Karta Dużej Rodziny w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach

 

TANIEJ DLA DUŻYCH RODZIN W MUZEUM PAPIERNICTWA

Miło nam poinformować, że Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju jako pierwsze muzeum na Dolnym Śląsku przystąpiło do Programu Karty Dużej Rodziny!
Bardzo zależy nam na tym, aby z naszej oferty muzealnej mogło skorzystać jak najwięcej rodzin wielodzietnych. Mając to na uwadze, zdecydowaliśmy się na przyznanie 30-procentowej zniżki na bilety wstępu do naszego Muzeum oraz na warsztaty czerpania papieru. Oprócz kartek z magicznym znakiem wodnym prezentującym św. Piotra oraz pachnących lawendą arkuszy papieru, uczestnicy warsztatów mają również okazję do odbicia własnej dłoni w masie papierniczej.
Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Wydawana jest bezpłatnie każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci – do 18. roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Kartę przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek członka rodziny wielodzietnej. Jej posiadacze mają możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju.
Te szczególne uprawnienia przyznawane rodzinom wielodzietnym realizowane są w ramach rządowego Programu dla rodzin wielodzietnych.
Więcej o tym na https://rodzina.gov.pl/duza-rodzina/karta-duzej-rodziny

Zapraszamy!
Marta Nowicka
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Pomidory faszerowane

Cenny składnik pomidorów – antynowotworowy likopen

Likopen to naturalny barwnik, dzięki któremu pomidory mają intensywnie czerwony kolor. Ale spore jego ilości znajdują się również w żółtych odmianach tych warzyw. Likopen to najsilniejszy antyutleniacz z całej grupy karotenoidów – związków, do których należy również wspomniany wcześniej beta-karoten. Dieta bogata w likopen zapobiega zawałom serca i rozwojowi miażdżycy. Dowiedziono również, że pomidory hamują proces zwyrodnienia plamki żółtej, które jest jedną z przyczyn utraty wzroku po 65. roku życia. Badania wykazują jednak, że likopen najskuteczniej przeciwdziała nowotworowi prostaty. Panowie regularnie jedzący pomidory są o 34 proc. mniej narażeni na rozwój tej choroby.Codziennie powinniśmy zjeść jednego pomidora lub talerz zupy pomidorowej. W ten sam sposób podziałają również dwie łyżki keczupu albo szklanka soku.

Pomidory faszerowane pieczarkami i ryżem

6 pomidorów,
1 torebka ryżu,
250 gr pieczarek,
1 cebula,
sól, pieprz,
zioła prowansalskie,
oregano,
1 ząbek czosnku,
olej,
cukier

Ryż ugotować w/g instrukcji na opakowaniu. Pieczarki umyć i pokroić w plasterki. Cebulę obrać , pokroić w kostkę. Przesmażyć na rozgrzanym oleju cebulę , dodając pieczarki. Wymieszać wszystkie składniki doprawiając ziołami, pieprzem i solą.
Pomidory umyć, ściąć czubki i wydrążyć łyżeczką miąższ. Do każdego pomidora wsypać szczyptę cukru. Gotową masą napełniać wydrążone pomidory.
Brytfannę wysmarować tłuszczem i nakładać gotowe pomidory. Podczas pieczenia podlać lekko wodą.
Piec w piekarniku nagrzanym do 200 st. przez 15 minut, później zmniejszyć temp. do 180 st. i piec 5 minut.
Z miąższu można zrobić szybki sos. Dodać sól, pieprz, cukier i bazylię. Gotowym sosem można polać upieczone pomidory.
Smacznego !