Archiwum kategorii: Polityka

Polsko-Niemieckie Dni Mediów we Wrocławiu

Polsko-Niemieckie Dni Mediów odbyły się w dniach 13-14 czerwca 2019 r. pod hasłem „Czy Europa się rozpada?”. Dziennikarze i politycy rozmawiali o zmianach na scenie politycznej państw członkowskich Unii Europejskiej.

Tematy warsztatów koncentrowały się wokół najważniejszych tematów dziennikarskich i politycznych w Polsce i Niemczech: zmian w środowisku medialnym, tematyki energetycznej, framingu czy big data.

Uroczystym akcentem Dni Mediów jest wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Podczas posiedzeń jury w Warszawie i Berlinie w marcu jury nominowało 27 prac. Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród odbyło się w czwartek wieczorem podczas Gali zorganizowanej przez gospodarza, Województwo Dolnośląskie, w Zamku Topacz pod Wrocławiem.

Zwycięzcami XXII Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckego są:

Kategoria Prasa: „Uchodźcze dzieci dużo rozumieją”. Urszula Ptak (Krytyka Polityczna)
Kategoria Radio: „Fahrraddiebe – Folge 4”. Pia Rauschenberger (Deutschlandfunk Nova)
Kategoria Telewizja: „Gott – Ehre – Vaterland. Polens Nationalisten marschieren“. Natalie Steger, Milena Drzewiecka (Phoenix Dokumentationen)
Kategoria Multimedia: „Polnische Jugend: Karriere unter Tage“. Helene Bienvenu, Kasia Strek (Cafébabel – das Europamagazin)
Kategoria „Dziennikarstwo na Pograniczu“: „W domu mówimy po polsku”. Małgorzata Jurgiel (Redakcja publicystyki, Polskie Radio Szczecin S.A).

Uroczystość uświetniła swoim występem doskonała wrocławska wokalistka Natalia Lubrano.

Fundatorami Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius i Fundacja Roberta Boscha oraz sześć regionów partnerskich: trzy województwa – dolnośląskie, zachodniopomorskie i lubuskie – i trzy kraje związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia.

Podczas Gali Marszałek Cezary Przybylski przekazał pałeczkę Dni Mediów i tym samym organizację Polsko-Niemieckich Dni Mediów 2020 Sekretarzowi Stanu i Pełnomocnikowi kraju związkowego Brandenburgia ds. mediów i stosunków międzynarodowych Thomasowi Kralinskiemu. Kralinski zaprosił przedstawicielki i przedstawicieli mediów i polityki do Frankfurtu nad Odrą, gdzie Dni Mediów 2020 odbędą się we współpracy z  Uniwersytetem Europejskim Viadrina.

Zdjęcia Mariusz Kunicki

Dolnośląscy dziennikarze w PE w Strasburgu

W dniach 15-18.04.2019r. dziennikarze różnych mediów Dolnego Ślaska mieli okazję na zaproszenie biura PE  przebywać w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Okazja była niezwykła, gdyż była to ostatnia sesja plenarna obecnie urzędującego parlamentu przed wyborami, które odbędą się w  Polsce w  dniu 26 maja 2019r. Dla każdego obywatela Unii Europejskiej jest to ważne głosowanie , podczas niego zostaną wybrani polscy przedstawiciele w Parlamencie Europejskim.  Europosłowie podczas pięcioletniej kadencji będą mieli wpływ na uchwalenie prawa obowiązującego w Unii Europejskiej.

O obowiązkach europosła rozmawialiśmy z polskimi posłami.

15 kwietnia spotkaliśmy się z Michałem Marusikiem posłem Kongresu Nowej Prawicy do Parlamentu Europejskiego z grupy Europa Narodów i Wolności  oraz dolnośląskimi parlamentarzystami Bogdanem Zdrojewskim i Lidią Geringer de Oedenberg.

17 kwietnia po posiedzeniu plenarnym mieliśmy przyjemność spotkania z ambasadorem Januszem Stańczykiem ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy Radzie Urlopy.

Mieliśmy także okazję porozmawiać z prof. Zdzisławem Krasnodębskim wiceprzewodniczącym PE, europosłem PiS.

Z pobytu w Strasburgu powstaje film, który wkrótce zostanie opublikowany na stronie DTV24.

Sam budynek PE w Strasburgu jest ogromny i dzięki opiece polskich przedstawicieli udało nam się wypełnić zakładany, napięty program. Szczególne słowa podziękowania należą się Piotrowi Wolskiemu attache prasowemu PE w Warszawie i Łukaszowi  Kemparze – szefowi  Biura PE we Wrocławiu.

Sam Strasburg jest pięknym miastem ok 300 tysięcznym. W zabytkowym centrum nad rzeką Ill stoi XII wieczna katedra Notre Dame. Ciekawe , stare, zabytkowe kamienice, miłe kawiarenki i zielone parki tworzą wspaniały klimat spokojnego, francuskiego miasteczka.

Tekst i zdjecia Maria Nawrot

 

 

Świąteczne spotkanie z dziennikarzami

W Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z dziennikarzami na przedświątecznym spotkaniu spotkali się razem Prezydent Miasta, Wojewoda i Marszałek Województwa.Był to pierwszy od 12 lat wspólny opłatek i jak obiecali politycy tradycja ta wejdzie na stałe to kalendarza grudniowych spotkań.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreślił że choć na co dzień różnią się poglądami, może na siebie nie głosują, ale święta Bożego Narodzenia nas łączą.

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak podziękował mediom za rzetelne informacje i współprace w minionym roku. Oczywiście tradycji stało się zadość i wszyscy obecni dzieli się opłatkiem oraz wspólnie mogli spożyć potrawy których na pewno nie zabraknie na wigilijnym stole.

