Archiwum kategorii: Nieskategoryzowane

Samorząd Dolnego Śląska walczy z wykluczeniem społecznym 

 W konferencji wzięli również udział Jerzy Komorowski, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych oraz Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób Niepełnosprawnych.

W ramach konkursu wspierane będą przedsięwzięcia i wydarzenia związane z poszerzaniem wiedzy, a także kampanie społeczne, akcje i działania promujące oraz wspierające wolontariat w różnych obszarach życia społecznego oraz umożliwiające wymianę doświadczeń i dobrych praktyk. Konkurs wystartował wczoraj, 15 stycznia, a oferty można składać do 1 lipca 2019 r. lub do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na konkurs. Pierwsze posiedzenie komisji konkursowej odbędzie się 11 lutego br.

− Widząc rosnącą potrzebę realizacji działań mających na celu aktywizację społeczeństwa obywatelskiego, integrację i rozwijanie różnych form wsparcia dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym zwiększyliśmy w tym roku wysokość środków finansowych na realizację konkursu. Naszym obowiązkiem jest pomaganie osobom potrzebującym i ważna jest tutaj duża odpowiedzialność oraz wrażliwość społeczna  − zaznacza wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

W ramach konkursu będzie można otrzymać wsparcie finansowe na realizację zadań, których celem jest włączanie społeczno-obywatelskie osób dotkniętych zagrożeniem wykluczenia społecznego, w tym osób z niepełnosprawnościami, a także działań integracyjnych i wyrównujących szansę różnych środowisk i grup społecznych w formie m.in.: warsztatów, szkoleń, konferencji czy kampanii.

Na tym jednak nie koniec. W 2019 r. samorząd województwa planuje również szereg działań na rzecz wsparcia środowiska osób niepełnosprawnych. Już w lutym ogłoszone zostaną konkursy dla organizacji pozarządowych. W sumie z budżetu województwa dolnośląskiego zostanie przeznaczony prawie milion zł. Natomiast tematyka zadań konkursowych poprzedzona zostanie szerokimi konsultacjami z dolnośląskimi NGO – drogą elektroniczną i na FB. W tym celu 25.01. zaplanowano w UMWD przy ul. Walońskiej spotkanie z dolnośląskim organizacjami pozarządowymi, na które serdecznie zapraszamy.

55. Jazz nad Odrą 26-30 kwietnia 2019

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Jazzu nad Odrą – po raz piaty pod kuratelą Leszka Możdżera – oferuje miłośnikom jazzu różnorodny program, w tym kilkadziesiąt koncertów polskich i zagranicznych artystów, premiery płytowe, występy w plenerze, wystawy oraz happeningi w przestrzeni miejskiej.

W kwietniu we Wrocławiu wystąpią mocne, kobiece osobowości muzyczne, m.in. nazywana jazzowym głosem swojego pokolenia Jazzmeia Horn oraz Kandace Springs, przebojowa wokalistka i znakomita pianistka z Nashville. Polscy jazzmani – Adam Bałdych i Kuba Więcekzaprezentują premierowo materiał z nowych wydawnictw, a dyrektor artystyczny wystąpi w aż dwóch specjalnie przygotowanych projektach: z amerykańską saksofonistką – Tią Fuller oraz ze zwycięzcami Grand Prix 2018 – Weezdob Collectiv w towarzystwie orkiestry.

Dla uczczenia ustanowionego przez UNESCO roku Krzysztofa Komedy w programie znalazły się także dwa koncerty z nowymi aranżacjami utworów tego wybitnego muzyka i kompozytora. Tribute to Komeda to projekt Andrzeja Jagodzińskiego, który do współpracy zaprosił dwie znakomite wokalistki jazzowe: Grażynę Auguścik i Agnieszkę Wilczyńską. Natomiast Sławek Jaskułke Sextet zaprezentuje płytę „Komeda Recomposed”, która jest interpretacją i odniesieniem do twórczości Krzysztofa Komedy. – Każdego roku dostajemy masę ofert i przyglądamy im się z wielką uwagą, ale tegoroczny program składa się z występów artystów, których – wraz z Radą Jazzu – wymarzyliśmy sobie nad Odrą – mówi Leszek Możdzer, dyrektor artystyczny festiwalu.

