Kolej na Dolny Śląsk

Rząd przyznał 85 mln zł na zakup pociągów, które kursować będą we wrocławskiej kolei aglomeracyjnej. Nowe pojazdy pojawią się na torach w przyszłym roku. Do końca czerwca Koleje Dolnośląskie ogłoszą przetarg na 11 nowych pociągów: sześć spalinowych i pięć elektrycznych. Pociągi będą sukcesywnie dostarczane przez cały 2019 rok. O tym i innych nowosciach , rewitalizacjach linii, biletach aglomeracyjnych na spotkaniu z dziennikarzami i Tweeterowcami mówili Piotr Rachwalski  KD i Jerzy Michalak wicemarszałek woj. dolnoslaskiego.

 

 

10. Międzynarodowe Targi Turystyki i Czasu Wolnego we Wrocławskiej Hali Stulecia

10. Międzynarodowe Targi Turystyki i Czasu Wolnego we Wrocławskiej Hali Stulecia dobiegają końca.Niedziela jest ostatnim dniem aby zapoznać się z ofertą ponad 200 wystawców z kraju i zagranicy.

Na zwiedzających czeka wiele atrakcji jest np.gra targowa, pokazy kulinarne, spotkania z ciekawymi ludźmi, występy muzyczne. Targi otwarto tradycyjną konferencją prasową i uroczystym otwarciem którego dokonał Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski w towarzystwie Zuraba Patardze Przewodniczącego Rządu Autonomicznej Republiki Adżarii. Gruzja została w tym roku zagranicznym partnerem targów. Wizyta prezydenta Gruzji ma również duże znaczenie dla turystyki, ponieważ ten kraj otwiera się dla wrocławian dzięki bezpośrednim lotom do Kutaisi.

Marszałkowi w trakcie przecinania wstęgi towarzyszyli również zaproszeni goście. Po okolicznościowych przemówieniach zostały wręczone po raz pierwszy w historii targów nagrody „Kryształowy Orzeł”. Laureatami zostało m.in.: wrocławskie Kolejkowo, a w kategorii produkt regionalny Miód Lipowy z Ziemi Wołowskiej „Złoto Domaszkowa”. Nagrodę specjalną otrzymały Kielce. Następnie przybyłych zabawiał zespół „Śląsk” a marszałek w towarzystwie gości zwiedził stoiska.

Na scenie głównej odbyła się prezentacja książki ,którą opisywaliśmy już na naszej stronie – „Polska bez barier”.Agata Roczniak w towarzystwie innych niepełnosprawnych opowiadała o tym jak ważne są udogodnienia dla nich i o tym ze coraz więcej instytucji jest przyjaznych niepełnosprawnym. Można było również porozmawiać z autorem przewodnika Stanisławem Francuzem oraz otrzymać przewodnik zarówno w wersji drukowanej jak również na płycie DVD. W dniu otwarcia można było uczestniczyć w konferencjach, spotkaniach i warsztatach. Spotkanie na głównej scenie z Jerzym Górskim podwójnym polskim zwycięzcą ironmana spotkało się z żywiołową reakcją widzów filmu ”Najlepszy”który był inspirowany jego historią. Długo rozmawiali z bohaterem , brali od niego autografy i pozowali z nim do pamiątkowych zdjęć. Również ciekawostką pierwszego dnia byłą możliwość spotkania z Julią Cymbaluk zwyciężczynią programu MasterChef Junior.

Julka gotowała w towarzystwie Janinny Górnickiej, uczestniczki MasterChefa potrawy które można było później degustować, pozowała do pamiątkowych zdjęć, podpisywała swoją książkę , rozdawała autografy. Była to okazja by porozmawiać z nią i dowiedzieć się o jej fascynacjach kulinarnych a także o ciekawostkach z planu programu. W niedzielę targi otwarte są w godz. 10:00-16:00 .

Zdjęcia i tekst Mariusz Kunicki

Kto wystąpi w II etapie Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki

39. Przegląd Piosenki Aktorskiej, 16-25 marca 2018

Po pierwszych eliminacjach Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki, nominacjach Rady i szkół teatralnych, znamy nazwiska 20 wykonawców, którzy 16 marca zaśpiewają na scenie Impartu.

Członkowie Rady Artystycznej Przeglądu Piosenki Aktorskiej: Konrad Imiela, Mariusz Kiljan, Michał Litwiniec, Krzysztof Mieszkowski, Jerzy Satanowski, Bogusław Sobczuk oraz Cezary Studniak, dyrektor artystyczny PPA, i Paweł Krupski, główny producent PPA, po wysłuchaniu uczestników I etapu Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki zakwalifikowali następujące uczestniczki i uczestników:

Wojciech Dereń – aktor Cloud Theatre i Teatru Neon z Wrocławia

Emilia Kudra – aktorka Teatru im. Stefana Jaracza i Teatru V6 w Łodzi

Stanisław Linowski – student AST w Krakowie

Karolina Micor – wokalistka, pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach

Agata Rożankowska – wokalistka, studiowała wokalistykę jazzową w bydgoskiej Akademii Muzycznej

Michał Ruksza – pianista, kompozytor, kierownik muzyczny kabaretu Zenona Laskowika; Poznań

Marcel Sabat – aktor filmowy i teatralny, projektant mody; Warszawa

Marta Skowiera – studentka AST w Krakowie

Małgorzata Walenda – studentka AST w Krakowie

Joanna Wąż – aktorka Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze

Zaproszeni przez Radę do udziału w II etapie to:

