Wrocławski Orszak Trzech Króli

 

Tradycyjnie, jak co roku, 6 stycznia przez centrum Wrocławia przeszedł Orszak Trzech Króli. Ruszył z Ostrowa Tumskiego. Na trasie młodzież przedstawiała scenki jasełkowe. Można było zobaczyć króla Heroda, chór anielski czy walkę aniołów z diabłami. Rynek zmienił się w Betlejem, gdzie pielgrzymi pokłonili się Świętej Rodzinie. W tym roku wydarzenie odbywało się pod hasłem „Nade wszystko miłosierdzie”. Wrocławianie tłumnie przybyli celebrować to święto. Było nas ponad 20 tysięcy.

ZOO na ratunek

15 stycznia o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Afrykarium odbędzie się kolejne spotkanie ZOO NA RATUNEK. Tym razem odbędziemy podróż po nieznanych obszarach Wietnamu i Laosu. Jednym z nielicznych badaczy tego regionu jest Pan Radosław Ratajszczak. Prezes Wrocławskiego Zoo od wielu lat bierze udział w ekspedycjach i badaniach naukowych w tym rejonie świata. Jest członkiem elitarnej Saola Working Group powstałej przy Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, pracującej na rzecz ratowania jednego z najbardziej zagrożonych wyginięciem dużych ssaków na Ziemi jakim jest saola (Pseudoryx nghetinhensis).

To zwierzę kopytne, o dosyć dużych rozmiarach (waży ok. 90 kg), odkryte dopiero w 1992r. Dotychczas tylko kilkakrotnie natrafiono na jej ślady. Istnieje także kilka zdjęć i krótki filmik. Żyje w tropikalnym lesie, w bardzo niedostępnym regionie Wietnamu graniczącym z Laosem. Szacuje się, że jej liczebność jest bardzo niska. Naukowcy opracowali plan ratowania saoli poprzez badania i ochronę w naturalnym środowisku oraz jej hodowlę w centrum badawczym w Wietnamie.

Drugim tajemniczym i niedawno odkrytym (rok 2005) zwierzęciem, o którym opowie nam Prezes Ratajszczak, jest laotański szczur skalny (Laonastes aenigmamus). Jest on jedynym przedstawicielem rodziny Diotoyidae uznawanej do tej pory za wymarłą przed 11 mln lat. Czyli jest tzw. żywą skamieliną! Ten gryzoń, podobny bardziej do wiewiórki niż szczura to gatunek endemiczny dla Laosu, zagrożony wyginięciem przez niszczenie siedlisk i kłusownictwo. W  zeszłym roku wrocławskie i praskie zoo zorganizowały ekspedycję badawczą do Laosu. Na piątkowym spotkaniu przedstawione zostaną unikatowe zdjęcia laotańskiego szczura skalnego oraz wyniki przeprowadzonych badań.

Aby wziąć udział w kolejnej edycji ZOO NA RATUNEK należy wpłacić co najmniej 10 zł (zachęcamy do większej hojności!) na specjalnie przez nas otwarte konto bankowe: 98 1020 5226 0000 6902 0529 7371 z dopiskiem AZJA. Całość wpłat zostanie przekazana na projekty ochrony zwierząt w Wietnamie i Laosie prowadzone przez ZOO Wrocław. Przy okazji spotkania będzie można zwiedzić Afrykarium, które w piątki otwarte jest do 20.00. Czekamy na Państwa od 16.00 w Punkcie Obsługi Klienta przy głównym wejściu do zoo!”

 

 

Etyka w wykonywaniu zawodów zaufania publicznego

Podczas II Konferencji Programowej Delegatów na Zajazd DOIIB, która odbyła się 12 grudnia 2015r w Hotelu Wrocław, wykład „Etyka  w wykonywaniu zawodów zaufania publicznego ze szczególnym uwzględnieniem  zagadnienia odpowiedzialności”wygłosił dr hab. Jan Wadowski, członek Zespołu Antropologii Filozoficznej i Etyki Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych Politechniki Wrocławskiej.