Archiwum kategorii: Sprawy Społeczne

Samorząd Dolnego Śląska walczy z wykluczeniem społecznym 

 W konferencji wzięli również udział Jerzy Komorowski, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych oraz Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób Niepełnosprawnych.

W ramach konkursu wspierane będą przedsięwzięcia i wydarzenia związane z poszerzaniem wiedzy, a także kampanie społeczne, akcje i działania promujące oraz wspierające wolontariat w różnych obszarach życia społecznego oraz umożliwiające wymianę doświadczeń i dobrych praktyk. Konkurs wystartował wczoraj, 15 stycznia, a oferty można składać do 1 lipca 2019 r. lub do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na konkurs. Pierwsze posiedzenie komisji konkursowej odbędzie się 11 lutego br.

− Widząc rosnącą potrzebę realizacji działań mających na celu aktywizację społeczeństwa obywatelskiego, integrację i rozwijanie różnych form wsparcia dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym zwiększyliśmy w tym roku wysokość środków finansowych na realizację konkursu. Naszym obowiązkiem jest pomaganie osobom potrzebującym i ważna jest tutaj duża odpowiedzialność oraz wrażliwość społeczna  − zaznacza wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

W ramach konkursu będzie można otrzymać wsparcie finansowe na realizację zadań, których celem jest włączanie społeczno-obywatelskie osób dotkniętych zagrożeniem wykluczenia społecznego, w tym osób z niepełnosprawnościami, a także działań integracyjnych i wyrównujących szansę różnych środowisk i grup społecznych w formie m.in.: warsztatów, szkoleń, konferencji czy kampanii.

Na tym jednak nie koniec. W 2019 r. samorząd województwa planuje również szereg działań na rzecz wsparcia środowiska osób niepełnosprawnych. Już w lutym ogłoszone zostaną konkursy dla organizacji pozarządowych. W sumie z budżetu województwa dolnośląskiego zostanie przeznaczony prawie milion zł. Natomiast tematyka zadań konkursowych poprzedzona zostanie szerokimi konsultacjami z dolnośląskimi NGO – drogą elektroniczną i na FB. W tym celu 25.01. zaplanowano w UMWD przy ul. Walońskiej spotkanie z dolnośląskim organizacjami pozarządowymi, na które serdecznie zapraszamy.

27 Finał WOŚP za nami

27. Finał WOŚP za nami. 13 stycznia 2019 w całym kraju i na świecie 120 tys. wolontariuszy wyszło na ulice swoich miast aby po raz kolejny zagrać w największej orkiestrze świata.

Celem każdego finału oprócz dobrej zabawy jest zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu dla szpitali i pomoc dzieciakom. Tegorocznym hasłem finału było- „pomaganie jest dziecinnie proste”. Choć pogoda nie rozpieszczała wolontariuszy to po raz kolejny udało się pobić rekord w zbiórce pieniędzy i zadeklarowana kwota przewyższyła znacznie tę z poprzedniego finału, w tej chwili to 92 143 798. Choć na ostateczny wynik będzie trzeba poczekać jeszcze chwilę ,to możemy być pewni ,że suma wzrośnie znacząco.

Finał w każdym mieście to oprócz zbiórki pieniędzy również koncerty, licytacje , biegi i inne atrakcje, które szykują lokalne sztaby. Jedną z tegorocznych atrakcji była próba bicia rekordu w zmieszczeniu jak największej liczy osób w narysowanym na ziemi sercu. Tegoroczną rywalizację wygrał Toruń z wynikiem 914 „ściskaczy”. Opole również zagrało i tu również został pobity rekord w zbiórce pieniędzy na koncie sztabu znalazło się 451.359,02 zł , nasz redakcyjny kolega Mariusz Kunicki również w tym roku był wolontariuszem i do jego puszek trafiło ok. 6 tys. zł co jest bardzo dobrą sumą.

Finał w stolicy polskiej piosenki zakończyło światełko do nieba i podziękowanie prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego dla wolontariuszy, sztabu oraz wszystkich ,którzy wspomogli granie.Światełko w tym roku po raz pierwszy nie było w postaci fajerwerków tylko laserów co wzbudziło wśród publiczności zachwyt. Na finał pojawił się na scenie dobrze znany zespół Red Lips.

Ruda dała czadu i mimo tego że pogoda nie była zbyt łaskawa, publiczność bardzo żywiołowo zareagowała, bawiąc się wspaniale. Niestety 27. Finał nie zakończył się tak jak co roku. Wydarzenia które miały miejsce w Gdańsku czyli atak niezrównoważonego psychicznie nożownika na prezydenta Pawła Adamowicza i jego śmierć szeroko odbiła się echem we wszystkich mediach. W tej sytuacji Jurek Owsiak szef fundacji podjął decyzję o rezygnacji z prowadzenia WOŚP.

tekst Mariusz Kunicki

zdjęcia Krzysztof Czajor

W niedzielę 27 finał WOŚP

27. Finał WOŚP zbliża się wielkimi krokami. 13 stycznia 2019 na ulicach polskich miast 120 tys. wolontariuszy rozpęta letnią zadymę w środku zimy.

