Wojciech Bógdał Sportowcem Dnia

Pierwszy polski złoty medalista The World Games 2017 – motoparalotniarz Wojciech Bógdał, otrzymał tytuł Sportowca Dnia od Międzynarodowego Stowarzyszenia The World Games (IWGA).

 Ceremonia wręczenia tytułu odbędzie się o godzinie 19.45 w strefie kibica The World Games Plaza, zlokalizowanej na placu Wolności.

Wczoraj, w zawodach na lotnisku w Szymanowie nie miał sobie równych. To kolejny sukces tego zawodnika po triumfie w mistrzostwach Europy i świata. Na najniższym stopniu podium stanął inny z naszych reprezentantów Marcin Biernat. Polaków rozdzielił tylko reprezentant Tajlandii Kittiphop Phrommat.

– To było wspaniałe doświadczenie, móc wystartować przed tak liczną publicznością. Widziałem, że to co pokazaliśmy wraz z innymi zawodnikami bardzo się podobało. Od roku przygotowywałem się właśnie do tego startu. Wiedziałem, że chcę być co najmniej na podium, ale przyjechałem walczyć o złoto. To marzenie się spełniło – mówił w trakcie dzisiejszej konferencji Wojciech Bógdał, który na co dzień godzi pełną sukcesów karierę sportową ze studiowaniem na Politechnice Warszawskiej.  Po zakończeniu ceremonii wręczenia tytułu Sportowca Dnia, na scenie w strefie kibica wystąpi Hoodoo Band. Strefa jest czynna codziennie od 15.00 do 23.00.

Koncerty w kolejnych dniach:

25.07 – Grubson

26.07 – Kaufland Athletes’ Party – Chase & Status

27.07 – Electro Acoustic Beat Session (gościnnie Waldemar Kasta, Bitamina i Hades)

28.07 – Joint Venture Sound System, Vavamuffin

29.07 – Rebeka

Udział we wszystkich koncertach i wydarzeniach w strefie kibica jest bezpłatny.

The Words Games 2017

We Wrocławiu od czwartku 20 lipca trwają 10 jubileuszowe Igrzyska w sportach nieolimpijskich. Pierwszy dzień to oprócz bardzo spektakularnej ceremonii otwarcia, dwie konferencje oraz zaprzysiężenie polskiej reprezentacji.

W pierwszej konferencji 10 TWG, która  odbyła się w ratuszu uczestniczyli  Rafał Dutkiewicz – Prezydent Wrocławia, Jose Perurena – Prezydent International World Games Association, Joachim Gossow – Dyrektor Wykonawczy International World Games Association, Marcin Przychodny – Prezes Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017. Tematem konferencji była  idea igrzysk,  koszty imprezy, przygotowanie całego przedsięwzięcia oraz sprawy biletów i partnerów medialnych, którzy  od kilku dni realizują transmisje  internetowe  i telewizyjne. Kolejnym punktem bardzo napiętego pod względem wydarzeń dnia, było ślubowanie reprezentacji Polski na The World Games 2017 we Wrocławskim Centrum Kongresowym.

Przedstawiciele wszystkich dyscyplin, łącznie ponad 218 zawodników w biało-czerwonych barwach, odebrało nominacje z rąk  ministra sportu i turystyki Witolda Bańki oraz olimpijki Renaty Mauer-Różańskiej. Każdy zawodnik  składając  podpis na jednej z dwóch pamiątkowych tablic i ślubując, czuł podniosłą atmosferę tej chwili. Wszyscy zawodnicy po ślubowaniu zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. Kolejnym punktem dnia była  konferencja na Stadionie Wrocławskim. Pojawili się na niej Rafał Dutkiewicz – prezydent Wrocławia, dr Thomas Bach – przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego , Jose Perurena – prezydent International World Games Association oraz Andrzej Kraśnicki – prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.


„To największa impreza w historii w Polsce, ale nie pierwsza, jaką tu mieliście. Słyniecie z tego, że są dobrze organizowane i nie dziwię się, że powierza się wam kolejne. Jesteście jako kraj godni zaufania” – podkreślił dr Thomas Bach – przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Wszyscy widzowie czuli wielkie emocje ceremonii otwarcia. Scenarzysta i reżyser  Krzysztof Materna do końca nie ujawniał szczegółów spektaklu a to spowodowało,  że miłych zaskoczeń tego wieczoru nie brakowało. Byliśmy świadkami prezentacji historii Wrocławia, przemarszu ekip rywalizujących w trakcie olimpiady ale również występu muzycznych gwiazd. Trzy sceny i 400 artystów – tak w liczbach prezentowała się ta uroczystość. Wystąpili m.inn. Kamil Bednarek, Dawid Kwiatkowski, Natalia Sikora oraz  Igor Herbut z zespołem Lemon. Towarzyszyła im Orkiestra Symfoniczna Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Muzycznie bardzo udanie zaprezentowali się artyści Teatru Capitol a utwory ze spektaklu ” Liżę twoje serce” w nowych aranżacjach nabrały nowego wyrazu. Oczywiście nie mogło zabraknąć hymnu TWG, który wykonała Kasia Stankiewicz z zespołem Varius Manx. Na scenie pojawiła się również orkiestra symfoniczna pod batutą Radzimira Dębskiego.


The World Games to bardzo duża impreza i jak poinformował rzecznik prasowy imprezy Kacper Cecota, do obsługi medialnej zgłosiło się 850 dziennikarzy z 60 krajów. Najliczniejszą grupą  są przedstawiciele polskich mediów, a z  zagranicznych ekip najwięcej dziennikarzy przyjechało z Niemiec, Czech i… Kolumbii, która była gospodarzem poprzedniej edycji TWG. Igrzyska potrwają do 30 lipca a wstęp na niektóre dyscypliny jest darmowy.   Zachęcamy do uczestnictwa,  by oprócz dobrej zabawy i sportowej rywalizacji stać się częścią tego historycznego wydarzenia.

Tekst i zdjęcia  Mariusz Kunicki – oddzial Opole

Gitarą i … w Borowicach

 

Tradycyjną „Sielanką o domu” rozpoczęło się 29 spotkanie z poezją śpiewaną na borowickiej polanie. „Gitarą i…” to jedno z najważniejszych wydarzeń poetyckich w kraju, które od lat gromadzi słuchaczy z całej Polski. W piątkowy wieczór pomimo dość niskiej temperatury i przelotnych opadów deszczu pod sceną zgromadziły się prawdziwe tłumy. Więcej w materiale filmowym.