarządzający FlixBus Polska – Pasażerowie lądujący we Wrocławiu uzyskają dostęp do pełnej siatki połączeń FlixBusa już na lotnisku. Z drugiej strony mieszkańcy wielu polskich i czeskich miast zyskają wygodne połączenie z lotniskiem.

Połączenie z Dworca Wrocław do Portu Lotniczego Wrocław znajdzie się w systemie sprzedaży FlixBusa prawdopodobnie w połowie kwietnia i będzie do kupienia w ramach biletów łączonych. Wówczas cena biletu na autobus WRO Airport  Express wyniesie 7 złotych. Będzie można je kupić na stronie www.flixbus.pl, poprzez aplikację przewoźnika lub w punktach sprzedaży (również na Dworcu Wrocław).  – Dworzec Wrocław to nie tylko bezpośrednie sąsiedztwo węzłów kolejowego i autobusowego, ale również ekspresowe połączenie z lotniskiem, które uruchomiliśmy w grudniu – mówi Krzysztof Balawejder, Prezes POLBUS-PKS. – Współpraca z FlixBusem pozwoli na 10% wzrost liczby połączeń autobusowych z naszego dworca, na czym skorzystają nie tylko mieszkańcy Dolnego Śląska. Wspólna oferta 3 partnerów to bowiem dobra propozycja dla tych turystów z Europy, którzy zechcą poznać uroki Wrocławia, zwycięzcy konkursu The Best Destination 2018.

Nawiązanie współpracy to dobra wiadomość dla pasażerów wrocławskiego lotniska, których regularnie przybywa. Statystyki Portu Lotniczego Wrocław rosną o kilka-kilkanaście procent rocznie. W tym roku spodziewanych jest tutaj nawet 3,2 mln podróżnych. Letnia siatka połączeń jest rekordowa – liczy 85 kierunków, w tym 10 regularnych nowości. – Cieszymy się z rozpoczęcia współpracy z firmą FlixBus i z ponownego połączenia sił z POLBUS-PKS. Razem zaproponujemy nowy model dogodnej podróży kombinowanej, która z pewnością ucieszy pasażerów – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. – Bogactwo i różnorodność siatki wrocławskiego lotniska przyciąga do Wrocławia coraz więcej podróżnych. W tym roku planujemy obsłużyć nawet 3,2 mln osób. To nie tylko mieszkańcy Dolnego Śląska, ale również innych polskich regionów – Wielkopolski, Mazowsza, Opolszczyzny czy Śląska, także ich stolic, w tym Poznania czy Katowic. Jednocześnie wyraźnie rośnie liczba obcokrajowców odwiedzających Wrocław. Teraz wszyscy oni  jeszcze łatwiej zaplanują podróż z wylotem z Wrocławia – dodaje.

Na wrocławskie lotnisko można dojechać również komunikacją miejską – autobusem linii 106 lub nocną linią 206. Dojazd z okolic Dworca Głównego zajmuje ok. 40 minut, w zależności od natężenia ruchu na drodze. Port Lotniczy Wrocław to także parking na 3500 samochodów, wydzielone pasy ruchu dla taksówek oraz strefa darmowego, krótkiego postoju przy samym wejściu do obiektu.

Zdjęcie i mat. Port Lotniczy  Wrocław