Millennium Docs Against Gravity we Wroclawiu

14. edycja Millennium Docs Against Gravity zagości we Wrocławiu już między 12 a 21 maja. Jak co roku częścią wrocławskiej odsłony festiwalu będzie Grand Prix Dolnego Śląska. 14 filmów dokumentalnych z całego świata powalczy o Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3 000 euro. 
 
 
Do dolnośląskiej nagrody nominowane zostały jedne z najciekawszych tytułów 14. edycji festiwalu – wśród nich m.in. nowe filmy Ulricha Seidla („Safari”) i Siergieja Łoźnicy („Austerlitz”), nominowany do Oscara obraz „Nie jestem twoim murzynem” Raoula Pecka czy poruszający portret charyzmatycznego niemieckiego artysty i teoretyka sztuki Josepha Beuysa („Beuys. Sztuka to rewolucja” w reżyserii Andresa Veiela).
Pełna lista filmów nominowanych do Grand Prix Dolnego Śląska: http://docsag.pl/pl/contest/grand-prix-dolnego-slaska/?dist=wroclaw
O tym, który tytuł zostanie tegorocznym zdobywcą Grand Prix zadecyduje Jury w składzie: Agnieszka Wolny-Hamkało, Robert Gonera i Konrad Imiela. Imiela to aktor i reżyser, od 2006 roku kierujący Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, a w latach 2006-2013 także wrocławskim Przeglądem Piosenki Aktorskiej. Gonera, kolejny w tegorocznym składzie jurorskim aktor, zagrał w kilkudziesięciu filmach (m.in. „Samowolka” Feliksa Falka, „Dług” Krzysztofa Krauzego, „Big Love” Barbary Białowąs), był współzałożycielem Dolnośląskiego Forum Filmowców i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Scenarzystów INTERSCENARIO. Wolny-Hamkało – poetka, pisarka i publicystka – jest autorką m.in. książek („Lonty”, „Gospel”, „Ani mi się śni”) i szkiców poetyckich („Inicjał z offu”) oraz powieści „Zaćmienie” i „41 utonięć”. Ich decyzję poznamy 20 maja podczas gali wręczenia nagród w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Jazz nad Odrą 2017

Legendy polskiego jazzu i wschodzące gwiazdy, giełda fonograficzna, jazz na statkach i wiele muzycznych inspiracji – od swingu, folku i hip-hopu po muzykę filmową. Wielkim finałem trwającego od środy 53. Jazzu nad Odrą, będzie Światowy Dzień Jazzu Polskiego. Pod hasłem POLISH JAZZ – YES! świętować będziemy na czterech scenach (w Imparcie i na placu Społecznym), a nawet na Odrze! Dostępne są ostatnie bilety na festiwal. Na koncerty w Imparcie obowiązuje jeden bilet całodniowy. Wstęp na koncerty w Przestrzeni Kreatywnej na placu Społecznym jest wolny.

 fot. Sławek Przerwa

Od godziny 15:00 do późnej nocy na czterech scenach Impartu i w Przestrzeni Kreatywnej na placu Społecznym wystąpi kilkanaście znakomitych polskich zespołów. Wśród nich m.in. Zbigniew Namysłowski Quintet, Cracow Jazz Collective, Eskaubei & Tomasz Nowak Quartet ft. Mr. Krime, Magda Zawartko i Grzegorz Piasecki, Jachna/Tarwid/Karch Trio, Kuba Stankiewicz z zespołem Echoes of Heroes, a także Tęgie ChłopyPiotr Wojtasik wspólnie z m.in. Leszkiem Możdżerem zaprezentują projekt Tribute to Akwarium. Usłyszeć będzie można także specjalny program poświęcony genialnemu perkusiście Buddiemu Richowi, przygotowany przez Zbigniewa Lewandowskiego.