Nie ma obaw ponieważ ten dzień od wielu lat w naszym kraju to istny fenomen. Dużo pozytywnej energii i jeszcze więcej koncertów, aukcji wszelkiego rodzaju bicia rekordów i imprez większego i mniejszego formatu a o godzinie 20.00 tradycyjne światełko do nieba w stronę dobrych aniołów. Zanim jednak wolontariusze wyjdą z puszkami zbierać nawet najmniejsze kwoty, co roku czeka ich szkolenie. W poniedziałkowe popołudnie jedno z takich szkoleń obyło się w Opolu.

Opolski sztab WOŚP mieści się w MDK-u tu na szkoleniu pojawiła się pani dyrektor, policjant, który mówił o kwestiach bezpieczeństwa oraz członkowie opolskiego sztabu. Choć w sztabie przygotowania idą pełną parą do finału wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Trwają co prawda jeszcze ostanie ustalenia ale większość jest już dograna. Wiadomo że gwiazdą która wystąpi w Opolu będzie zespól Red Lips.

Niedzielne granie rozpocznie już tradycyjne wspólne zdjęcie wolontariuszy po którym na ulice naszego miasta wyjdzie 350 kwestujących.

W tym gronie nie zabraknie prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, który włączy się do zbiórki ale również przekazał na licytacje orkiestrową podwójny bilet na 56.KFPP w Opolu. Również Zarząd Województwa wzbogacił pulę o ciekawe gadżety ,które będzie można nabyć zarówno na scenie w rynku jak również na Allegro. Każdy kwestujący będzie wyposażony w identyfikator, puszkę oraz serduszka.

Szczegółowy plan wydarzeń można śledzić na stronach lokalnych sztabów -tu adres Opolskiego Sztabu https://web.facebook.com/opolewosp/. Warto wrzucić choć parę groszy bo akcja jest szczytna a tegorocznej przyświeca hasło „pomaganie jest dziecinnie proste”.

Nowy sprzęt dla szpitala

Aparaturę medyczną za ponad 100 tys. złotych przekazał dzisiaj Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Sprzęt trafił do kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Chałubińskiego.

– To już tradycja, że tuż po świętach Bożego Narodzenia nasza klinika otrzymuje wsparcie Urzędu Miejskiego we Wrocławiu – mówi prof. Lidia Hirnle, kierownik  kliniki Ginekologii i Położnictwa USK przy ul. Chałubińskiego. – Dzięki temu wrocławianki mogą korzystać z najnowszego sprzętu medycznego. Ratujemy coraz mniejsze noworodki. Wskaźnik umieralności okołoporodowej jest coraz niższy, zwłaszcza że liczba kobiet z patologią ciąży rośnie, bo matkami zostają coraz starsze kobiety.

W tym roku wrocławski magistrat ufundował zakup trzech aparatów do KTG w tym do ciąży bliźniaczej oraz nowoczesny aparat do telemetrii. W ubiegłych latach szpital otrzymał także nowoczesny aparat do USG oraz inkubator.
W sumie we Wrocławiu w latach 2008-2018 miasto wsparło opiekę nad mamami i dziećmi, w ramach programu „Zdrowa matka i dziecko”, kwotą 5 mln zł.

– Opieka nad kobietami w ciąży i noworodkami jest na Dolnym Śląsku coraz lepsza – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Szpitale m. in. dzięki wsparciu samorządów dysponują coraz lepszym sprzętem diagnostycznym. Dzięki temu wady, które niedawno były trudne do wykrycia, są obecnie leczone jeszcze w trakcie trwania ciąży.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny ma dwie kliniki ginekologiczne o najwyższym III stopniu referencyjności: przy ul. Chałubińskiego oraz w szpitalu przy ul. Borowskiej. Oddziały te zapewniają pełną diagnostykę i opiekę nad pacjentkami podczas najbardziej skomplikowanych porodów. W sumie w obu klinikach ginekologicznych USK rocznie na świat przychodzi blisko 4 tys. dzieci.

– To dzięki umiejętności, wiedzy i zaangażowaniu lekarzy, w naszym szpitalu przyszło na świat dziecko, które przez 55 dni podtrzymywane było w łonie matki, która była w stanie śmierci mózgowej – mówi Piotr Pobrotyn, dyrektor USK. – W naszym szpitalu na pomoc mogą także liczyć rodzice, dzieci z wadami letalnymi, którym pomagamy przejść przez dramat związany z narodzinami nieuleczalnie chorego dziecka.

W tym roku miasto dofinansowało również:
·        zakup 2 specjalistycznych łóżek intensywnej terapii dla szpitala przy ul. Borowskiej. Zakup ten umożliwi podniesienie jakości opieki, zapobiega powikłaniom, takim jak np. zakażenia szpitalne, atrofia mięśni czy odleżyny,
·        zakup sprzętu do doposażenia nowej izby przyjęć w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc,
·        zakup kardiomonitorów dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego, 
a także:
·        zakup sprzętu i remont Ośrodka Koordynacyjno –Rehabilitacyjno –Opiekuńczego prowadzonego przez Fundację Promyk Słońca w ramach programu „Za życiem”,
·        wyposażenie pięciu gabinetów stomatologicznych działających we wrocławskich szkołach.

W sumie w 2018 roku miasto wsparło wrocławskie szpitale oraz podmioty medyczne kwotą 1,2 mln zł.