Forum Inżynierskie DOIIB Krotoszyce 2016

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Forum Inżynierskiego zorganizowanego przez Dolnośląską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa w Krotoszycach pod Legnicą. W tym roku inżynierowie dyskutowali na temat projektu nowego prawa budowlanego. Gościem forum byli m. in. Tomasz Żuchowski podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa oraz Jacek Szer Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

II Kongres Samorządowy

        W środę 12 października w Hali Stulecia we Wrocławiu odbył się II Dolnośląski Kongres Samorządowy „Edukacja – Gospodarka – Przyszłość”. W wydarzeniu wzięło udział ponad pół tysiąca samorządowców, przedstawicieli administracji rządowej, dziennikarzy, przedsiębiorców i działaczy organizacji pozarządowych z Dolnego Śląska. Gospodarzem kongresu był marszałek Cezary Przybylski, a poprowadził go znany dziennikarz, Piotr Kraśko.

Miedzynarodowy Festiwal Gitarowy Guitar Masters

Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe organizuje w dniach 21 pazdziernika -16 listopada Miedzynarodowy Festiwal Gitarowy Guitar Masters. Pomysłodawcą i Dyrektorem Artystycznym imprezy jest Krzysztof Pełech, wybitny gitarzysta klasyczny. W 10 koncertach wystapi 140 artystów z Polski i zagranicy. W puli nagród jest suma 60 tys euro. W II etapie przesłuchan wystąpi 59 gitarzystów z 800 zgłoszonych do konkursu.Plan festiwalu na www.guitarmasters.pl. Bilety do kupienia na www.tbox24.pl. Na koncerty Berty Rojas i Sceny Młodych wstęp wolny.

Nowa wystawa w Galerii Miejskiej we Wrocławiu

   ” Obcy chcą być dobrzy” to nowa indywidualna wystawa Krzysztofa Skarbka w Galerii Miejskiej we Wrocławiu. Krzysztof Skarbek Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu gdzie otrzymał dyplom z malarstwa w roku 1985. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ściennym, filmami wideo i akcjami multimedialnymi. Pracuje również na ASP we Wrocławiu w pracowni Malarstwa i Rysunku. Po ukończeniu studiów brał udział w około 120 wystawach zbiorowych i festiwalach w kraju i za granicą. Zorganizował 30 wystaw indywidualnych, nakręcił 23 filmy autorskie, a także zrealizował kilkanaście przedstawień plastyczno-dźwiękowych. Zajmuje się również scenografią teatralną i filmową.

Liżę Twoje serce – premiera w Capitolu

Pierwsza premiera nowego sezonu na Dużej Scenie to sztuka Tomasza Mana i Agnieszki Glińskiej „Liżę twoje serce”. Reżyseruje Agnieszka Glińska, muzykę piszą Marcin Januszkiewicz i Mariusz Obijalski, scenografię i kostiumy projektuje Magdalena Maciejewska, choreografię tworzy Weronika Pelczyńska. Autorem plakatu jest Ryszard Kaja.

Rzecz dzieje się we Wrocławiu w 1945 roku. Młoda Cyganka (Helena Sujecka) desperacko szuka swojego ukochanego, Cygana ze złotym zębem (Artur Bocheński), i spotyka po drodze niezwykłe – a przecież w tamtym czasie i miejscu oczywiste – postaci. Nikt nie jest tu u siebie, wszyscy próbują ułożyć sobie życie w mieście wśród morza ruin: szabrownicy, profesorowie ze Lwowa, żydowscy aktorzy.

Cygance towarzyszy spotkana na dworcu Dziewczyna (Ewa Szlempo) – obie wyjdą z tej przygody całkowicie odmienione. Oglądamy miasto ich oczami, bo to jest „opowieść dziewczyńska” i po dziewczyńsku charakterna. Wędrują kierowane kolejnymi wskazówkami,  od dworca przez szaber-plac, czyli Plac Grunwaldzki, zoo, „czerwony dywan” z pokruszonych cegieł na placu Wolności, Rynek, cygański pogrzeb. Pomagają wyciągać niemieckie dziecko z ruin, ugotować profesorostwu ze Lwowa głowę żyrafy, kradną plecak pełen złota i kupują żydowski teatr.

Jest to też historia o niespełnionej miłości (co nie musi być tak tragiczne, jak wydawałoby się na pozór) i o tym, że życie zawsze wygrywa ze śmiercią, opowiedziana z wielką czułością dla ludzkich słabości i dla miasta, w którym każdy kiedyś był obcy.