IV Edycja ,,Wystawa psów domowych’’  Fundacji Księcia Laurenta w Brukseli

Fundacja Księcia Laurenta powstała w 1996 roku w Belgii. Działa na terenie Brukseli, Antwerpii, Gent,  Seraing, Hornu. Fundacja Rocznie pomaga około 12.000 zwierząt – w szczepieniach, leczeniu, hospitalizacji, kastracji etc.  

Na Wystawę zorganizowaną  14.10.2017 przybyła Księżna Claire  wraz z trojgiem dzieci Louise, Nicolas i Aymeric. Jako Goście Honorowi zasiedli również  Madame la Baronne Janine Delruelle, Prezes Fundacji Księcia Laurenta oraz inni Szanowni Goście.

Odbył się pokaz umiejętności psa policyjnego – owczarka niemieckiego.

Jury składające się między innymi Madame Silvay, Komisarz Policji w Brukseli, doktor Bleke Lannoy wyłonili i przyznali III nagrodę naszej rodaczce z Warszawy Pani Dorocie z pieskiem 3 letnim Kleksem. Dorota i Jeremy  zaprezentowali dwa pieski Obi 4 lata i Kleksa 3 lata, który został udekorowany medalem.

Fundacja również pomaga bezdomnym opiekunom ze zwierzętami, których przygarnia i organizuje schronienie na zimę.

Tekst i zdjęcia: Yvette Popławska / Belgia

„Przystanek Historia” w Ambasadzie RP w Brukseli

Kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek Historia” zostało zorganizowane we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej (IPN) w salonach Ambasady 15.10.2017 r.

Program wydarzenia obejmował m.in.

  • wykład Arkadiusza Ciska       pt. ”Wkład Polaków w doprowadzenie do zakończenia II Wojny Światowej”;
  •  pierwszy zagraniczny pokaz i interpretacja filmu „Niezwyciężeni”, którą prowadził Rafał Pękala;
  • prezentację I tomu książki dr Witolda Wasilewskiego „Mord w Lesie Katyńskim” , „Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951–1952”, oraz
  • prezentację Anny Miszczyk projektu „Archiwum pełne pamięci”.   Na Wydarzenie przybyła liczna Polonia belgijska.

Wszyscy z Państwa, którzy posiadają wiedzę oraz  materiały z czasów II Wojny Światowej / pamiątki, korespondencje, zdjęciach, filmy o osobach zmarłych i żyjących  oraz inne, proszeni są o zgłoszenie do:  app@ipn.gov.pl

Recenzja Yvette Popławska / Belgia

Wystawa malarstwa Marty Kunikowskiej – Mikulskiej

W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Brukselii 14 października została uroczyście otwarta wystawa malarstwa ” And I dreamt of painting”  Marty Kunikowskiej – Mikulskiej. Malarka otrzymała  honorowe  wyróżnienie   Fundacji  im.  Franciszki  Eibisch.

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej powstała jako jedna z pierwszych galerii prywatnych w Polsce. Posiada salony ekspozycyjne w Warszawie, Poznaniu oraz imponujące i prężnie działające od 5 lat w Brukseli.

W 2015 roku Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej została wyróżniona prestiżowym tytułem Ambasadora Polskiej Gospodarki w kategorii Marka Europejska nadanym przez Business Center Club we współpracy z Ministerstwem Gospodarki.

Galeria od ponad 25 lat prezentuje współczesne malarstwo sztalugowe, grafikę, rysunek i rzeźbę.

Recenzja Yvette Popławska – Belgia