Archiwum kategorii: Kultura

Znamy program 40 PPA

Na wtorkowej konferencji w Teatrze Muzycznym Capitol poznaliśmy program jubileuszowego #40PPA.  O tegorocznym festiwalu opowiedział szef artystyczny, Cezary Studniak oraz Martyna Majewska, reżyserka części konkursowej Finału, i Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol, członek rady artystycznej PPA. 

Jubileuszowy 40. Przegląd Piosenki Aktorskiej już w marcu w dniach 22-31.03 Bilety od 20 stycznia godz.11.00 !!!!

Koncert holenderskiej wokalistki Sevdalizy, spektakl, w którym brytyjski zespół The Tiger Lillies zmierzy się z polską literaturą i podwodny koncert duńskiej grupy Between Music, odbędą się podczas 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, który w dniach 22-31 marca odbędzie się we Wrocławiu. Podczas koncertu „Przybora na 102”, Magda Umer i kabaret Mumio wykonają najbardziej znane piosenki Kabaretu Starszych Panów. W programie znalazł się także spektakl „Wieloryb The Globe” w reżyserii Evy Rysovej. Pełny repertuar na stronie Teatru muzycznego Capitol.
Organizatorem PPA jest wrocławski Teatr Muzyczny Capitol.

Tekst Maria Nawrot

Zdjęcia Mariusz Kunicki

55. Jazz nad Odrą 26-30 kwietnia 2019

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Jazzu nad Odrą – po raz piaty pod kuratelą Leszka Możdżera – oferuje miłośnikom jazzu różnorodny program, w tym kilkadziesiąt koncertów polskich i zagranicznych artystów, premiery płytowe, występy w plenerze, wystawy oraz happeningi w przestrzeni miejskiej.

W kwietniu we Wrocławiu wystąpią mocne, kobiece osobowości muzyczne, m.in. nazywana jazzowym głosem swojego pokolenia Jazzmeia Horn oraz Kandace Springs, przebojowa wokalistka i znakomita pianistka z Nashville. Polscy jazzmani – Adam Bałdych i Kuba Więcekzaprezentują premierowo materiał z nowych wydawnictw, a dyrektor artystyczny wystąpi w aż dwóch specjalnie przygotowanych projektach: z amerykańską saksofonistką – Tią Fuller oraz ze zwycięzcami Grand Prix 2018 – Weezdob Collectiv w towarzystwie orkiestry.

Dla uczczenia ustanowionego przez UNESCO roku Krzysztofa Komedy w programie znalazły się także dwa koncerty z nowymi aranżacjami utworów tego wybitnego muzyka i kompozytora. Tribute to Komeda to projekt Andrzeja Jagodzińskiego, który do współpracy zaprosił dwie znakomite wokalistki jazzowe: Grażynę Auguścik i Agnieszkę Wilczyńską. Natomiast Sławek Jaskułke Sextet zaprezentuje płytę „Komeda Recomposed”, która jest interpretacją i odniesieniem do twórczości Krzysztofa Komedy. – Każdego roku dostajemy masę ofert i przyglądamy im się z wielką uwagą, ale tegoroczny program składa się z występów artystów, których – wraz z Radą Jazzu – wymarzyliśmy sobie nad Odrą – mówi Leszek Możdzer, dyrektor artystyczny festiwalu.

Po raz kolejny festiwalowi towarzyszyć będzie strefa plenerowa, tym razem w dłuższej odsłonie. – W zeszłym roku piknik jazzowy przed Impartem trwał aż trzy dni i to się bardzo dobrze przyjęło, dlatego postanowiliśmy kontynuować tę tradycję i w tym roku gramy na zewnątrz przez cały festiwal – mówi Krzysztof Maj, Dyrektor Generalny Strefy Kultury Wrocław.

Wśród wydarzeń towarzyszących znalazła się pierwsza edycja konkursu fotograficznego im. Marka Karewicza organizowana przez Międzynarodową Fundację Jazz nad Odrą przy współpracy Jazz Forum oraz Strefy Kultury Wrocław. Spośród nadesłanych prac (trzy – wykonane dowolną techniką – zdjęcia o tematyce jazzowej) jury wyłoni 33, które zostaną zaprezentowane na wystawie w przestrzeniach festiwalowych. Kuratorem konkursu został ceniony wrocławski fotograf Lech Basel.