Rozmowy między dziennikarzami jak i politykami długo jeszcze trwały po zakończeniu części oficjalnej.

Wrocław ma nowego prezydenta

Po 16 latach we Wrocławiu doszło do zmiany na stanowisku prezydenta – Rafała Dutkiewicza zastąpił Jacek Sutryk, dotychczasowy dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Jacek Sutryk w październikowych wyborach samorządowych uzyskał 50,2% głosów (129 669 tys.) i już w pierwszej turze został wybrany na nowego prezydenta Wrocławia. Swoją pięcioletnią kadencję rozpoczął oficjalnie w poniedziałek, 19 listopada, po uroczystym ślubowaniu podczas I sesji nowej Rady Miejskiej Wrocławia.

Wystąpienie na Sesji Inauguracyjnej nowy Prezydent Wrocławia zaczął od podziękowań wszystkim, którzy wspierali go podczas wyborów. Dziękował za rozmowy, za wspólnie spędzony czas, za konsultowanie programu, który od teraz stanie się strategią Wrocławia. Wyrazy wdzięczności złożył także tym, którzy wzięli udział w wyborach.

 Nie zdążę powtórzyć podczas mojego wystąpienia 129 669 razy, powiem zatem raz – raz jeszcze z głębi serca: Dziękuję! – mówił Jacek Sutryk, nowy Prezydent Wrocławia.

Podczas przemowy raz jeszcze zwrócił uwagę na te elementy programu, które silnie akcentował w swojej kampanii wyborczej, jak: więcej zieleni, usprawnienie komunikacji miejskiej czy rozwój wrocławskich osiedli. Zauważył także, że mocno wierzy we Wrocław i wszystkich zgromadzonych na uroczystości zaprzysiężenia.

– Wierzę we Wrocław otwarty i uśmiechnięty, łączący młodych i starszych, tak jak Radosna Parada w 100-lecie niepodległości. We Wrocław, w którym każdy, kto chce go budować, znajdzie swoje miejsce. Wierzę we Wrocław, który podtrzyma swoją tradycję miasta otwartego dla przyjezdnych. Miasta pewnego siebie i silnego swoją kulturą, które czerpiąc z tej siły, jest także zdolne do pomocy tym, którzy jej potrzebują – zapewniał Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

 Wierzę, że wszyscy, mimo iż pochodzimy z różnych środowisk czy partii politycznych, zdecydowaliśmy się startować w wyborach, bo chcemy zmieniać nasze miasto i służyć jego mieszkańcom. Wierzę, że dobro mieszkańców będzie naszą najwyższą wartością – dodał.

Jacek Zbigniew Sutryk (ur. 17 września 1978 r. we Wrocławiu) – z wykształcenia socjolog, w latach 2011-2018 dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW, od listopada 2018 r. prezydent Wrocławia.

Jacek Sutryk jest wrocławianinem, wychował się na Tarnogaju. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 9 im. Wincentego Pola przy ul. Nyskiej oraz do Społecznego Liceum nr 1 przy ul. Długiej. Jest absolwentem socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz doktorantem Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Wrocław to nie tylko miejsce, w którym się urodził, ale także miasto jego rodziców i dziadków.

– Wrocław mnie ukształtował, noszę go w sobie. Nie mógłbym żyć nigdzie indziej. To moje miejsce. Znam dawny Wrocław ze wspomnień mojej babci. Wciąż pamiętam ten z mojego dzieciństwa, a później młodości. Dzisiaj z dumą i zachwytem patrzę jak piękny jest nasz współczesny Wrocław – mówił wielokrotnie Jacek Sutryk.

Z zamiłowania społecznik i samorządowiec. Od zawsze zaangażowany społecznie: przewodniczył Radzie Pomocy Społecznej, dyrektor Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych w Warszawie – NGO zrzeszająca ponad 800 organizacji socjalnych z całej Polski, wiceszef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej, działał w Zarządzie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, współorganizator krajowych i międzynarodowych konferencji z zakresu polityki społecznej. Na co dzień współpracuje z organizacjami socjalnymi z całej Polski.

W latach 2007-2011 pełnił funkcję dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Doświadczenie i zdobytą wiedzę wykorzystał następnie w Urzędzie Miejskim Wrocławia, gdzie od 2011 r. był dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych. Odpowiadał za współpracę z organizacjami pozarządowymi, zdrowie, pomoc społeczną, partycypację społeczną, sport i rekreację czy kulturę.

W 2015 r. uczestniczył w tworzeniu w Urzędzie Miejskim Biura Partycypacji Społecznej, dzięki któremu urzędnicy i władze miasta mogą być bliżej jego mieszkańców. Jednym z najważniejszych projektów BPS jest Wrocławski Budżet Obywatelski, którego środki na przestrzeni ostatnich 4 lat zostały zwiększone z 3 do 25 mln złotych.

Jako dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW Jacek Sutryk zawsze dużą wagę przykładał do rozwoju wrocławskich osiedli i bliskiej współpracy z radami osiedli. W listopadzie 2017 r. odbył się I Wrocławski Kongres Rad Osiedli w Hali Stulecia, zaś w ramach Funduszu Czasu Wolnego od maja do września 2018 r. na wrocławskich osiedlach przeprowadzono 80 wydarzeń.

Czas wolny spędza aktywnie, gra w tenisa, biega, jeździ na rowerze. Kibic wrocławskiej drużyny żużlowej, wrocławskich siatkarek i koszykarek. Lubi także czytać książki Katarzyny Bondy.