Po raz kolejny festiwalowi towarzyszyć będzie strefa plenerowa, tym razem w dłuższej odsłonie. – W zeszłym roku piknik jazzowy przed Impartem trwał aż trzy dni i to się bardzo dobrze przyjęło, dlatego postanowiliśmy kontynuować tę tradycję i w tym roku gramy na zewnątrz przez cały festiwal – mówi Krzysztof Maj, Dyrektor Generalny Strefy Kultury Wrocław.

Wśród wydarzeń towarzyszących znalazła się pierwsza edycja konkursu fotograficznego im. Marka Karewicza organizowana przez Międzynarodową Fundację Jazz nad Odrą przy współpracy Jazz Forum oraz Strefy Kultury Wrocław. Spośród nadesłanych prac (trzy – wykonane dowolną techniką – zdjęcia o tematyce jazzowej) jury wyłoni 33, które zostaną zaprezentowane na wystawie w przestrzeniach festiwalowych. Kuratorem konkursu został ceniony wrocławski fotograf Lech Basel.

Bilety trafią do sprzedaży 21 stycznia o godz. 12:00

27 Finał WOŚP za nami

27. Finał WOŚP za nami. 13 stycznia 2019 w całym kraju i na świecie 120 tys. wolontariuszy wyszło na ulice swoich miast aby po raz kolejny zagrać w największej orkiestrze świata.

Celem każdego finału oprócz dobrej zabawy jest zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu dla szpitali i pomoc dzieciakom. Tegorocznym hasłem finału było- „pomaganie jest dziecinnie proste”. Choć pogoda nie rozpieszczała wolontariuszy to po raz kolejny udało się pobić rekord w zbiórce pieniędzy i zadeklarowana kwota przewyższyła znacznie tę z poprzedniego finału, w tej chwili to 92 143 798. Choć na ostateczny wynik będzie trzeba poczekać jeszcze chwilę ,to możemy być pewni ,że suma wzrośnie znacząco.

Finał w każdym mieście to oprócz zbiórki pieniędzy również koncerty, licytacje , biegi i inne atrakcje, które szykują lokalne sztaby. Jedną z tegorocznych atrakcji była próba bicia rekordu w zmieszczeniu jak największej liczy osób w narysowanym na ziemi sercu. Tegoroczną rywalizację wygrał Toruń z wynikiem 914 „ściskaczy”. Opole również zagrało i tu również został pobity rekord w zbiórce pieniędzy na koncie sztabu znalazło się 451.359,02 zł , nasz redakcyjny kolega Mariusz Kunicki również w tym roku był wolontariuszem i do jego puszek trafiło ok. 6 tys. zł co jest bardzo dobrą sumą.

Finał w stolicy polskiej piosenki zakończyło światełko do nieba i podziękowanie prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego dla wolontariuszy, sztabu oraz wszystkich ,którzy wspomogli granie.Światełko w tym roku po raz pierwszy nie było w postaci fajerwerków tylko laserów co wzbudziło wśród publiczności zachwyt. Na finał pojawił się na scenie dobrze znany zespół Red Lips.

Ruda dała czadu i mimo tego że pogoda nie była zbyt łaskawa, publiczność bardzo żywiołowo zareagowała, bawiąc się wspaniale. Niestety 27. Finał nie zakończył się tak jak co roku. Wydarzenia które miały miejsce w Gdańsku czyli atak niezrównoważonego psychicznie nożownika na prezydenta Pawła Adamowicza i jego śmierć szeroko odbiła się echem we wszystkich mediach. W tej sytuacji Jurek Owsiak szef fundacji podjął decyzję o rezygnacji z prowadzenia WOŚP.

tekst Mariusz Kunicki

zdjęcia Krzysztof Czajor

Remont nabrzeża Odry

Rozpoczyna się remont nabrzeża Odry przy ulicy Michalczyka we Wrocławiu. Umowę na realizację inwestycji, która opiewa na blisko 15 milionów złotych podpisano w siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Roboty budowlane mają się zakończyć w październiku 2020 roku.

