Archiwum kategorii: Historia

UWAGA KONKURS !

Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w konkursie „Brochów osiedle za torami”. Prosimy o przesyłanie nam skanów swoich pamiątek fotograficznych ukazujących stary Brochów.  Mogą to być skany starych rodzinnych zdjęć na nasz adres internetowy www.redakcja@dtv24@gmail.com z dopiskiem :

Wyrażam zgodę na publikację – imię, nazwisko, nr telefonu do kontaktu.

 

Otwarcie mykwy „Pod Białym Bocianem”

Fundacja Bente Kahan zaprasza na oficjalne otwarcie odrestaurowanej mykwy (rytualnej łaźni) oraz przestrzeni w piwnicach Synagogi Pod Białym Bocianem wraz z prezentacją nowych wystaw „Żydowski Cykl Życia” i „Nieukończone Życia”.

OFICJALNE OTWARCIE – sobota, 13 października 2018, 19:00

W części artystycznej wystąpią: Anna Błaut, Piotr Łukaszczyk, Marcin Markowicz, Mateusz Rybicki, Jan Skopowski, Bente Kahan.

Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejszą rezerwację. Rejestracja na wydarzenie rusza 2.10, prosimy o kontakt: bilety@fbk.org.pl / tel. 692 804 540. 

DZIEŃ OTWARTY – niedziela, 14. października 2018, 11:00 – 16:00 

Dzień otwarty w przestrzeniach mykwy i podziemiach Synagogi Pod Białym Bocianem oraz prezentacja nowych wystaw. Wstęp wolny.

Wyjazd do Gruzji

Batumi Georgia

Departament Turystyki i Wypoczynku Autonomicznej Republiki Adżarskiej jest organizacją rządową wspierającą rozwój turystyki w regionie. Jednym z celów jej działalności jest promocja Batumi i Adżarii w Polsce oraz przedstawienie regionu jako alternatywnego miejsca turystyki na 4 pory roku.
W tym celu organizowane jest study press dla przedstawicieli polskich mediów. Dziennikarze biorący w nim udział będą mogli poznać różne rodzaje formy turystyki oraz zapoznać się z gruzińską kulturą, w szczególności posłuchać gruzińskich pieśni polifonicznych, cieszyć się sztuką tańców gregoriańskich, posmakować tradycyjnych gruzińskich potraw i win oraz odkryć urok wiosek adżarskich.

Warto wspomnieć, że Adżaria jest regionem partnerskim Dolnego Śląska.   Zgłoszenia przyjmuje Stowarzyszenie Polskich Mediów.

70 lat Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Wrocławskie Muzeum Narodowe kończy 70 lat. Uroczyste rozpoczęcie obchodów miało miejsce w miniony weekend.

Oprowadzenie kuratorskie po nowej wystawie stałej „Cudo-Twórcy”, koncert zespołu „Małe Instrumenty” czy bezpłatny wstęp to tylko niektóre z atrakcji które czekały nie tylko na mieszkańców miasta ale również turystów . Jednym z ważniejszych punktów programu było otwarcie stałej wystawy „Cudo-Twórcy.

Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”, na której znalazło się ponad 1200 przedmiotów. Dwa lata trwały przygotowania to tej wystawy i jak podkreśla dyrektor MNW Piotr Oszczanowski otwiera się ona w ważnym dla Muzeum momencie – 70. rocznicy jego powstania.

Pod czasu weekendu można było uczestniczyć również w grze a wystarczyło odwiedzić cztery oddziały muzeum i na specjalnej karcie zadań otrzymać pieczątki aby później wymieć je na nagrody. Również nowy wygląd uzyskała strona internetowa www.mnwr.pl która połączyła wszystkie instytucje muzealne nabierając przejrzystego i funkcjonalnego kształtu.

Wystawa zajmuje powierzchnię 2,5 tysiąca metrów kwadratowych i znajduje się na 3 pietrze muzeum. Można ją oglądać w godzinach pracy ale warto zarezerwować na nią ponad 2 godziny bo uczestnictwo w niej prowadzi do chwili zapomnienia.

Tekst i zdjęcia Mariusz Kunicki DTV24  Opole

Ludzie Ognia w Arsenale Miejskim

Trzecia  edycja imprezy plenerowej organizowanej przez Muzeum Archeologiczne w ramach Dni Wrocławia poświęcona będzie w całości prezentacji  rzemiosł opartych na wykorzystaniu ognia, funkcjonujących na ziemiach polskich w starożytności. Osią programu będzie rekonstrukcja wytopu żelaza w piecu dymarskim wzorowanym na obiektach sprzed niemal 2 tysięcy lat, odkrywanych przez archeologów m.in. na Śląsku. Podczas pierwszego dnia imprezy wznoszony będzie gliniany szyb pieca oraz w specjalnym palenisku prażona będzie ruda żelaza. W drugim dniu w dymarze-rekonstruktorzy przeprowadzą proces wytopu, którego finałem w godzinach popołudniowych będzie wydobycie z pieca i przekuwanie tzw. łupki, czyli bryły surowego żelaza. Przez cały czas działał będzie warsztat kowalski produkujący gotowe wyroby.

W imprezie uczestniczyć będą również rekonstruktorzy prezentujący szereg innych „wysokotemperaturowych” rzemiosł. Po raz pierwszy w Arsenale zaprezentuje swój warsztat odlewnik-brązownik. Dużą atrakcją będzie jak zwykle przyjrzenie się dawnej technologii produkcji naczyń glinianych i ich wypału w piecu garncarskim. Odmienny charakter będzie miała praca szklarzy wytwarzających biżuterię w formie różnokolorowych paciorków. Z kolei, ze skomplikowanymi technikami wykonywania srebrnej biżuterii w pradziejach zapozna zwiedzających mistrz-złotnik.

Ponieważ żelazo stanowiło w okresie rzymskim podstawowy surowiec do produkcji broni i uzbrojenia, interesującym punktem programu będzie przedstawienie dwóch rywalizujących ze sobą ówcześnie militarnych światów: rzymskich legionistów i barbarzyńskich wojowników reprezentowanych przez tajemniczych Hariów. Oprócz pokazów broni i uzbrojenia przewidziane są również inscenizacje historyczne z ich udziałem.

ZAPRASZAMY    WSTĘP WOLNY!

Arsenał Miejski

16 czerwca (sobota), godz. 12.00-19.00

17 czerwca (niedziela), godz. 11.00-18.00

Pełny program na www.mmw.pl