Beata Banasik – wokalistka, laureatka wielu konkursów piosenki
Michał Sitarski – aktor Teatru Powszechnego w Warszawie
Miruna Chypś – wokalistka, laureatka 22. OFPA w Rybniku; mieszka w Warszawie

Hanna Piosik – wokalistka znana w świecie muzyki improwizowanej, na PPA zobaczymy ją także w klubie festiwalowym z projektem „Lost Education”

Nominowani przez szkoły teatralne to:

Dorota Szperlak – AST w Krakowie, filia we Wrocławiu

Kinga Zygmunt – AST w Krakowie, filia we Wrocławiu

Małgorzata Kozłowska – AT w Warszawie

Katarzyna Mazur – Wydz. Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, AT w Warszawie

Damian Sosnowski – AST w Krakowie

Marta Wiśniewska – Szkoła Filmowa w Łodzi

W Konkursie śpiewać można w dowolnym języku, niekoniecznie po polsku. Obowiązuje jednak Kanon Piosenki Aktorskiej: w trosce o poziom repertuarowy i po to, żeby osadzić konkurs w rejonach stylistycznych właściwych tradycji Przeglądu, jedna spośród wykonywanych piosenek musi pochodzić ze spuścizny Jacques’a Brela, Bertolta Brechta, Nicka Cave’a, Serge’a Gainsbourga, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Toma Waitsa, Kurta Weilla, Włodzimierza Wysockiego albo z repertuaru Edith Piaf lub Czesława Niemena.

II Etap Konkursu odbędzie się w tym roku w dniu 16 marca w Imparcie we Wrocławiu. Późnym wieczorem tego samego dnia dowiemy się, kogo Rada Artystyczna zakwalifikowała do Finału.

Każdy z finalistów otrzyma za wejście do Finału nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych.

Finał Konkursu będzie miał miejsce w Capitolu w dniu 23 marca 2018 r.

Decyzją Jury przyznana zostanie Grand Prix 39. PPA – statuetka Tukan Złoty oraz 25 tysięcy zł, dziennikarze przyznają statuetkę Tukana Dziennikarzy, obecna na Koncercie Finałowym publiczność wybierze laureatkę lub laureata Tukana Publiczności.

Stowarzyszenia Autorów ZAiKS przyzna nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych za najlepsze wykonanie polskiej piosenki, a Niemiecko-Polskie Towarzystwo Kulturalne Polonica – 3 tysiące zł wraz z zaproszeniem do udziału w Festiwalu Rock & Chanson w Kolonii.

Tekst: Capitol  J.Kiszkis

25 lecie Słownika Polsko-Polskiego

Program „Słownik Polsko-Polski” w 2018 roku obchodzi 25. lecie.

W tym czasie nagrano ponad 400 odcinków tego programu. Profesor dr. hab. Jan Miodek , wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego od ponad pół wieku uczy Polaków poprawnej polszczyzny. W czasie trwania programu odpowiada na pytania widzów Polonii z całego świata. Gratulacje dla prof. Miodka i całego Zespołu TVP  Wrocław tworzącego ten program.

 

Camille laureatką La Victoire de la musique

Camille została laureatką jednej z najważniejszych nagród muzycznych we Francji – La Victoire de la musique, odpowiednika Grammy i Brit Award. 
Artystka wystąpi na tegorocznym Przeglądzie Piosenki Aktorskiej już 18 marca, można jeszcze kupić bilety na jej koncert – na stronie www.ppa.wroclaw.pl. To pierwszy występ Camille w Polsce i we wschodniej części Europy. 

Do Wrocławia przyjedzie z materiałem z

nagranej w ubiegłym roku płyty „OUÏ”. Album, zarejestrowany w XIV-wiecznym klasztorze w Awinionie, jest olśniewającą mozaiką folkowych piosenek, hymnów, ballad, kołysanek i popisów a capella. Krótko przed nagraniem  Camille urodziła swoje drugie dziecko. „Macierzyństwo sprawiło, że zapragnęłam opowiedzieć o wiośnie życia” – opowiada artystka. I wspomina swojego zmarłego niedawno ojca: „To on rozkochał mnie w muzyce. I to dla niego śpiewam, najpiękniej, jak potrafię, mając nadzieję, że usłyszy te piosenki, gdziekolwiek teraz jest”.

Rodowita paryżanka, świetnie wykształcona (studiowała literaturę i politologię), głęboko zakorzeniona we francuskiej kulturze muzycznej, w rodzinnej Francji Camille jest gwiazdą, której płyty regularnie trafiają na czołówki zestawień bestsellerów. Jej wdzięk, muzykalność i głos – naturalny, łagodny, niezbyt wielki – inspirują kompozytorów odpowiedzialnych za ścieżki dźwiękowe światowych produkcji filmowych. Np. samego Hansa Zimmera, który dwa lata temu poprosił ją o zaśpiewanie kilku piosenek w animowanym filmie „Mały książę” wg książki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego.
Les Victoires de la musique – „muzyczne zwycięstwa” – przyznawane są we Francji od ponad 30 lat. Camille otrzymała tę nagrodę za najlepszy koncert, spektakl muzyczny i tournée 2017 roku. Zadedykowała ją „wszystkim kobietom biegnącym z wilkami”.

Tekst:Capitol