Bilety trafią do sprzedaży 21 stycznia o godz. 12:00

27 Finał WOŚP za nami

27. Finał WOŚP za nami. 13 stycznia 2019 w całym kraju i na świecie 120 tys. wolontariuszy wyszło na ulice swoich miast aby po raz kolejny zagrać w największej orkiestrze świata.

Celem każdego finału oprócz dobrej zabawy jest zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu dla szpitali i pomoc dzieciakom. Tegorocznym hasłem finału było- „pomaganie jest dziecinnie proste”. Choć pogoda nie rozpieszczała wolontariuszy to po raz kolejny udało się pobić rekord w zbiórce pieniędzy i zadeklarowana kwota przewyższyła znacznie tę z poprzedniego finału, w tej chwili to 92 143 798. Choć na ostateczny wynik będzie trzeba poczekać jeszcze chwilę ,to możemy być pewni ,że suma wzrośnie znacząco.

Finał w każdym mieście to oprócz zbiórki pieniędzy również koncerty, licytacje , biegi i inne atrakcje, które szykują lokalne sztaby. Jedną z tegorocznych atrakcji była próba bicia rekordu w zmieszczeniu jak największej liczy osób w narysowanym na ziemi sercu. Tegoroczną rywalizację wygrał Toruń z wynikiem 914 „ściskaczy”. Opole również zagrało i tu również został pobity rekord w zbiórce pieniędzy na koncie sztabu znalazło się 451.359,02 zł , nasz redakcyjny kolega Mariusz Kunicki również w tym roku był wolontariuszem i do jego puszek trafiło ok. 6 tys. zł co jest bardzo dobrą sumą.

Finał w stolicy polskiej piosenki zakończyło światełko do nieba i podziękowanie prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego dla wolontariuszy, sztabu oraz wszystkich ,którzy wspomogli granie.Światełko w tym roku po raz pierwszy nie było w postaci fajerwerków tylko laserów co wzbudziło wśród publiczności zachwyt. Na finał pojawił się na scenie dobrze znany zespół Red Lips.

Ruda dała czadu i mimo tego że pogoda nie była zbyt łaskawa, publiczność bardzo żywiołowo zareagowała, bawiąc się wspaniale. Niestety 27. Finał nie zakończył się tak jak co roku. Wydarzenia które miały miejsce w Gdańsku czyli atak niezrównoważonego psychicznie nożownika na prezydenta Pawła Adamowicza i jego śmierć szeroko odbiła się echem we wszystkich mediach. W tej sytuacji Jurek Owsiak szef fundacji podjął decyzję o rezygnacji z prowadzenia WOŚP.

tekst Mariusz Kunicki

zdjęcia Krzysztof Czajor

Gitarowy rekord 2019

1 maja zgodnie z tradycją spotykamy się we Wrocławiu, by kolejny raz podjąć próbę pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa, który stał się już wizytówką Wrocławia w całej Europie i świecie.
W tym roku zagramy już po raz siedemnasty. Nasz rekord ustanowiony w ubiegłym roku, to 7411 gitarzystów, wspólnie grających nieśmiertelne „Hey Joe” Jimiego Hendrixa!
Wiemy, że z Waszą pomocą stać nas na więcej – wystarczy, że każda grupa gitarzystów namówi do wspólnego grania we Wrocławiu jeszcze jedną osobę i znów przejdziemy do historii. Gwiazdą która wystąpi zarówno dla grających ale również dla każdego kto pojawi się na rekordzie będzie Brytyjski zespół Slade. Królowie glam rocka w latach 70 którzy sprzedali najwięcej singli spośród wszystkich brytyjskich grup, w tym ponad milion egzemplarzy swojego największego przeboju „Merry Xmas Everybody”.Nie schodzą ze sceny od ponad pół wieku i mimo kilku zmian w składzie nigdy nie zawiesili działalności. Zapraszamy,  bo choć kolejny rekord będzie trudno pobić to jest jeszcze trochę czasu , więc warto zaprosić  znajomych  i samemu poćwiczyć takty do utworu „Hey Joe”.

Mariusz Kunicki