Archiwum kategorii: Zdrowie i Uroda

Prezydent nagrodził sportowców

Prezydent Jacek Sutryk nagrodził we wtorek 23 kwietnia wrocławskich sportowców i ich trenerów za wybitne osiągnięcia w 2018 roku. Na konta wyróżnionych trafił w sumie blisko milion złotych.

Uroczystą galę zorganizowano w sali prasowej Stadionu Wrocław przy al. Śląskiej. Nagrody Prezydenta Wrocławia za wybitne wyniki sportowe osiągnięte w zeszłym roku otrzymało 130 sportowców (55 kobiet i 75 mężczyzn) oraz 59 trenerów (3 kobiet i 56 mężczyzn) z 27 wrocławskich klubów. Zaproszonym, medalistom mistrzostw świata i Europy oraz wielokrotnym mistrzom Polski, wręczono listy gratulacyjne, a na konta ich oraz opiekunów trafiły gratyfikacje finansowe. 

Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. kickbokserzy Maksymilian Bratkowicz i Michał Turyński, pływaczka Alicja Tchórz, szermierz Jacek Gaworski, tenisistki stołowe Natalia Bajor i Anna Węgrzyn, a także judoka Damian Szwarnowiecki – nasza nadzieja na medal olimpijski w Tokio (2020). 

W spotkaniu z udziałem Jacka Sutryka wzięli też m.in. udział Zbigniew Korzeniowski – doradca Prezydenta Wrocławia ds. sportu, Maciej Zieliński – przewodniczący Komisji Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej Wrocławia, Bartłomiej Skrzyński – rzecznik Prezydenta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Piotr Mazur – dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta. 

Seniorzy mają nowego rzecznika

Poprawa jakości życia wrocławskich seniorów, a także jego urozmaicenie to jeden z najbardziej kluczowych wątków programu prezydenta Jacka Sutryka „100 zadań na 100 dni”.  Seniorzy, których w populacji Wrocławia będzie przybywać,  to element polityki rozwojowej, a nie problem – podkreśla Jacek Sutryk.

Sprawy seniorów to kwestia miejska, a nie senioralna. Dotyczą one gospodarki, kultury, rodziny, edukacji czy sportu. Dlatego dla planowego rozwoju polityki senioralnej konieczne jest zapewnienie podstaw finansowania, a także rozwijanie przedstawicielstw senioralnych na szczeblu samorządowym oraz kształcenie wyspecjalizowanych kadr. Polityka senioralna winna więc być:

– nowoczesna i innowacyjna (wachlarz nowoczesnych i przyjaznych seniorom możliwości i narzędzi)
– dofinansowana (środki zabezpieczone w budżecie – rosnący fundusz senioralny)
– solidnie reprezentowana/umocowana w instytucjach (nowe organy i wzmocnienie istniejących)
– wyprzedzająca (badania, diagnoza, strategia w obliczu galopującej zmiany demograficznej).

– Docelowo planujemy przeznaczać na Wrocławski Fundusz Senioralny ok. 4 mln zł, natomiast w ramach podjętych już działań zabudżetowaliśmy kwotę ponad 1,8 mln zł  – mówi prezydent Jacek Sutryk. – Jednym z zadań, którego nie ująłem w 100 pracach, ale o którym mówiłem podczas kampanii i w moim programie wyborczym, jest  również Senioralny Fundusz Wyjazdowy. To dofinansowanie do wycieczek krajowych i zagranicznych. Na ten cel zarezerwowaliśmy 150 tys. zł – dodaje. Szczegóły na stronie wcrs.wroclaw.pl/sfw.

O interesy wrocławskich seniorów zadba teraz Rzecznik Seniora i Opiekuna.  Rzecznikiem została Ilona Zakowicz, pracownik Wrocławskiego Centrum Seniora, od 2009 roku zaangażowana w działania na rzecz osób starszych.  Ilona Zakowicz jest absolwentką studiów doktoranckich w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego.

         Praca z seniorami nie jest mi obca ani w teorii, ani w praktyce. Zajmuję się nią od dziesięciu lat. Poza tym piszę pracę doktorską w tym temacie i mam nadzieję niebawem ją zakończyć – mówi Ilona Zakowicz.

Przypomnijmy, że Jacek Sutryk już wcześniej wdrożył w życie następujące punkty ze swojego programu stu zadań na pierwsze sto dni prezydentury: „Uruchomię program Taxi Senior”, „Zwiększę liczbę punktów wydawania Wrocławskiej Karty Seniora”, „Uruchomię Radiowy Klub Seniora” oraz „Uruchomię program Szkoły Liderów w środowiskach senioralnych”.

Nowoczesny system informatyczny w DCO

Poprawa jakości obsługi pacjentów, lepsza ochrona danych, a także zmniejszenie kosztów funkcjonowania szpitala – takie będą efekty wdrożenia nowego systemu informatycznego w Dolnośląskim Centrum Onkologii. Dzięki wartemu ponad 2,6 miliona złotych systemowi szpital będzie realizował także e-usługi. Dziś marszałek Cezary Przybylski oraz dr Adam Maciejczyk, dyrektor DCO podpisali umowę na realizację tej inwestycji.

To kolejna inwestycja samorządu województwa skierowana na poprawę jakości opieki onkologicznej w regionie. Tym razem ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego  sfinansowane zostanie wdrożenie nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Szpitalny System Informatyczny (HIS) oraz system realizujący e-usługi w Dolnośląskim Centrum Onkologii zostanie w 85 % sfinansowany dzięki funduszom unijnym. Jego odbiorcami będą pacjenci, ich rodziny oraz opiekunowie, a także podmioty gospodarcze
i inne podmioty medyczne.

