Archiwum kategorii: Historia

10. Noc Muzeów już w sobotę

Jubileuszowa edycja cieszącej się niezwykła popularnością Nocy Muzeów, to ponad 80 miejsc pełnych atrakcji i setki wydarzeń dostępnych za darmo. W sobotę, 18 maja, wrocławskie instytucje kultury, muzea i galerie otworzą się na zwiedzających nawet do 3 nad ranem!


Noc Muzeów jest już doskonale znana wrocławianom. Impreza cieszy się niesłabnącą popularnością, a przez te wszystkie lata setki tysięcy osób miały okazję skorzystać z przygotowanych z tej okazji atrakcji. Wrocławianie i turyści całymi rodzinami uczestniczą w bezpłatnych wydarzeniach, przygotowanych także specjalnie do dzieci.

Instytucje kultury, muzea, galerie, domy kultury, kościoły, kina, Narodowe Forum Muzyki, Hydropolis, a nawet Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w sumie aż 83 placówki zdecydowały się w tym roku na przyłączenie do akcji, otwarcie swoich siedzib do późnych godzin nocnych i przygotowanie specjalnej oferty . Tego wieczora i nocy odbędą się liczne wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady czy koncerty. Trzeba jednak pamiętać, że na niektóre wydarzenia obowiązują wcześniejsze rezerwacje.

Ta majowa noc, kiedy wrocławianie masowo wychodzą z domów, by skorzystać z oferty kulturalnej miasta to już nasza wrocławska tradycja – mówi Prezydent Jacek Sutryk. – Propozycje są najróżniejsze, z pewnością każdy znajdzie coś na siebie. Pogoda ma być niezła, więc szykuje się bardzo ciekawe wydarzenie, zachęcam, by wybrać te mniej znane i rzadziej odwiedzane instytucje i placówki.

Wrocławskie instytucje zadbały także o najmłodszych. Dobra Nocka, bo tak nazywa się Noc Muzeów dla dzieci, to oferta 30 wydarzeń dla najmłodszych w różnym wieku.

Podobnie jak w ubiegłych latach, uruchomione zostaną specjalne, bezpłatne linie komunikacji zbiorowej obsługiwane zabytkowym taborem. Wokół centrum miasta w godzinach 17.00-23.00 kursować będą co 15 minut tramwaje Konstal linii M1, zaś do dalej położonych placówek dowiozą nas kultowe Ikarusy linii autobusowej M2, które będą odjeżdżać z przystanków pomiędzy stacją kolejową Wrocław-Osobowice (Muzeum Militarne), a Grabiszyńską (Centrum Historii Zajezdnia, co 30 minut, w godzinach 16.00-24.00).

Materiały informacyjne związane z Nocą Muzeów 2019 będą dostępne w punktach informacyjnych oraz we wszystkich instytucjach biorących udział w tegorocznym wydarzeniu.

Pełny program Nocy Muzeów:

https://www.wroclaw.pl/files/KULTURA/noc%20muzeow/nm-2019-broszura-PL_%20do%20publikacji.pdf

Pełny program Dobrej Nocki:

https://www.wroclaw.pl/files/KULTURA/noc%20muzeow/nm-2019-dobranocka%20web_.pdf

9 maja – obchody Dnia Europy we Wrocławiu

Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej serdecznie zapraszają na piknik europejski.

Już po raz ósmy wrocławski Park Staromiejski zamieni się w miasteczko europejskie. W dniu upamiętniającym wygłoszenie deklaracji Schumana od godz. 10 do godz. 14 zapraszamy na piknik europejski. W tym roku, tak jak i w poprzednich, na uczestników czeka wiele atrakcji, między innymi konkursy tematyczne, warsztaty, pokaz kulinarny, fotobudka oraz wirtualna podróż do Parlamentu Europejskiego.

W trakcie pikniku uczniowie wrocławskich szkół zaprezentują swoje prace zgłoszone na konkurs plastyczny pt. „Europejskie Puzzle”. Nie zabraknie także stoisk informacyjnych przygotowanych przez partnerów wydarzenia.

Głównymi tematami tegorocznego pikniku są  wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja oraz 15-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. .

„Moja Europa” 15 lat w UE

Beethoven, Brahms, Weber, Moniuszko i Kilar. 60 filharmoników wrocławskich, 5 solistów i połączone chóry Wrocławia. Niezwykły koncert symfoniczny w plenerze na placu Wolności już w sobotę, 18 maja, o godzinie 18.00.

Date:
18/05/2019 – 18:00 – 20:00

Świętujmy razem 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przy dźwiękach najbardziej znanych utworów polskich i europejskich kompozytorów.

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego, Urząd Miejski Wrocławia oraz Narodowe Forum Muzyki zapraszają na koncert jubileuszowy „Moja Europa” pod batutą Adama Klocka.

15-lecie wstąpienia naszego kraju do UE to doskonała okazja do refleksji nad zmianami, jakie przyniosło Polsce członkostwo, a także nad przyszłością wspólnej Europy.

Muzyka to wyjątkowo uniwersalny język, zrozumiały dla wszystkich niezależnie od narodowości i miejsca zamieszkania. I to muzyka od zawsze łączy ludzi. Niech ten muzyczny wieczór na 15-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej będzie potwierdzeniem naszego przesłania „zjednoczeni w różnorodności”.

Wstęp wolny. 

Wojewoda Dolnośląski zaprasza

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak zaprasza na obchody uroczystości majowych: 2, 3 oraz 8 maja.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – 2 maja 2019 r.

godz. 10.40 Występ Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji

godz. 11.00 Rozpoczęcie oficjalnych uroczystości na Placu Gołębim w Rynku we Wrocławiu:

                    – podniesienie flagi na maszt,

                    – przemówienia okolicznościowe,

                    – koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych.

Wydarzenia towarzyszące:

– godz. 12.00 – 17.00 „100 lat w służbie Niepodległej” – piknik militarno-historyczny przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim

– wieczorna iluminacja Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w barwach narodowych (2 i 3 maja 2019 r.)

Święto Narodowe trzeciego Maja- 3 maja 2019 r.

godz. 10.40 Rozpoczęcie uroczystości przy pomniku Konstytucji Trzeciego Maja przy Panoramie Racławickiej :

                  – przemówienia okolicznościowe,

                  – apel pamięci i salwa honorowa,

                  – złożenie kwiatów,

                  – uroczysty przemarsz do Archikatedry Wrocławskiej.

godz. 11.30 Msza Św. w intencji Ojczyzny celebrowana przez JE abpa Józefa Kupnego Metropolitę Wrocławskiego w Archikatedrze Wrocławskiej

Narodowy Dzień Zwycięstwa – 8 maja 2019 r.

godz.11.00 Cmentarz Żołnierzy Polskich na Oporowie przy pomniku Żołnierzy Wojska Polskiego:

– przemówienia okolicznościowe,

– apel pamięci i salwa honorowa,

– złożenie kwiatów.

Pesach w Synagodze Pod Białym Bocianem

          Chag Pesach Sameach!

Z okazji nadchodzącego święta Pesach życzymy Państwu    wszystkiego najlepszego 🙂

Już we wtorek o 18.00 w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem zapraszamy na otwarte spotkanie z rabinem  Davidem Basokiem, na którym opowie o genezie i znaczeniu tego ważnego święta żydowskiego.

Podczas spotkana będzie można zobaczyć tradycyjny stół przygotowany do Sederu – czyli uroczystej, świątecznej kolacji oraz spróbować tradycyjnej macy i nie tylko.

Zapraszamy serdecznie!