Plany Muzeum Miejskiego na 2018r.

 

Dzis w Muzeum Teatru odbyla sie konferencja prasowa na ktorej podsumowano rok 2017 i zapowiedziano nowe wystawy w 7 oddzialach Muzeum Miejskiego we Wroclawiu.
Nowe wystawy , które zapowiedział dyrektor Łagiewski to:
Rok 2018 w Muzeum Miejskim Wrocławia
Wystawy w toku:
do 25 lutego można jeszcze oglądać Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko, Muzeum Historyczne, Pałac Królewski, – warto !!!

WYOBRAŹNIA I RYGOR. Polska sztuka współczesna z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich, Muzeum Historyczne, Pałac Królewski, do 25 lutego

Elżbieta Terlikowska. Teatro Ricordi, Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, do 25 lutego

Ewa Paradowska – Weszler. Miękkie medium
Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Stary Ratusz
12 stycznia – 25 lutego
Profesor Ewa Maria Poradowska-Werszler zajmuje się sztuką włókna, malarstwem, aranżacją wnętrz, pracą naukowo-dydaktyczną i publicystyką. Z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej w Sali Wielkiej Starego Ratusza zaprezentowany zostanie wybór tkanin wykonanych w okresie od ostatniej dekady XX wieku do 2017 roku.

Włodzimerz Kałdowski
Muzeum Historyczne, Pałac Królewski
marzec – kwiecień
Włodzimierz Kałdowski, fotograf i filmowiec, urodził się w Bydgoszczy w 1923 roku. Do Wrocławia przyjechał na studia, które ukończył w 1953 r. na Politechnice Wrocławskiej .Z okazji 95 urodzin fotografa w marcu 2018 roku odbędzie się wystawa jego fotografii głównie poświęconych Wrocławiowi, część z nich będzie prezentowana po raz pierwszy.

DALI WARHOL – GENIUSZ WSZECHSTRONNY
Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, południowe skrzydło Pałacu Królewskiego
Otwarcie – marzec/kwiecień
Wystawa dotyka tajemnicy sukcesu artystów, zadaje pytanie o podobieństwa i różnice, konfrontuje odwiedzającego z własnymi wyobrażeniami o pieniądzach i sławie..

Stanisław Kukla. Malarz na uboczu
Muzeum Historyczne, Pałac Królewski
25 maja – 29 lipca
Wystawa poświęcona mało znanej twórczości Stanisława Kukli (1919 – 1992), pochodzącego z okolic Rawicza malarza wrocławskiego, który w latach 1947–1951 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu pod kierunkiem Eugeniusza Gepperta i Emila Krchy,Tworzył portrety, widoki miejskie Wrocławia, Śląska, Niemiec, Rosji i Włoch oraz motywy wiejskie, martwe natury z kwiatami, a także sceny rodzajowe.

Gertrud Staats
Muzeum Historyczne, Pałac Królewski
22 czerwca do 30 grudnia
Wystawa poświęcona twórczości Gertrud Staats (1859 – 1938) najwybitniejszej wrocławskiej i śląskiej malarki pejzażystki przełomu XIX/XX w. W 1878 rozpoczęła naukę malarstwa w pracowni Adolfa Dresslera wybitnego pejzażysty wrocławskiego. W swoich pejzażach ukazywała widoki natury malowane w plenerze alpejskim, karkonoski i nadodrzańskim – ukwiecone łąki, fragmenty leśne, grupy drzew, drogi, chałupy wiejskim i potoki oraz krajobrazy górskie. Na wystawie znajdą się obrazy pochodzące z kolekcji prywatnych oraz muzealnych z Polski i Niemiec.

Marcus von Gosen. Z miłości do zwierząt i sztuki
Muzeum Historyczne, Pałac Królewski
Sierpień – grudzień
Marcus von Gosen urodził się w 1913 roku we Wrocławiu, w rodzinie o głęboko zakorzenionych tradycjach artystycznych. Jego ojcem był artysta rzeźbiarz Theodor von Gosen. Prace Markusa von Gosena są połączeniem miłości do zwierząt i miłości do sztuki.

100-lat temu odzyskano niepodległość
Muzeum Militariów, Arsenał Miejski
kwiecień – listopad
W 2018 roku mini 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Wrocławskie Muzeum Militariów wspólnie z Muzeum Sztuki Medalierskiej zorganizują wystawę poświęconą temu zagadnieniu. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną zabytki związane z polską walka o wolność i rokiem 1918, w tym broń, mundury, pamiątki patriotyczne odznaczenia oraz medale. Wystawa będzie jednym z czołowych wydarzeń rocznicy 100 – lecia odzyskania niepodległości we Wrocławiu.

Nowy Targ
Muzeum Archeologiczne, Arsenał Miejski
Otwarcie – grudzień
Wystawa poświęcona zakończonym badaniom archeologicznym prowadzonym we Wrocławiu przy Nowym Targu, które stały się archeologiczna sensacją Wystawa będzie pierwszą, długo oczekiwaną, prezentacją przedmiotów odkrytych podczas tych badań.