To kolejne środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, które przeznaczamy na rozwój opieki onkologicznej. W bieżącej perspektywie unijnej sfinansowaliśmy już między innymi budowę Centrum Chorób Piersi Breast Unit czy Filii Radioterapii DCO w Jeleniej Górze – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

System na pewno poprawi jakość obsługi pacjenta. Dodatkowo, dzięki jego wdrożeniu zmniejszymy koszty funkcjonowania szpitala, poprawimy dostępność danych medycznych
i jednocześnie zwiększymy bezpieczeństwo przekazywanych informacji
– przekonuje Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu.

Wdrożenie i integracja systemu umożliwi 24-godzinny dostęp do dokumentacji medycznych przez 7 dni w tygodniu. Zakończenie realizacji projektu planowane jest na czerwiec 2020 roku.

Na Dolnym Śląsku staramy się wyznaczać nowe standardy. Dolnośląskie Centrum Onkologii zostało niedawno jednym z liderów pilotażowego projektu Systemu Krajowej Sieci Onkologicznej. Zwiększanie wykorzystania technologii informacyjnych w opiece zdrowotnej to jeden z wyznaczników jej jakości – dodaje Cezary Przybylski.

Otwarto zmodernizowane Centrum Neuropsychiatrii

Uroczyście otwarto zmodernizowane Centrum Neuropsychiatrii NEUROMED SPZOZ we Wrocławiu. Nowe specjalistyczne poradnie ambulatoryjne dla dzieci, to efekt zrealizowanego projektu pn. „Przebudowa i rozbudowa budynku Centrum Neuropsychiatrii NEUROMED SPZOZ we Wrocławiu przy ul. Białowieskiej 74 oraz zakup sprzętu diagnostycznego dla Poradni Specjalistycznych”, dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020, Miasta Wrocław i środków własnych.

– To jest świetnie urządzone miejsce, doskonale wyposażone i z wybitnymi specjalistami. Cieszę się, że w tym miejscu będą otoczeni opieką mali pacjenci nie tylko z Wrocławia, ale z całego Dolnego Śląska – powiedział podczas uroczystości Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Modernizacja objęła blisko 700 m2. Polegała m.in. na dobudowie kondygnacji w istniejącym budynku, budowie nowej klatki schodowej zewnętrznej, rozbudowie rejestracji i wymianie windy. Założeniem projektu było zorganizowanie kompleksowej opieki dla małych pacjentów z dysfunkcją neurorozwojową, od wczesnej diagnozy po rehabilitację, terapię neurologopedyczną, psychologiczną i pedagogiczną. Jednym z głównych aspektów było również zastąpienie leczenia stacjonarnego/szpitalnego leczeniem ambulatoryjnym/dziennym zarówno na etapie diagnostyki, jak i leczenia. 
Dzięki tej inwestycji znacznie poprawiła się jakość i komfort udzielanych świadczeń zdrowotnych. W każdym pomieszczeniu jest przewijak dla niemowląt, na korytarzach są kąciki zabawowe oraz pokój karmienia dla niemowląt.


W dobudowanej części znajdują się obecnie poradnie specjalistyczne ze specjalistycznym sprzętem diagnostycznym:
1. Poradnia neurologiczna dla dzieci

2. Poradnia neurologiczna dla dorosłych
3. Poradnia foniatryczna i audiologiczna 
4. Poradnia otolaryngologiczna 
5. Gabinety logopedyczne i neurologopedyczne
6. Poradnia wad postawy 
7. Pracownie diagnostyczne: Elektroencelofalografii – EEG, Ultrasonografii – USG, Elektromiografii – EMG oraz sprzęt do diagnozy otolaryngologicznej i foniatrycznej.

W niedzielę 27 finał WOŚP

27. Finał WOŚP zbliża się wielkimi krokami. 13 stycznia 2019 na ulicach polskich miast 120 tys. wolontariuszy rozpęta letnią zadymę w środku zimy.

Nie ma obaw ponieważ ten dzień od wielu lat w naszym kraju to istny fenomen. Dużo pozytywnej energii i jeszcze więcej koncertów, aukcji wszelkiego rodzaju bicia rekordów i imprez większego i mniejszego formatu a o godzinie 20.00 tradycyjne światełko do nieba w stronę dobrych aniołów. Zanim jednak wolontariusze wyjdą z puszkami zbierać nawet najmniejsze kwoty, co roku czeka ich szkolenie. W poniedziałkowe popołudnie jedno z takich szkoleń obyło się w Opolu.

Opolski sztab WOŚP mieści się w MDK-u tu na szkoleniu pojawiła się pani dyrektor, policjant, który mówił o kwestiach bezpieczeństwa oraz członkowie opolskiego sztabu. Choć w sztabie przygotowania idą pełną parą do finału wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Trwają co prawda jeszcze ostanie ustalenia ale większość jest już dograna. Wiadomo że gwiazdą która wystąpi w Opolu będzie zespól Red Lips.

Niedzielne granie rozpocznie już tradycyjne wspólne zdjęcie wolontariuszy po którym na ulice naszego miasta wyjdzie 350 kwestujących.

W tym gronie nie zabraknie prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, który włączy się do zbiórki ale również przekazał na licytacje orkiestrową podwójny bilet na 56.KFPP w Opolu. Również Zarząd Województwa wzbogacił pulę o ciekawe gadżety ,które będzie można nabyć zarówno na scenie w rynku jak również na Allegro. Każdy kwestujący będzie wyposażony w identyfikator, puszkę oraz serduszka.

Szczegółowy plan wydarzeń można śledzić na stronach lokalnych sztabów -tu adres Opolskiego Sztabu https://web.facebook.com/opolewosp/. Warto wrzucić choć parę groszy bo akcja jest szczytna a tegorocznej przyświeca hasło „pomaganie jest dziecinnie proste”.