Czarownice na 38. PPA

Autor: Maria Nawrot

     Czarownice z Chwaliszewa to chór kobiet , który powstał jako protest z okazji ostatnich wydarzen parlamentarnych i odnoszą się do opowieści o chwaliszewiance oskarżonej o czary i spalonej na stosie. Kobieta rzekomo zatruła wodę w kilku browarach, przez co mieszkańcom Chwaliszewa zaszkodziło piwo. Stos z 1511 r. zapoczątkował na ziemiach polskich czas polowań na czarownice. W ciągu dwustu kolejnych lat w samym tylko Poznaniu zabito 40 kobiet.

Ewy Łowżył jest artystką, fotografką. Nad Wartą na Chwaliszewie obecnej dzielnicy Poznania wraz z mężem prowadzi mobilne centrum kultury KontenerART. Dziś na scenie wrocławskiego Impartu w ramach 38 PPA grupa ponad 30 kobiet zaśpiewa swoje protest – songi. Są zadziwiająco szczere, agresywne i ukazujące budzącą się świadomość siły kobiet w każdym wieku. Malina Prześluga-Delimata w tekście Czarnego Protestu pisze:

Popatrz na mnie, w oczy prosto
Jestem Twoją matką, siostrą
Jestem Twoją córką, żoną
Stoję z głową podniesioną
Milion nas tak teraz stoi
Żadna z nas już się nie boi

Nie należy lekceważyć kobiet. Pracowały na traktorach i podnosiły kraj z ruin. Dzisiaj chcą stanowić o sobie.

Jamie Cullum – rewelacyjny koncert 38. PPA

Autor : Maria Nawrot

Jamie Cullum – rewelacyjny koncert najpopularniejszego jazzmana świata. Byłam na konferencji prasowej , na której Jamie mówił, ze śpiewa tak jak czuje. Wydawał się skromnym młodym człowiekiem. Tymczasem na koncercie okazał się prawdziwym dynamitem. Rockowo-jazzowe utwory grane brawurowo na fortepianie z towarzyszeniem sekcji dętej porwały publiczność, która na stojąco śpiewała, tańczyła i wtórowała wykonawcy. W pewnym momencie gdy wszyscy podskakiwali w równym rytmie włączył się mój budowlany charakter i zaczęłam w pamięci obliczać wsporniki balkonu rozglądając się za drogami ewakuacyjnymi. Na szczęście budynek ocalał a ja mogłam w całości zachwycać się maestrią wykonania utworów. Nie zabrakło wbiegania na fortepian, schodzenia do publiczności i wędrowania po sali, co publiczność przyjęła aplauzem. Niewątpliwie był to koncert wyjątkowy, przede wszystkim z powodu niewiarygodnego wyczucia rytmu, wspaniałemu głosowi i bezpretensjonalnemu sposobowi bycia na estradzie. Publiczność  pokochała go od razu. Dawno nie byłam na tak dobrym koncercie .