Pod koniec grudnia 2018 doszło do ostatecznego rozstrzygnięcia postępowania na wyłonienie wykonawcy zadania pod nazwą „Wykonanie zabezpieczenia stateczności lewobrzeżnego nabrzeża Odry Południowej na odcinku od mostu Romana Dmowskiego do ścianek szczelnych stoczni (do granicy dz. 6/25 AM16, obręb Stare Miasto)”.

Wykonawca za realizację pełnego zakresu prac i robót objętych przedmiotem umowy otrzyma wynagrodzenie w kwocie 14 milionów 988 tysięcy złotych brutto. Gwarancja na zrealizowane prace ze strony wykonawcy wynosi 48 miesięcy i będzie liczona od podpisania protokołu zakończenia robót budowlanych.

W harmonogramie przewidziane są trzy etapy realizacji prac: zabezpieczenie nabrzeża na odcinku zawalonym oraz zagrożonym zawaleniem; odbudowa nabrzeża na całej długości od mostu Dmowskiego do terenu stoczni; odbudowa tzw. estakady zgodnie z decyzją miejskiego konserwatora zabytków na pozostawienie nabrzeża w gminnej ewidencji zabytków. Całość ma się zakończyć do 28 października 2020 roku.

Wykonawcą zostało konsorcjum firm z liderem – Przedsiębiorstwem Robót Wodnych i Ekologicznych „EKO – WOD” sp. z o.o. ze Świdnicy oraz konsorcjantem – „NAVIGA – STAL” sp. z o.o. z Kiełczowa. Umowę na wykonanie zadania podpisali Bartłomiej Pietruszewski – zastępca dyrektora ds. Powodzi i Suszy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz w imieniu konsorcjum – Mariusz Sośniak – prezes zarządu spółki „EKO – WOD”.

 

Otwarto zmodernizowane Centrum Neuropsychiatrii

Uroczyście otwarto zmodernizowane Centrum Neuropsychiatrii NEUROMED SPZOZ we Wrocławiu. Nowe specjalistyczne poradnie ambulatoryjne dla dzieci, to efekt zrealizowanego projektu pn. „Przebudowa i rozbudowa budynku Centrum Neuropsychiatrii NEUROMED SPZOZ we Wrocławiu przy ul. Białowieskiej 74 oraz zakup sprzętu diagnostycznego dla Poradni Specjalistycznych”, dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020, Miasta Wrocław i środków własnych.

– To jest świetnie urządzone miejsce, doskonale wyposażone i z wybitnymi specjalistami. Cieszę się, że w tym miejscu będą otoczeni opieką mali pacjenci nie tylko z Wrocławia, ale z całego Dolnego Śląska – powiedział podczas uroczystości Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Modernizacja objęła blisko 700 m2. Polegała m.in. na dobudowie kondygnacji w istniejącym budynku, budowie nowej klatki schodowej zewnętrznej, rozbudowie rejestracji i wymianie windy. Założeniem projektu było zorganizowanie kompleksowej opieki dla małych pacjentów z dysfunkcją neurorozwojową, od wczesnej diagnozy po rehabilitację, terapię neurologopedyczną, psychologiczną i pedagogiczną. Jednym z głównych aspektów było również zastąpienie leczenia stacjonarnego/szpitalnego leczeniem ambulatoryjnym/dziennym zarówno na etapie diagnostyki, jak i leczenia. 
Dzięki tej inwestycji znacznie poprawiła się jakość i komfort udzielanych świadczeń zdrowotnych. W każdym pomieszczeniu jest przewijak dla niemowląt, na korytarzach są kąciki zabawowe oraz pokój karmienia dla niemowląt.


W dobudowanej części znajdują się obecnie poradnie specjalistyczne ze specjalistycznym sprzętem diagnostycznym:
1. Poradnia neurologiczna dla dzieci

2. Poradnia neurologiczna dla dorosłych
3. Poradnia foniatryczna i audiologiczna 
4. Poradnia otolaryngologiczna 
5. Gabinety logopedyczne i neurologopedyczne
6. Poradnia wad postawy 
7. Pracownie diagnostyczne: Elektroencelofalografii – EEG, Ultrasonografii – USG, Elektromiografii – EMG oraz sprzęt do diagnozy otolaryngologicznej i foniatrycznej.